Šī mājaslapa izmanto dažādas sīkdatnes. Dažas sīkdatnes ir funkcionāli nepieciešamas, bez kurām Jūs nevarēsiet lietot šo mājaslapu. Bet pārējās sīkdatnes tiks izmantotas tikai tad, ja Jūs tam piekrītat. Uzzināt vairāk

Uzruna Latvijas Republikas proklamēšanas 96. gadadienai veltītajā svētku sarīkojumā

Viena maza meitene, kura vasarās skraidīja mūsu Doles salā, tagad – profesore, Latvijas valsts eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga šajā priekšsvētku laikā, kā ierasts, ļoti viedi norādīja, ka savas valsts noniecināšana ir antidemokrātiska un pretlatviska.

Un nekādā gadījumā prezidente nedomāja, ka nav jānoniecina koruptīvi politiķi, neprofesionāli valsts ierēdņi, ka nav jāpieprasa godīga pārvalde un politika, ka nav jākritizē un jānosoda mūsu valsts dzīves negatīvie aspekti. Prezidente mūs vienkārši aicināja nošķirt, ja tā var teikt, pašu demokrātija procesu no būtības. Jāapzinās, ka valsts būvniecībā nepiedalās tikai tie, kuriem tas uzticēts vēlēšanās, tas ir visu pienākums. Un, ja kāds pārmet politiķim kādu principu neievērošanu, tomēr ir vērts padomāt, vai šie paši principi tiek ievēroti personīgajā dzīvē. Un tas nenozīmē, ka nav divtik jāprasa atbildība no tāda, kuram dotas tiesības lemt. Tas tikai nozīme, ka taisnīgā, demokrātiskā sabiedrībā pastāv kopīga atbildība par valsts izaugsmi, un kopā mēs arī atbildam par pašu galveno – valsts turpmāku pastāvēšanu.

Vaira Vīķe-Freiberga arī teica, ka mūsu valsts noniecināšanu veicina spēki, kas nav priecīgi par neatkarīgu Latvijas valsti. Tomēr arī ar visu sarežģīto starptautisko situāciju mums jāatzīst, ka neko neviens mums nepadarīs, ja katrs no mums būs pietiekami gudrs, lai spētu saredzēt, sajust vienkāršus un nekaunīgus melus. Mums ir jāattīsta iekšējie melu detektori! Šajā ziņā mūsu tautai un arī Eiropai ir uzkrāta jau sāpīga pieredze.

1939. gada novembra beigās, tad, kad starptautiskā sabiedrība pārmeta Padomju Savienībai iebrukumu Somijā un Helsinku bombardēšanu, bēdīgi slavenais PSRS ārlietu ministrs Molotovs teica, ka padomju Bumbvedēji virs Helsinkiem met maizi somu badā mirstošajiem darbaļaudīm. Mazliet agrāk, 1939. gada 2. septembrī, bija paredzēts Vācijas nacionālsociālistiskās partijas kongress par Mieru, kurš gan nenotika, jo, ka ziņoja vācu propaganda, Polijas agresijas dēļ Vācijai bija jāuzsāk karš – 2. pasaules karš.

Jā, kliedzošs cinisms. Melošana kā totalitāru valstu būtība. Meli kā impēriju Sāls! Un ko darīt tiem, kuriem ģimenē un skolā mācīja nemelot – izbrīnā ieplest acis? Meklēt pareizos vārdus, ko teikt melim? Mulst?

Mūsu tauta taču visu to zina! Tam visam jau ir iets cauri! Tikai šoreiz nebūs nekādas vēstures atkārtošanās! Savas valsts dzimšanas dienas priekšvakarā mums ir jāapsola nākamajām paaudzēm būt stipriem, gudriem un vienotiem un norādīt meļiem viņu vietu. Kopā ar mūsu sabiedrotajiem, kopā ar civilizēto pasauli - mums neko neviens nepadarīs!

Šajās dienās mūsu sarkanbaltsarkanais karogs ir izcili skaists uz pelēkās dabas fona. Rīt, valsts svētku dienā, būs palikuši četri pilni gadi līdz Latvijas valsts simtgadei. Četri gadi - pilns olimpiskais cikls. Mūsu kopējai komandai, dažādu tautību Latvijas cilvēkiem ir laiks trenēt muskuļus, kalt stratēģiskus plānus, lai pēc četriem gadiem ar nebijušu spēku sevi parādītu. Būtu labi katram no mums, katram novadam, protams, valstij sastādīt sarakstu, ko vēlamies izdarīt. Atminamies, ar kādu sirds šķīstību bērni raksta vēstules ziemassvētku vecītim. Rakstīsim šo darbu sarakstu ar tādu pašu šķīstību, jo dāvanas mēs gādājam pašam galvenajam - mūsu mīļotai Latvijai!

Apsveicu Jūs mūsu valsts 96. dzimšanas dienā!

Salaspils

°C
Gaisa spiediens: hPa
Vēja stiprums: m/s
Vēja virziens:
tukšītis