Šī mājaslapa izmanto dažādas sīkdatnes. Dažas sīkdatnes ir funkcionāli nepieciešamas, bez kurām Jūs nevarēsiet lietot šo mājaslapu. Bet pārējās sīkdatnes tiks izmantotas tikai tad, ja Jūs tam piekrītat. Uzzināt vairāk

Salaspilī piemin totalitāro režīmu upurus

8. maijā Salaspils Memoriālā notika nacisma sagrāvei un Otrā pasaules kara upuriem veltīts piemiņas brīdis. Tajā piedalījās Salaspils novada pašvaldības vadība un deputāti, ar savu klātbūtni pasākumu pagodināja Latvijas Republikas Ministru prezidents Māris Kučinskis, ārvalstu diplomāti un ministriju pārstāvji, klāt bija arī  nacionālo minoritāšu biedrību un sabiedrības pārstāvji, kā arī skolu jaunatne.

Svinīgais gājiens cieņpilnā klusumā devās pie monumenta, kur joprojām dzīvības mirkļus skaita simboliskais metronoms. Uz melnā akmens sagūla ar dažādu valstu karogu lentām rotāti ziedu pušķi.

Pēc ziedu nolikšanas piemiņas brīdi atklāja Salaspils novada domes priekšsēdētājs Raimonds Čudars. Viņš atzīmēja, ka jaunajā Eiropā būtiska vērtība ir no ideoloģiskiem uzslāņojumiem brīva vēsturiskā patiesība. Atklājoties jauniem faktiem, izpratne par vēsturiskajiem notikumiem var mainīties, jo svarīga ir patiesība, nevis kādam izdevīgi meli. Tāpēc Salaspils pašvaldība ir uzsākusi laikmetīgas un iespējami patiesīgas ekspozīcijas izveidi memoriālā.

“Ir nožēlojami un zemiski, piesedzoties ar upuru piemiņu, izplatīt sev politiski izdevīgus melus. Diemžēl šī prakse ir dzīva. Nesen nacisma upuru piemiņa Salaspilī piedzīvoja kādas kaimiņvalsts uzturēta Latvijas neatkarībai un patiesībai naidīga medija uzbrukumu. Tika melīgi apgalvots, ka Salaspils pašvaldība gatavojas iznīcināt Sarkanās armijas karagūstekņu kapus, tos apbūvējot un piemiņas vietā ierīkojot atpūtas parku. Meli šoreiz tika veiksmīgi atspēkoti, taču ir skaidrs, ka šādas politiskas akcijas turpināsies. Ir skaidrs, ka patiesības ienaidnieki nevar samierināties ar zaudēto monopolu uz upuru skaitu un ciešanām,” uzsvēra domes priekšsēdētājs.

Savukārt Latvijas Republikas Ministru prezidents Māris Kučinskis savā uzrunā pauda: “Gan nacisms, gan komunisms bija ideoloģijas, kuras gribēja iznīcināt sirdsapziņu. Vai viņiem izdevās? Nē. Ir lietas, kas sakņojas daudz dziļāk nekā ideoloģija. Tās ir tās vērtības, kuras veidojušās gadu simtos un kuras nevar viegli sagraut. Šodien mēs pieminam tos, kurus nogalināja tikai tāpēc, ka viņi bija noteikta režīma pretinieki. Viņus vienkārši stulbi un truli nošāva - sievietes, bērnus, visus. Te nevar būt neviena attaisnojuma vārda. Tas ir noziegums bez noilguma.”

Piemiņas brīdī piedalījās LR Zemessardzes orķestris un Godasardzes rotas kareivji.

Pēc piemiņas brīža memoriālā Salaspils novada domes vadības pārstāvji nolika ziedus arī pie pieminekļa bojāgājušajiem padomju karavīriem Salaspilī un  brāļu kapos Rogās, Lazdu ielā un Vecajos kapos. Ziedi tika nolikti arī vācu karagūstekņu apbedījuma vietā Memoriāla teritorijā. 

Salaspils novada domes priekšsēdētāja Raimonda Čudara uzruna

Ministru prezidenta Māra Kučinska uzruna

Salaspils

°C
Gaisa spiediens: hPa
Vēja stiprums: m/s
Vēja virziens:
tukšītis