Šī mājaslapa izmanto dažādas sīkdatnes. Dažas sīkdatnes ir funkcionāli nepieciešamas, bez kurām Jūs nevarēsiet lietot šo mājaslapu. Bet pārējās sīkdatnes tiks izmantotas tikai tad, ja Jūs tam piekrītat. Uzzināt vairāk

R. Čudars: Kremācijas sasaiste ar vēsturisko memoriāla kontekstu ir ne tikai neloģiska, bet arī vēsturiski nepatiesa

Salaspils pašvaldība pēdējo gadu laikā savu darbību mērķtiecīgi vērsusi dažādu uzņēmējdarbības iniciatīvu atbalstīšanai. Esam uzskatījuši, ka atvērtība jaunām idejām un projektiem turpmāk būs mūsu novada ilgtspējības un labklājības pamatā. Tomēr jāatzīst, ka viens no šādiem projektiem, proti, krematorijas izveide Tilderu kapu teritorijā, ir izraisījis pastiprinātu uzmanību un dažu iedzīvotāju negatīvu attieksmi. Tādēļ mans uzdevums ir atspēkot izskanējušos “argumentus” šāda projekta nerealizēšanai.

  1. Tradīcija nepieļaujot kremāciju

Kremācija kā apglabāšanas veids, t.sk., Latvijā ir pastāvējusi tūkstošiem gadu. To atzīst par pieņemamu vairākums Latvijas tradicionālo kristīgo konfesiju. Pirmskara Latvijā liels šāda apglabāšanas veida entuziasts bija Augstākās Tiesas senators prof. Augusts Lēbers, pēc kura iniciatīvas tika uzbūvēta krematorija Rīgas Meža kapos. Eiropā ar katru gadu aug kremāciju īpatsvars pret tradicionālo apglabāšanas veidu, dažās valstīs, piemēram, Čehijā būtiski pārsniedzot to.

  1. Cietīšot vide

Mūsdienu tehnoloģijas ļauj pilnībā novērst jebkādas šaubas par iespējamo kremācijas procesa nelabvēlīgo ietekmi, t.sk., arī attiecībā uz izmešiem gaisā. Tāpat krematorijas izvietojumam jābūt tādam, lai veidotos zaļās zonas starp ēku un tām dažām viensētām, kas atrodas tiešā Tilderu kapu tuvumā. Turklāt stingrie vides prasību normatīvi pieprasa lietpratīgu ekspertīzi gan pirms šāda objekta būvniecības, gan tā ekspluatācijas laikā, lai novērstu jebkuru vides piesārņojumu.

  1. Salaspilī tās vēstures dēļ nevarot būt krematorijas

Šīs nelietīgās spekulācijas manī izraisa vislielāko sašutumu! Manuprāt, apzināti maldinoša emocionāla kremācijas sasaiste ar vēsturisko memoriāla kontekstu ir ne tikai neloģiska, bet arī vēsturiski nepatiesa, jo balstīta padomju okupācijas režīma propagandas melos par Salaspils nāves nometni ar krematorijām līķu dedzināšanai.

Mana pārliecība par šī projekta lietderību un nepieciešamību balstās ne tikai tajos daudzu salaspiliešu pozitīvajos viedokļos par iespēju izmantot kremāciju (tā, protams, ir katra paša izšķiršanā un brīva griba), bet arī virknē praktisku apsvērumu. Mūsu jaunajiem Tilderu kapiem ir mazāk kā trīsdesmit gadi, bet tie jau šobrīd ir aizņemti par aptuveni divām trešdaļām ar tradicionāliem apbedījumiem. Rīgā un Pierīgā kā nākotnē arvien vairāk urbanizētā vidē nevarēs atļauties līdz šim realizēto apbedījumu stratēģiju. Protams, šāda objekta esamība novadā dos grūdienu ar apbedīšanas pakalpojumiem saistītai uzņēmējdarbībai un infrastruktūrai.

Esam plānojuši piesaistīt investoru krematorijas un kolumbārija būvniecībai un tā apsaimniekošanai atklātas nomas tiesību izsoles ceļā, nosakot stingrus nosacījumus attiecībā uz ēkas izvietojumu un apjomu. Tāpat projekta īstenotājam finansiāli būs jāpiedalās šobrīd neizbūvētās ielas starp pašreizējo Tilderu kapu kapliču un jauno kreamtoriju izbūvē.

Rakstīt šo rakstu mani pamudināja arī tas, ka pirms pāris mēnešiem viena bēdīga notikuma sakarā man bija iespēja būt Igaunijas mazpilsētas Vīlandes nelielajā, jauni izbūvētajā krematorijā, kas atrodas…100 metru attālumā no privātmājām. Var aizbraukt un apskatīties! Būsim civilizēti eiropieši un neticēsim visādām “pasakām”!

Raimonds Čudars, Salaspils novada domes priekšsēdētājs

Salaspils

°C
Gaisa spiediens: hPa
Vēja stiprums: m/s
Vēja virziens:
tukšītis