Šī mājaslapa izmanto dažādas sīkdatnes. Dažas sīkdatnes ir funkcionāli nepieciešamas, bez kurām Jūs nevarēsiet lietot šo mājaslapu. Bet pārējās sīkdatnes tiks izmantotas tikai tad, ja Jūs tam piekrītat. Uzzināt vairāk

Atklāts piemiņas ansamblis Daugavas dzelmē zudušajām mājām

dole20170612

Mūsdienās katru dienu Rīgas HES tiltu šķērso tūkstošiem automašīnu. Cilvēki zina, ka lejpus elektrostacijas atrodas Doles sala, par ko vēstī arī ceļa zīme „Dole”, bet cik daudz no šiem braucējiem zina, ka šķērso zudušo zemi? Cik daudz cilvēku zina, ka vietā, kur tagad ir Rīgas HES, reiz bija teju 200 mājas? Lai saglabātu atmiņas par nojauktajām ēkām, kuru vidū ir arī Sv. Jura baznīca Daugavas krastā, skolas Dolē un Salaspilī, klātesot Salaspils novada pašvaldības vadībai, likvidēto māju iedzīvotājiem un citiem interesentiem, 9.jūnijā Daugavas muzeja parkā tika atklāts piemiņas ansamblis.

Laikā no 1966.gada līdz 1974. gadam tika nojauktas 84 mājsaimniecības Doles salā, Mārtiņsalā, Nolpes salā, kā arī mājas Daugavas abos krastos Ķekavas un Salaspils pusē, kopā aptuveni 180 sētas. Līdz nepazīšanai izmainījās Daugavas krasti. Acis nu jau pieradušas pie milzīgā ūdens klaida, bet prāts vēl atgādina – reiz te dzīvoja zvejnieku, plostnieku un pārcēlāju dzimtas, kas cēla mājas, ierīkoja dārzus, apsēja laukus un ik rītu aizgāja līdz Daugavas krastam, lai redzētu, kāds šodien ūdens- nāks nēģis vai nē. Taču- tāpat kā laši, vimbas, nēģi un taimiņi nekad neatradīs ceļu uz nārsta vietām, arī simtiem Daugavas krastu ļaudīm nav vairs ceļa uz mājām.

Kopš šī brīža ir pagājis  pusgadsimts, bet cilvēku atmiņas joprojām ir dzīvas. Tēlniecības ansambļa idejas autors, ''Krastu'' māju saimnieks Dainis Riekstiņš stāsta, ka ēkas pašiem bija jānojauc. “Pusmetru augstumā varēja atstāt. Akas vajadzēja aizbērt, pagrabus aizbērt, tualetes izsmelt, kokus nozāģēt, ” atminas D. Riekstiņš.

Tēlniecības ansamblī ir izveidots celiņš kā Daugavas gultne. It kā lidojošie akmeņi simbolizē salas zudušo daļu, bet pārējie apstādījumi atainos salas palikušo daļu. Doles salas atbalsta fonda valdes priekšsēdētāja Rudīte Ķikuste stāsta: “Sākotnēji likās, ka pietiks ar vienu lielāku akmeni ar tajā iekaltiem dažiem māju nosaukumiem bet tad, kad sākām apzināt visas likvidētās mājvietas, tad izrādījās, ka Doles salā vien ir 84, Salaspilī ir vēl 80 un Ķekavas pusē arī, kopā mums sanāk aptuveni 180 mājas”.

Piemiņas ansamblī izmantoti Latvijas laukakmeņi, kuros pēc fotogrāfijām izveidotas kādreizējās sētas un ierakstīti astoņu gadu laikā iznīcināto māju vārdi. “Man vispār patīk tādas reālākas lietas. Man liekas, ka tās vairāk uzrunā cilvēku, vairāk atpazīstamas, ja tām mājām ir portretiska līdzība. Es gribēju tieši parādīt to Doles salas ainu un Doles salas motīvus,” atklāj tēlnieks Valtis Barkāns.

“Es domāju, ka šis projekts mums ir izdevies, un varam būt priecīgi, ka šodien atkal ir viena sakopta vieta Daugavas muzeja teritorijā,” saka “Vecstundu” māju saimnieks Ēriks Miķelsons.

Kā saka projekta realizētāji, tad piemiņas ansamblis nav vieta, kur sērās noliekt galvu. Te var apzināties, ka, neraugoties uz laiku un varu maiņām, ir svarīgi atcerēties, kas esi, kādas ir tavas saknes un kurp tās ved.

Pieminekļa izveides iniciators ir Doles salas atbalsta fonds. Tā izveide izmaksājusi vairāk nekā 30 000 eiro, no kuriem 15 900 eiro ir finansējums no Latvijas Lauku attīstības programmas 2014.-2020. gadam. Ar līdzfinansējumu palīdzēja arī biedrība “Daugavas Savienība” un ziedoja arī vairāk nekā 20 likvidēto māju iedzīvotāji un viņu pēcteči. Taču liels paldies jāsaka Salaspils novada pašvaldībai, kura bija pretimnākoša šī projekta sekmīgā realizācijā.

Vairāk attēlu šeit

4 pieminas_ansamblis_logo

Pasākums tiek organizēts Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai pasākuma "Darbības īstenošana saskaņā ar sabiedrības virzītas vietējās attīstības stratēģiju" ietvaros realizējot projektu "Piemiņas vietas izveide mājām, kuras tika likvidētas Rīgas HES celtniecības laikā" ( projekta identifikācijas Nr. 16-04-AL25-A019.2201-000004).

Salaspils

°C
Gaisa spiediens: hPa
Vēja stiprums: m/s
Vēja virziens:
tukšītis