Šī mājaslapa izmanto dažādas sīkdatnes. Dažas sīkdatnes ir funkcionāli nepieciešamas, bez kurām Jūs nevarēsiet lietot šo mājaslapu. Bet pārējās sīkdatnes tiks izmantotas tikai tad, ja Jūs tam piekrītat. Uzzināt vairāk

Jaunieši gūst vērtīgu pieredzi Turcijā

rsz jaunieshi_turcija2

Balstoties uz Eiropas Savienības Pamattiesību aģentūras 2014. gadā veikto pētījumu, ES dalībvalstīs fizisku un/vai seksuālu vardarbību no esošā vai bijušā partnera piedzīvojušas vidēji 22% sievietes, Latvijā - 32%. Lai caur neformālām metodēm diskutētu par šo jautājumu, uz Erasmus+ projektu devās jauniešu grupa no Salaspils nevalstiskās organizācijas “Express Yourself”.

Projekts “Iegūsti empātiju, jūties cilvēcīgāk” (“Gain empathy, feel more human”) no 4. līdz 14. augustam norisinājās Turcijas Melnās jūras reģiona pilsētā Trabzonā. Laikapstākļi lutināja ar siltu sauli, jūra ar silto ūdeni un "medūzu dejām".  Vienuviet tikās jaunieši no Polijas, Horvātijas, Bulgārijas, Turcijas un Latvijas. Katra valsts iepazīstināja citu valstu pārstāvjus ar datiem un pieejamo informāciju par vardarbību viņu valstīs. Lai veicinātu tēmas izpratni, jauktās grupās tika izspēlēti teatrāli uzvedumi. Izmantojot tehnoloģijas, kopīgi tika veidotas brošūras, skatītas filmas, veidotas aptaujas un intervēti cilvēki. “Katru dienu projekta sesijas vadīja cita valsts. Tā bija lieliska iespēja iejusties organizatoru lomā un piešķirt projektam savu redzējumu,” stāsta Latvijas komandas dalībnieks Mārtiņš.

Rolands atzīst, ka projekt sniedzis iespēju uzzināt dažādu tautu, kultūru un reliģiju uztveri vardarbības jautājumos: “Tā bija lieliska iespēja novērot cilvēku dažādo domāšanu. Esmu secinājis, ka, ja kāda problēma nav aktuāla mums, tad iespējams citur tā ir ļoti būtiska”. Arī Latvijas komandas līderes Ivetas viedoklis ir līdzīgs: “Katras valsts pārstāvjiem ir dažāds viedoklis par vardarbību, demokrātiju un sieviešu tiesībām. Tas, kas latviešu sievietei šķiet vardarbība, austrumu sievietei tā ir norma.”

Ārpus projekta tēmas kopīgi tika atzīmēti valstu nacionālie vakari. Tajos, demonstrējot īsfilmas, spēlējot spēles, izdejojot dejas un nobaudot nacionālos ēdienus, tika prezentēta katra valsts. Poļi pārsteidza visus, dalībniekus aicinot uz polonēzi, horvāti bija parūpējušies par izzinošu viktorīnu, bulgāri iepazīstināja ar seniem jauniešu savaņģošanas rituāliem, bet Turcijas pārstāvji, izmantojot teātra improvizācijas skečus, katrai valstij deva iespēju izrādīt raksturīgākos ieradumus uz autoceļiem un ballītēs.  

Lai arī pēdējā laikā medijos bieži izskanējušas ziņas par nestabilo stāvokli Turcijā, ceļojuma laika viss norisinājās veiksmīgi. “Radinieki, protams, bija satraukušies, un prieka saucienus pirms došanās uz Turciju nedzirdēju, taču, esot tur, nejutu nekādus draudus. Cilvēki Turcijā patiesi ir daudz atvērtāki un draudzīgāki kā pie mums. Dzīves ritms uz pusi mierīgāks,” stāsta Arta. Piedzīvotajā dalās arī Armands: “Cilvēki ļoti labprāt iesaistījās diskusijās, lai gan bieži viņi nesaprata ne vārda, viņiem vienmēr bija viedoklis. Dažkārt sazinājāmies pat četrās dažādās valodās”.

Paldies Salaspils novada pašvaldībai par finansiālo atbalstu un biedrībai “Express Yourself” par iespēju gūt pieredzi starptautiskos projektos!

Salaspils

°C
Gaisa spiediens: hPa
Vēja stiprums: m/s
Vēja virziens:
tukšītis