Šī mājaslapa izmanto dažādas sīkdatnes. Dažas sīkdatnes ir funkcionāli nepieciešamas, bez kurām Jūs nevarēsiet lietot šo mājaslapu. Bet pārējās sīkdatnes tiks izmantotas tikai tad, ja Jūs tam piekrītat. Uzzināt vairāk

Salaspiliete Emma Pētersone nosvinējusi 100. dzimšanas dienu

Mūsu priekšteču paaudzes dzīvā atmiņā joprojām glabā Latvijas stipro dzimtu vēsturi, un tā kopā veido un stiprina visas mūsu tautas gaitu laiku lokos.

20. augustā salaspiliete Emma Pētersone svinēja 100 gadu jubileju. Viņa dzimusi gadu pirms Latvijas Republikas proklamēšanas, un kā mūsu Dzimtenes, tā arī sirmās kundzes dzīves ceļš ir bijis līkumots un rakstains kā tautiska josta, kā viņas darinātie rokdarbi.

“Tas ir īpašs gadījums, un es novēlu jums visu to labāko mūsu novada un salaspiliešu vārdā, un nākamgad kopā sagaidīsim un svinēsim Latvijas simto dzimšanas dienu,” sveicot sirmo kundzi, novēlēja Salaspils novada domes priekšsēdētājs Raimonds Čudars. Viņš Salaspils novada “Jaunļipās” bija ieradies kopā ar vietnieci Maldu Cauni, kura savukārt ar laba vēlējumiem pasniedza Emmas kundzei dzimšanas dienas kūku un pašvaldības pabalstu jubilejā.

Emmas kundze šovasar piedalījās arī simtgadnieku salidojumā Rundāles pilī, uz kuru Latvijas seniorus bija ielūdzis Valsts prezidents Raimonds Vējonis. Viņa saņēma arī personisku prezidenta apsveikumu, un par to pajoko: “Nez, kā tad tas prezidents “uzošņājis”, ka man ir tā dzimšanas diena!”

Emma Pētersone ir Menģelē dzimusi saimniekmeita, tur uzaugusi un apprecējusies. Karš un bēgļu gaitas viņu izšķīra ar vīru, kurš kā leģionārs bija spiests doties trimdā, bet Emmas kundze palika Latvijā ar mazu bērnu uz rokām. Pirms 40 gadiem viņa pārcēlās uz Salaspili, lai palīdzētu auklēt nu jau mazbērnus. Mūža otrajā pusē notika atkalredzēšanās ar vīru, kurš atgriezās Dzimtenē no emigrācijas gaitām.

Kundze šobrīd dzīvo pie mazmeitas un palīdz auklēt mazmazbērnus. “Kad vecāmamma sāk stāstīt savu dzīves stāstu, liekas, ka mēs, šodienas cilvēki, nemaz to visu nespētu izturēt – gan bēgļu gaitas kara laikā un bombardēšanas, gan izdzīvošanu pēc kara. Savulaik viņai bija palaimējies viesoties Amerikā pie sava vīra, par ko pēc tam nācās samaksāt ar aizturēšanu un “čekā” pavadītu laiku. Vecāmamma visu savu mūžu ir veltījusi visiem citiem, nevis sev, - bērniem, mazbērniem un mazmazbērniem. Viņa ir īsta vecāmamma – vienmēr rūpējusies, lai visiem ir labi,” stāsta mazmeita Ramona.

Emma Pētersone ir arī čakla rokdarbniece – viņas rokām tapuši cimdi, zeķes, jakas, segas un citi ar sirds siltumu pilni rokdarbi, ar ko ļoti lepojas viņas pēcteči. Sirmajai kundzei joprojām patīk doties sabiedrībā. Par godu dzimšanas dienas svinībām kopā ar mazbērniem pabūts Likteņdārzā, kur gaviļniece izvizināta gan ar kuģīti, gan elektromobili. Mazmeita Ramona apliecina, ka šādi izbraucieni jubilārei ļoti patīk. Lai Emmas kundzei laba veselība un dzīvesprieks un lai netrūkst tuvinieku mīlestības!

Izmantoti Salaspils novada pašvaldības un Emmas Pētersones privātā arhīva fotomateriāli.

Salaspils

°C
Gaisa spiediens: hPa
Vēja stiprums: m/s
Vēja virziens:
tukšītis