Šī mājaslapa izmanto dažādas sīkdatnes. Dažas sīkdatnes ir funkcionāli nepieciešamas, bez kurām Jūs nevarēsiet lietot šo mājaslapu. Bet pārējās sīkdatnes tiks izmantotas tikai tad, ja Jūs tam piekrītat. Uzzināt vairāk

Aicinām iepazīties ar Salaspils memoriāla atjaunoto ekspozīciju

7. februārī, klātesot ārlietu ministram Edgaram Rinkēvičam un kultūras ministrei Dacei Melbārdei, ārvalstu diplomātiskā korpusa pārstāvjiem, memoriālā ansambļa un jaunās ekspozīcijas veidotājiem un bijušajiem ieslodzītajiem, atklāta Salaspils memoriāla jaunās ekspozīcija. Tās tapšanu atbalstījusi Latvijas Republikas valdība un veidojusi Salaspils novada pašvaldība sadarbībā ar Daugavas muzeju un Latvijas Okupācijas muzeju.

Ekspozīcijas atklāšanā klātesošos uzrunāja Salaspils novada domes priekšsēdētājs Raimonds Čudars: "Šodien mēs mūžīgai zināšanai atdodam stāstus par tiem cilvēkiem, kuri Salaspils nometnē necilvēcīgos apstākļos gan zaudēja dzīvības, gan cieta garīgi un fiziski, gan pārcieta un izdzīvoja. Šodien mēs nolīdzinām parādu cilvēcībai." Domes priekšsēdētājs, citējot memoriāla arhitekta Gunāra Asara vārdus, teica, ka latviešu tēlnieku, arhitektu, mākslinieku pašu sev dotais uzdevums bija radīt vietu, kura neļautu zaudēt cilvēcību, neļautu atkārtoties tām šausmām, ko šeit piedzīvoja tūkstošiem cilvēku.

Jaunā ekspozīcija veidota ar pietāti pret pašreizējo Memoriāla ansambli. Tās kurators ir Daugavas muzeja direktors Zigmārs Gailis. Ekspozīcijas galvenie autori - Latvijas Okupācijas muzeja vēsturnieks Uldis Neiburgs, mākslinieks Ģirts Boronovskis un arhitekte Līga Gaile. Tā sastāv no virknes muzeoloģisku objektu memoriāla iekštelpās un brīvā dabā. Atsevišķa telpa ir veltīta paša Salaspils memoriāla vēsturei, ekspozīcija ietver arī multimediju, kur iespējams iepazīties ar bijušo Salaspils nometnes ieslodzīto video liecībām. Informācija apmeklētājiem ir sniegta latviešu, angļu un krievu valodā.

Salaspils nometne bija nacionālsociālistiskās Vācijas okupētajā Latvijā izveidota represīva soda nometne. To veidoja kā „paplašinātu policijas cietumu“ politieslodzītajiem, kam 1942. gada vasarā pievienoja „darba audzināšanas nometni” darba noteikumu pārkāpējiem. 1943. gada sākumā šeit atvēra speciālu nodaļu SS un policijas tiesas notiesātajiem baltiešu policijas bataljonu un leģionu karavīriem. Vēlāk Salaspils kļuva par tranzītnometni no Baltkrievijas, Krievijas un Latgales atvestajiem civiliedzīvotājiem, t.sk. vairākiem tūkstošiem bērnu. Pēc aptuvenām aplēsēm Salaspils nometnē bija ieslodzīti ap 23 000 cilvēku, bet nometnē bojā gājušo skaits sasniedza vismaz 2000, bet kopā ar tās būvniecības laikā 1941./1942. gada ziemā mirušajiem Vācijas, Austrijas un Čehoslovākijas ebrejiem – vairāk nekā 3000 cilvēku.

Salaspils nometne ir nozīmīga Latvijas Otrā pasaules kara vēstures lappuse, kas vēl mūsdienās nereti tiek sasaistīta ar padomju propagandas klišejām un izmantota dažādās politiskās spekulācijās Latvijā un ārzemēs. Salaspils memoriāla jaunajai ekspozīcijai ir svarīga nozīme gan vienotākas Latvijas vēstures atmiņas ainas veidošanā, gan mūsu daudzšķautņainās vēstures pieredzes integrācijā kopīgā Eiropas Otrā pasaules kara atmiņas stāstā.

Kultūras ministre Dace Melbārde atklāšanas ceremonijā uzsvēra: "Mūsu Satversmē rakstīts, ka Latvijas valsts godā totalitāro režīmu upurus un nosoda svešo varu pastrādātos noziegumus. Tādēļ, atklājot šodien Salaspils memoriāla jauno ekspozīciju, es gribu novēlēt, lai šī piemiņas vieta Latvijas sabiedrības apziņā nostiprinās kā patiesos faktos balstīta vēstures liecība un lai tā arī kalpo par pierādījums mūsu sabiedrības atbildībai pret totalitāro režīmu upuriem. Lai unikālais Salaspils memoriālais ansamblis, kas ir iekļauts Latvijas kultūras kanona, vairo sapratni par cilvēku ciešanām Otrā pasaules kara laikā un spēcina pārliecību par taisnīguma uzvaru!"

Salaspils novada domes priekšsēdētājs pateicās vēsturniekam Uldim Neiburgam un Latvijas okupācijas muzejam par šīs ekspozīcijas izveides vadību, arhitektei Līgai Gailei un māksliniekam Ģirtam Boronovskim par ekspozīcijas lielisko iekārtojumu, remonta un restaurācijas darbu veicējam akciju sabiedrībai „Būvuzņēmums Restaurators”,  Latvijas valdībai, kas finansiāli nodrošināja ekspozīcijas izveidi, ārlietu ministram Edgaram Rinkēvičam, kultūras ministrei Dacei Melbārdei, Latvijas Saeimas deputātiem, īpaši deputātam Intam Dālderim.

Salaspils memoriālais ansamblis ir Latvijā pazīstamākā piemiņas vieta totalitāro varu radītajām cilvēces ciešanām. Šī starptautiska mēroga un nozīmes modernās arhitektūras objekta (atklāts 1967. gadā) autori ir arhitekti Gunārs Asaris, Olģerts Ostenbergs, Ivars Strautmanis, Oļegs Zakamennijs un tēlnieki Ļevs Bukovskis, Oļegs Skarainis, Jānis Zariņš. Mūsdienās Salaspils memoriālais ansamblis ir viens no lielākajiem šāda veida pieminekļu kompleksiem Eiropā. Tas iekļauts Latvijas kultūras kanonā, kas ir izcilāko un ievērojamāko mākslas darbu un kultūras vērtību kopums un atspoguļo nācijas visu laiku nozīmīgākos sasniegumus kultūrā. 

Salaspils

°C
Gaisa spiediens: hPa
Vēja stiprums: m/s
Vēja virziens:
tukšītis