Šī mājaslapa izmanto dažādas sīkdatnes. Dažas sīkdatnes ir funkcionāli nepieciešamas, bez kurām Jūs nevarēsiet lietot šo mājaslapu. Bet pārējās sīkdatnes tiks izmantotas tikai tad, ja Jūs tam piekrītat. Uzzināt vairāk

Stājas spēkā dzīvokļu īpašniekiem būtiskas ugunsdrošības noteikumu prasības

ugunsdošība

Nākamajos divos gados stājas spēkā vairākas dzīvokļu īpašniekiem būtiskas ugunsdrošības noteikumu prasības.

Esam jau informējuši, ka 2016. gada 19.aprīlī pieņemtajos ugunsdrošības noteikumos (Ministru kabineta noteikumi Nr. 238) ir iekļautas vairākas prasības, kas stājas spēkā nākamajos divos gados un kas ir būtiskas dzīvokļu īpašniekiem:

  • daudzdzīvokļu mājās ierasta prakse ir virs gāzes plīts uzstādīt tvaika nosūcēju, kura izejošā caurule parasti ir ievadīta virtuves sienā tuvākajā pieejamajā atverē, kas bieži ir mājas kopējā dabīgās ventilācijas sistēma. Un virtuvēs ļoti bieži ir salikti stikla pakešu logi, kas nenodrošina gaisa apmaiņu. Tādēļ ugunsdrošības noteikumos iekļauta prasība, ka daudzdzīvokļu mājās dabīgās ventilācijas kanālam aizliegts pievienot mehāniskās ventilācijas iekārtu, ja telpā izvietots gāzes aparāts (plīts) un nav ventilācijas, kas nodrošina pastāvīgu gaisa apmaiņu telpā un noplūdušās gāzes novadīšanu ārpus būves. Prasība stājas spēkā jau no 2019. gada 1. janvāra;

  • savukārt, dūmu detektori, kuri jau šobrīd ir obligāti gan Lietuvā, gan Igaunijā, ir viens no visvienkāršākajiem veidiem, kā pasargāt sevi un savu mājokli. Latvijā autonomajiem ugunsgrēka detektoriem visos dzīvokļos jābūt no 2020. gada 1.janvāra, taču būtu ieteicams detektorus sākt lietot jau tagad;

  • no 2020. gada 1. janvāra viendzīvokļa objektu jānodrošina ar ugunsdzēsības aparātu, kura dzēstspēja ir vismaz 21A113B. Noteikumu izpratnē viendzīvokļa objekts ir brīvi stāvoša savrupmāja (piemēram, individuālā ģimenes māja, villa, mežsarga māja, lauku māja, vasarnīca, dārza māja), arī dvīņu un rindu mājas, kurās katram dzīvoklim ir savs jumts un sava atsevišķa ieeja.

Aicinām pievērst uzmanību arī elektroinstalācijas, apkures un ventilācijas sistēmām, kurām jāveic tehniskā stāvokļa pārbaudes. Īpaši būtiski tas ir vecāku ēku elektroinstalācijai, kur vadi vairs nav jauni, iespējami nedroši savienojumi un neatbilstoši drošinātāji. Tas rada ugunsgrēka riska būtisku pieaugumu. Tādēļ ugunsdrošības noteikumos noteikts, ka jāveic elektroinstalācijas pārbaude.

Ir vēl citas būtiskas lietas, kas palīdzēs samazināt ugunsnelaimju risku. Jāpadomā gan par to, kā pagalmā tiek novietota mašīna, gan arī par to, kur tieši kāpņu telpā tiek nolikti bērnu ratiņi, ragaviņas vai velosipēdi. Nekas nedrīkst apgrūtināt piekļuvi izejai no ēkas, bet ārpusē — operatīvā transporta pārvietošanos.

Ikvienam, kurš dzīvo daudzstāvu namā augstāk par 5 stāvu un kura lodžijā vai balkonā ir bijusi evakuācijas lūka, ir pienākums to atbrīvot, lai nepieciešamības gadījumā lūku varētu izmantot cilvēku evakuācijai. Bez tam namos jāuzrauga, lai būtu brīvas pārejas uz blakus sekcijām un izejas uz ārējām evakuācijas kāpnēm, darbotos lūkas nepiedūmojamās kāpņu telpās un dzīvokļos uzstādītās ugunsgrēka izziņošanas ierīces.

Ugunsdrošības prasību ievērošana palīdzēs novērst ugunsgrēkus, bet, ja tomēr ugunsgrēks būs izcēlies, sekmēs ugunsgrēka dzēšanu, kā arī samazinās nodarīto kaitējumu.

Salaspils

°C
Gaisa spiediens: hPa
Vēja stiprums: m/s
Vēja virziens:
tukšītis