Šī mājaslapa izmanto dažādas sīkdatnes. Dažas sīkdatnes ir funkcionāli nepieciešamas, bez kurām Jūs nevarēsiet lietot šo mājaslapu. Bet pārējās sīkdatnes tiks izmantotas tikai tad, ja Jūs tam piekrītat. Uzzināt vairāk

Brīvas nācijas augstākās vērtības ir tolerance, cieņa un mīlestība pret savu valsti un tautu

Salaspils novada domes priekšsēdētāja uzruna Latvijas Republikas proklamēšanas 99. gadadienai un titula "Goda salaspilietis" piešķiršanai veltītajā svinīgajā ceremonijā 17. novembrī

23592233 851059918404773_5266056662217115238_o

Augsti godātais Ērik Miķelsona kungs, augsti godātie kolēģi domes deputāti, uzņēmēji, nevalstisko organizāciju pārstāvji, dāmas un kungi, mani novadnieki salaspilieši!

Šodien, Latvijas Republika proklamēšanas priekšvakarā, vēlos mazliet atskatīties pagātnē un brīvi iztēloties mūsu nākotni. Pirms apmēram 100 gadiem, 1914. gadā, tagadējās Latvijas teritorijā dzīvoja 2 552 000 cilvēku. Savukārt 2017. gada 1. jūlijā saskaņā ar Latvijas Republikas Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes datiem mūsu valstī bija 2 117 383 iedzīvotāji. Turklāt pamatnācijas - latviešu kopskaits samazinājies no 1 620 000 1914. gadā līdz 1 270 000 2017. gadā. Tādējādi pēdējā gadsimtā esam zaudējuši gandrīz pusmiljonu.

Es apzināti izlaidu starpkaru posma statistiku, kas uzrādīja latviešu un Latvijas iedzīvotāju ataudzi, jo šo “pirmās” republikas laiku varmācīgi pārtrauca totalitārā komunisma okupācija un represīva Latvijas pārtautošanas politika.

Jā, un šodien kā tauta mēs izjūtam kolektīvas bažas par mūsu latviskuma nākotni, jo zemapziņā uztraucamies, vai spēsim turēt līdzi straujajai globālās pasaules ienākšanai mūsu zemē. Mums pāri, vismaz mēdiju telpā, gāžas ideju un reliģiju dažādība, jauni strāvojumi, bēgļu plūsmas (bieži gan tikai televizoros). Un tomēr šī sadzīvošana ar jauno un citādo tiešām var nomākt! Un, pie visa tā, mūsu skaits iet mazumā.

Kārtējo reizi atsaukšos uz mūsu lielo novadnieci Valsts prezidenti Vairu Vīķi-Freibergu, kura šodien kā cilvēks, kurš radis teikt patiesību acīs, konstatēja: jo augstāks sieviešu izglītības līmenis valstī, jo mazāka dzimstība. Te nu mēs esam ar mūsu globālo, rietumniecisko sabiedrību!

Bet mēs taču arī apzināmies, ka nevaram skatīties atpakaļ, nevaram taču veidot patriarhālu sabiedrību - kaut vai arī senlatviešu stilā, lai kā arī daži to gribētu. Vienīgā adekvātā atbilde mūsu valsts un tautas izaicinājumiem ir moderna ekonomika, konkurētspējīga izglītība un līdzsvarota sociālā aizsardzība. Tieši tam jākļūst par moderno latviskumu, tieši tam jābūt pamatā turpmākajam. Spēja paskatīties uz sevi no malas un mainīties, neieslīgt pašapmierinātībā, nepārtraukti pilnveidoties – tas būs pamatā turpmākajam.

Piemēri tam, ka varam ne tikai reflektēt mūsdienu mainīgo pasauli, bet būt pārmaiņu priekšgalā, mūsu zemē, Latvijā, jau šodien ir redzami ik uz soļa. Vēl vairāk – tie ir tepat līdzās mums. Nupat mēs bijām liecinieki tam, ka viens pasaules mērogā mazs enerģētikas uzņēmums no Salaspils ieguva vispasaules atzinību par nepārspējamu modernizācijas lēcienu. Un uzņēmuma vadītāja Ina Bērziņa-Veitas kundze, saņemot balvu un stāvot pasaules lielāko enerģētikas nozares vadītāju priekšā, savu uzstāšanos iesāka nevis ar to, ko tieši ir paveicis “Salaspils Siltums”, bet gan ar to, no kurienes šis uzņēmums un tā darbinieki nāk – no kādas mazas, lepnas un modernas zemes! Jo tas vien, ka tu esi no Latvijas, neko nenozīmē. Nozīme ir tikai tam, ko Tu spēj ar savu darbu, zināšanām un centību. Tas ir “modernais latviskums”.

Latvijas kā jebkuras valsts kodolu veido vienota vēsture, vienots pilsoņu kopums, vienota teritorija un kopīga valoda. Un, sakot vārdu “tauta”, es domāju visus mūsu Latvijas iedzīvotājus neatkarīgi no nacionālās piederības, rases vai pārliecības. Es runāju par brīvu nāciju un brīvu valsti, kuras augstākās vērtības balstās tolerancē, cieņā un mīlestībā pret savu valsti, tautu un katra cilvēka brīvību.

Sveicu jūs 99. dzimšanas dienā!

Nākamais gads būs valsts simtgades zīmē. Salaspilī mums pašiem būs sava zīme – Saule kā pagātnes, tagadnes un nākotnes simbols. Vēlēsim Saules mūžu Latvijai!

Dievs, svētī Latviju!

Salaspils

°C
Gaisa spiediens: hPa
Vēja stiprums: m/s
Vēja virziens:
tukšītis