Šī mājaslapa izmanto dažādas sīkdatnes. Dažas sīkdatnes ir funkcionāli nepieciešamas, bez kurām Jūs nevarēsiet lietot šo mājaslapu. Bet pārējās sīkdatnes tiks izmantotas tikai tad, ja Jūs tam piekrītat. Uzzināt vairāk

Veicot pārbaudes, pārliecināmies par ēku drošību

Pēc tam, kad Latviju pāršalca ziņas par traģēdiju Zolitūdes "Maximā", arī Salaspils novada pašvaldībā atskanēja daži satrauktu iedzīvotāju telefona zvani ar jautājumiem- cik drošas ir mūsu sabiedriskās ēkas? Lielāku satraukumu, protams, radīja fakts, ka arī sporta halli būvēja tas pats būvuzņēmējs, kas bēdīgi slaveno Zolitūdes "Maximu". Iedzīvotāju bažas ir saprotamas, tomēr ir svarīgi zināt, ka šie divi būvobjekti pēc konstrukcijas ir pilnīgi atšķirīgi, un arī darbu norisei nepārtraukti sekoja līdzi pašvaldības speciālisti. Tomēr, neskatoties uz to, pašvaldība nekavējoties uzsāka nepieciešamos pasākumus, lai pārbaudītu mūsu ēku stāvokli, piesaistot patiešām neatkarīgu būvniecības ekspertu.

„Pēc šī traģiskā notikuma arī mums pašiem šķita īpaši aktuāli pārliecināties, ka savās ēkās esam ievērojuši visus būvniecības nosacījumus un likumus. Notikušais Zolitūdē parāda, ka likumdošanas aktu ievērošana būvniecībā nebūt nenozīmē pilnīgu drošību, tāpat nācās secināt, ka ir ļoti grūti atrast ekspertu, kurš nav saistīts ne ar vienu būvfirmu,” stāsta pašvaldības izpilddirektors Andrejs Jaunkalns, „tomēr mēs atradām ekspertu, kurš jau kādu laiku nestrādā nevienā būvfirmā, bet nodarbojas tikai ar ekspertīžu veikšanu.”

Arī Salaspils novada Būvvalde saņēma Ekonomikas ministrijas uzdevumu apsekot visas būvniecības stadijā esošās ēkas novadā (šobrīd mums gan tāda ir tikai viena- Oranžērija Botāniskajā dārzā, tā pati ir betonēšanas stadijā), kā arī apsekot būvobjektus, kuri celti pēdējo piecu gadu laikā, neatšifrējot, kurām ēkām īpaši jāpievērš uzmanība. Šādi objekti mums ir trīs, tai skaitā nule kā uzceltā Sporta halle. Uzreiz bija skaidrs, ka no savām (pašvaldības) ēkām pirmo noteikti pārbaudīsim Sporta halli un arī stadiona tribīnes, lai gan tās ministrija nav norādījusi pārbaudīt. Vēl mēs pārbaudīsim sešas ēkas (1. un 2. vidusskola, PII „Jāņtārpiņš”, „Atvasīte”, „Ritenītis” un „Saulīte”), kurās notika siltināšanas darbi un ir uzstādīti ventilācijas agregāti. Šajās ēkās ir veikta konstrukciju pastiprināšana atbilstoši konstruktora projektam. Tiesa, ventilācijas agregāti uz jumtiem gan ir tikai gan ir piecās ēkās, jo PII „Saulīte” agregāts ir uzstādīts pagrabā.

Eksperta pārbaude notiek trīs posmos. Pirmajā posmā notiek vizuāla apsekošana, otrajā - dokumentācijas pārbaude, trešajā- ja kādā no pirmajām divām daļām ir konstatētas nepilnības, tad tiek veikts slodžu pārrēķins. Šobrīd vizuāli apsekotas ir visas paredzētās ēkas. Vizuālajā apsekošanā eksperts nekādus pārkāpumus nekonstatēja, tomēr, neskatoties uz to, Sporta hallē slodžu pārrēķinus pašvaldība tomēr veiks.

Salaspils būvvalde ir sazinājusies arī ar otru lielāko ēkas īpašnieku -„RIMI”, kuri solījās paši piesaistīt ekspertus ēkas drošības pārbaudei. Rimi apsekošanā piedalīsies arī pašvaldības pārstāvji, bet eksperta pakalpojumus apmaksās uzņēmums.

Katrā ziņā nekas tāds, par ko iedzīvotājiem būtu jāsatraucas, Salaspilī nav konstatēts. Salīdzinājumā ar Zolitūdes „Maximu” Salaspils sporta halles lielajā zālē ir krietni veiksmīgāks arī konstrukcijas risinājums - labāki savienojumi un augstākas klases skrūves, kuru izturība ir divreiz lielāka.

Vislielākā vērība ir pievērsta jaunajai hallei, jo pārējās ēkas jau vairākus gadus ir izturējušas sniega slodzes, un nekādas plaisas vai novirzes no normas tur nav parādījušās. Eksperts ir saņēmis visu ar konstruktīvajiem risinājumiem saistīto dokumentāciju, sākot ar projektu un beidzot ar visiem izpildrasējumiem un ekspertīzes slēdzieniem. Nākamnedēļ ar īpašas tehnikas palīdzību eksperts pārbaudīs konstrukcijas pie paša halles jumta. Arī tad, ja viss atbildīs izpilddokumentācijā minētajam un sertifikātiem, tiks veikts faktiskās slodzes pārrēķins. Pārbaude tiks veikta sporta halles lielās zāles daļā, jo pārējā ēkas daļā nerada nekādas šaubas -tajā nav lielo laidumu un metāla siju, bet uz keramzītbetona sienām ir dzelzsbetona pārsedzes. Eksperta slēdziens par halli būs gatavs nākamās nedēļas beigās.

„Iedzīvotāju daļas paustās bažas ir saprotamas, tomēr lūdzam neizplatīt nepatiesas baumas un nesatraukt līdzcilvēkus,” aicina Andrejs Jaunkalns, jo publiskās informācijas telpa jau tā ir pārpilna ar dažāda līmeņa spekulācijām un nepatiesām ziņām.

Salaspilī durvis ir vērusi "svētnīca sportam"

 

 

Salaspils

°C
Gaisa spiediens: hPa
Vēja stiprums: m/s
Vēja virziens:
tukšītis