Šī mājaslapa izmanto dažādas sīkdatnes. Dažas sīkdatnes ir funkcionāli nepieciešamas, bez kurām Jūs nevarēsiet lietot šo mājaslapu. Bet pārējās sīkdatnes tiks izmantotas tikai tad, ja Jūs tam piekrītat. Uzzināt vairāk

Salaspilī piemin Otrā pasaules kara upurus

otrie upuri

8. maijs pasaules lielākajā daļā ir nacisma sagrāves un Otrā pasaules kara upuru piemiņas diena, kad atceramies, kā arī izvērtējam Latvijas sarežģīto vēsturi. 8. maijā pieminam Otrā pasaules kara nevainīgos upurus, pieminam visus kritušos, visus nobendētos, visus slepkavotos, visus nīdētos, trimdā un katorgā aizdzītos. 8. maijā domājam par Latvijas skaudro likteni, par tās tautai un zemei atņemto - svešie, noziedzīgie kari, kā arī nedabiskās, naidīgās ideoloģijas ir nokāvušas veselas paaudzes. Postīta un nīdēta, bet Latvija vienmēr ir spējusi atdzimt un atjaunoties. 

Salaspils ir viena no tām vietām Latvijā, kur saglabājies visvairāk liecību par vēstures drūmākajām lappusēm dažādos laika posmos, īpaši – par Otro pasaules karu. Vietā, kur Otrā pasaules kara laikā atradās ieslodzīto nometne, tagad ir izveidots Salaspils Memoriāls.

8. maijā Salaspils Memoriālā notika nacisma sagrāvei un Otrā pasaules kara upuru piemiņai veltīts brīdis, kurā klātesošos uzrunāja Ministru prezidents Māris Kučinskis un Salaspils novada domes priekšsēdētājs Raimonds Čudars. Tika nolikti arī ziedi karā kritušo piemiņai. Pasākumā piedalījās jauktie kori "Elpa" un "Lōja", Salaspils 1. vidusskolas un Mūzikas un mākslas skolas kori, izpildot latviešu patriotiskās dziesmas. 

Uzrunājot klātesošos, domes priekšsēdētājs Raimonds Čudars teica: “Kaut arī Otrais pasaules karš ir beidzies jau pirms 71 gada, bet Latvija atguva tā laikā zaudēto neatkarību pirms 25 gadiem, tikai tagad vēsturniekiem ir bijusi iespēja radīt objektīvu stāstu par tā laika notikumiem Salaspilī – šajā vietā, kur atradās vācu nacistu ierīkota nometne. Nometne, kurā bija ieslodzīti gan latviešu patrioti, gan padomju režīma aktīvisti, latviešu un igauņu vācu armijā iesauktie kareivji, lietuviešu militārpersonas, Latgales un Baltkrievijas ciemu iedzīvotāji – pieaugušie un bērni. Nometnē tās pastāvēšanas laikā bija ieslodzīti vairāk nekā 20 000 personu, daudzi šajā ciešanu vietā zaudēja dzīvības. Mūsu pienākums ir izstāstīt šo stāstu godīgi un atklāti iespējami lielākam cilvēku skaitam.

Karam beidzoties, Latvijā vienu noziedzīgu režīmu nomainīja otrs, kuram bija vienaldzīgas gan cilvēku ciešanas, gan vēsturiskā patiesība, to interesēja absurdu ideoloģisku mērķu sasniegšana par jebkādu cenu un ar jebkādiem līdzekļiem, tai skaitā gan falsificējot vēsturiskos faktus, gan arī melojot.

Cilvēcīga upuru piemiņa pieprasa propagandas melus aizstāt ar patiesību. Tikai patiesība neaptumšo upuru piemiņu un padara to pieņemamu ikvienam, padara iespējamu kopīgu piemiņu! Esmu gandarīts par mūsu Latvijas vēsturnieku pirmo akadēmiski vispusīgo pētījumu par Salaspils nometni. Lasīsim to un izglītosimies! To dienu skaudros notikumus mums atklāj akadēmisks vēsturisko faktu izklāsts un uzskaitījums, tomēr tie vienmēr ir fakti par ļauniem, necilvēciskiem nodarījumiem kādai ģimenei, kādam pieaugušajam, kādam bērnu. Aiz cieņas pret šiem cilvēkiem neizdomāsim neko, būsim godīgi un atklāti, bet galvenais - vienosimies kopīgā piemiņā!

Esmu gandarīts, ka jau otro gadu Salaspils memoriālā 8. maijā notiek nacisma sagrāves un Otrā pasaules kara upuru piemiņas dienas pasākums ar Latvijas Ministru prezidenta un ārvalstu diplomātiskā korpusa pārstāvju piedalīšanos. Šie piemiņas pasākumi ir atgriezuši Salaspili Latvijas Otrā pasaules kara vēstures izvērtējuma apritē. Es ļoti ceru, ka ar laiku tieši Salaspils būs tā piemiņas vieta, kurā 8. maijā par kopīgu vēstures izpratni un kara upuru piemiņu, atsakoties no padomju režīma falsificējumiem un izdomājumiem, varēs vienoties visu tautību Latvijas iedzīvotāji. Šim mērķim kalpos arī jaunā memoriāla ekspozīcija, ko esam paredzējuši atklāt līdz Latvijas Republikas simtgadei, ko svinēsim  2018. gadā.

Mūsu visu svēts pienākums ir gan atcerēties, gan nepieļaut kara šausmu atkārtošanos. Mūsu lielais novadnieks Knuts Skujenieks, cilvēks, kas pārcietis ieslodzījumu GULAGA padomju nometnē, mūsu novadam veltījis rindas:

Ik zemes pēda te ir rētām klāta,

Un dvēseles caur zāļu saknēm sauc

To maksu neaizmirst, kas samaksāta,

Lai mums zem saules mierā dzīvot ļauts.

Mierā dzīvot ļauts…

Mūžīga piemiņa kara upuriem!”.

 

Salaspils

°C
Gaisa spiediens: hPa
Vēja stiprums: m/s
Vēja virziens:
tukšītis