Šī mājaslapa izmanto dažādas sīkdatnes. Dažas sīkdatnes ir funkcionāli nepieciešamas, bez kurām Jūs nevarēsiet lietot šo mājaslapu. Bet pārējās sīkdatnes tiks izmantotas tikai tad, ja Jūs tam piekrītat. Uzzināt vairāk

VARAM draud atlaist Salaspils domi par "nepareizu" matemātiku

Šodien laikrakstā "Latvijas Avīze" publicēta ziņa "Salaspils domei draud atlaišana", kurā, ja Satversmes tiesa noraidīs Salaspils novada domes pieteikumu, tad VARAM parlamentārais sekretārs Jānis Eglītis draud: “Čudara kungs ir izdomājis savu matemātiku, nevēlas pakļauties likumīgiem rīkojumiem, un tādēļ faktiski pašvaldības darbs tiek paralizēts. Šādos apstākļos mums nav citas iespējas, kā likumīgi pieprasīt pašvaldības atlaišanu”. Lai izprastu šajos draudos ietvertos melus, tos ir jākomentē.

Salaspils novada dome 2017. jūnija 16. jūnijā brīvā un demokrātiskā balsojumā ar savu lēmumu apstiprināja domes pastāvīgo komiteju sastāvu. 2017. gada 1. augustā VARAM ministrs K.Gerhards izdeva rīkojumu Nr. 1-13/6038 "Par Salaspils novada domes 2017. gada 16. jūnija lēmuma "Par novada pastāvīgo komiteju izveidošanu un locekļu ievēlēšanu" 1., 3., 4. un 5. punkta darbības apturēšanu". 2017. gada 4. augustā Salaspils novada dome pieņēma lēmumu atstāt bez izmaiņām Salaspils novada domes 2017. jūnija 16. jūnija lēmuma "Par novada pastāvīgo komiteju izveidošanu un locekļu ievēlēšanu" 1., 3., 4., un 5. punktu un iesniegt Satversmes tiesā pieteikumu par Vides aizsardzības un reģionālās attīstības atcelšanu. 2017. gada 27. oktobrī pieteikums Satversmes tiesā tika iesniegts.

Par ko tad ir runa? Nacionālās Apvienības VARAM ministrs, pamatojoties uz sava partijas biedra sūdzību, uzskata, ka Salaspilī "iespēju robežās" nav ievērota proporcionalitāte Salaspils novada domes komitejās, un tāpēc komiteju darbs Salaspilī ir apturams. Turklāt VARAM nav uzskatījis par nepieciešamu sniegt savas "pareizās" matemātikas paraugstundu, lai pat Čudars varētu "iespēju robežās" laboties.

Vienlaikus VARAM, reaģējot uz Saulkrastu domes, kurā vairākums ir NA, toreiz vēl "Vienotības" deputāta Normunda Līča sūdzību par neievēroto proporcionalitāti komiteju izveidē, atbild: “ka komitejas locekļu ievēlēšana ir politisks lēmums, kurā deputāti pauž savu brīvo gribu un politisko pārliecību un ne ministram, ne ministrijai kopumā nav tiesiska pamata atcelt domes lēmumus”. Lieki piebilst, ka šie VARAM argumenti ņemti no Salaspils novada domes vēstules VARAM, kurā paskaidrojām, kāpēc savu lēmumu par komiteju ievēlēšanu uzskatām par tiesisku.
Šodien no LA raksta mēs arī uzzinām, ka VARAM savā likumu interpretāciju jaunradē ir sasniedzis jaunas virsotnes. Tā kā sūdzības iesniedzējs N.Līcis kopā ar citiem no "Vienotības" ievēlētajiem Saulkrastu deputātiem tagad izstājušies no savas partijas, tad "uz viņiem vairs neattiecas tās privilēģijas, ko likums paredz no partijas ievēlētiem deputātiem. Neatkarīgajiem deputātiem likums garantē tiesības strādāt vismaz vienā pašvaldības komitejā, kas Saulkrastu gadījumā arī ticis ievērots". Gribētos gan, lai VARAM parlamentārais sekretārs J.Eglītis norāda, kurā likuma "Par pašvaldībām" pantā kaut kas tāds ir atrodams!

Tāpat ir prieks uzzināt, ka "deputātu sadalījumu pa komitejām VARAM vērtē tikai tādos gadījumos, ja saņemtas sūdzības". Kā izriet no plašsaziņas līdzekļos pieejamās informācijas, VARAM ir saņēmis sūdzības par "iespēju robežās" noteikto proporcionalitāti komitejās no vismaz 12 dažādu domju deputātiem. Diemžēl nav publiski pieejama informācija par VARAM izlēmīgo rīcību citos gadījumos. Nevēlos nevienu mācīt, bet, ja es kā sabiedrības pārstāvis gribētu objektīvi izpētīt šo lietu, tad vērstos VARAM ar lūgumu izsniegt saraksti ar visiem šiem 12 vai vairāk dažādu domju deputātiem, kā arī visu pārējo ar viņu sūdzībām saistīto oficiālo saraksti. Ja ne kā citādāk, tad vismaz varētu uzzināt, kādu aizbildinājumu ministrijā izdomās, lai nesniegtu pieprasīto informāciju. Vai tā būs politiķu personas datu un privātās dzīves aizsardzība, vai Salaspils novada domes vēršanās Satversmes tiesā, varēs uzzināt tikai pajautājot!
Šajos apstākļos uzskatu par nepieciešamu publiskot Salaspils novada domes pieteikumu Satversmes tiesai, lai visi, kurus tas varētu interesēt, var paši iepazīties ar mūsu motivāciju nepakļauties ministra gribai.

Raimonds Čudars, Salaspils novada domes priekšsēdētājs 

Salaspils novada domes pieteikums Satversmes tiesai

Salaspils novada dome nolemj vērsties Satversmes tiesā par VARAM ministra prettiesisko rīkojumu

Salaspils

°C
Gaisa spiediens: hPa
Vēja stiprums: m/s
Vēja virziens:
tukšītis