Šī mājaslapa izmanto dažādas sīkdatnes. Dažas sīkdatnes ir funkcionāli nepieciešamas, bez kurām Jūs nevarēsiet lietot šo mājaslapu. Bet pārējās sīkdatnes tiks izmantotas tikai tad, ja Jūs tam piekrītat. Uzzināt vairāk

“Puķu draugu saieta” dalībnieki tiekas Salaspilī

1 puku_draugi_liela

14. jūlijā Salaspilī pulcējās ap 1500 puķu mīļotāju no visas Latvijas, lai piedalītos gadskārtējā “Puķu draugu saietā”, kas šogad notika jau 41. reizi. Lai arī organizēšana prasīja gana daudz darba, pūļu un nervu, esam patiesi lepni, ka tieši Latvijas simtgades gadā kļuvām par galvaspilsētu tādam vērienīgam pasākumam.

Jau pērnā gada jūlijā, kad Raunā Salaspils saņēma stafeti nākamā saieta rīkošanai, bija skaidrs, ka priekšā ir grūts un atbildīgs darbs. Gadu no gada Salaspils rīko konkursu “Sakoptākais īpašums”, taču pērn komisijas darbs bija īpaši sarežģīts, jo bija jāapzinās, kuri ir tie privātie dārzi, kurus iekļaut saieta apskatāmo objektu sarakstā. Ir cilvēki, kuri regulāri brauc uz “Puķu draugu saietiem” un ir redzējuši ļoti daudz, tāpēc pārsteigt ar ko neredzētu ir arvien grūtāk. Izvērtējot gan privātos dārzus, gan publiskos objektus, “Puķu draugu saieta” programmā tika iekļauti četri privātie dārzi un trīs publiskie objekti.

14. jūlijā jau no paša rīta Nacionālajā botāniskajā dārzā pulcējās ļaužu pūļi, un ne tikai tāpēc, ka šeit notika tradicionālais “Rožu dienas” gadatirgus. Botāniskais dārzs kļuva par  “Puķu draugu saieta” epicentru, kur notika gan svinīgā atklāšanas ceremonija, gan koncerti, atrakcijas bērniem un noslēguma pasākums. Tā kā daudzi no dalībniekiem bija mērojuši gana tālu ceļu, kārtīgi pamosties dienai viņiem palīdzēja allaž atraktīvie pasākuma vadītāji Iveta un Vidvuds Medeņi un mākslinieciskās pašdarbības kolektīvi no Salaspils kultūras nama– “Fantāzija” un “Karuselis”, savukārt visus Salaspilī sveica domes priekšsēdētājs Raimonds  Čudars un saieta “mājas saimnieks” Andrejs Svilāns. „Daiļdārznieks ar dzejnieka dvēseli, rūķa rokām un organizatora talantu,” tā varētu raksturot “Puķu draugu saieta” krusttēvu Aivaru Irbi, kurš arī rīta agrumā bija ieradies Salaspilī, lai sveiktu klātesošos. Paldies par uzmundrinājuma vārdiem arī saieta “krustmātei” un žurnāla “Dārzs un Drava” galvenajai redaktorei Ligitai Timmai.

Kopš 2004.gada, kad Puķu draugi pulcējās Baldonē, svētkiem ir arī savs karogs. Tas visu gadu plīvo tajā vietā, kurā attiecīgajā gadā saiets notiek, lai pēc gada to nodotu nākamajiem rīkotājiem. Iepriekšējā gadā Puķu draugus pulcēja Raunas novads. Tā nu pirms došanās ekskursijā dalībnieki kļuva par lieciniekiem tam, kā Raunas novada pārstāve Linda Zūdiņa svinīgi nodeva karogu Salaspilij. Un aptuveni 50 km ceļojums pa Salaspili varēja sākties.

Saieta viesi devās apskatīt “Puķu” mājas, kur saimnieko Brunovsku ģimene. Kā atzīmēja ne viens vien dalībnieks, tad tā tiešām ir māja ar dvēseli, kur apmeklētājus sagaidīja ne tikai sakopta un ziedoša apkārtne, bet arī neviltots sirds siltums no saimnieku Veras un Jāņa Jura puses. No agra pavasara līdz vēlam rudenim “Puķu” dārzā ir ziedi. Zālieni ir dabīgi, tie tiek nopļauti, atstājot arī nepļautas zonas, kurās ievākt zāļu tējas. Tiek atstātas lielās nātres, pavasarī tās tiek izmantotas nātru tēju kūrei. Tuvu dzīvojamai mājai ir saglabājušās iepriekšējo paaudžu stādītās ābeles, lielais bērzs un tūju dzīvžogs. Tālākā teritorijā ir pēdējo 20 gadu laikā stādītie koki, krūmi, puķes, izveidots dīķis. Varbūt tāpēc, ka “Puķēs” nav kaķu, to mīl putni- pat pupuķis ar ģimeni pastaigājas pa dārzu. Galvenais lepnums ir vecā tēva stādītais bērzs, pagrabs un  laukakmeņu sienas bijušajai kūts ēkai.

bilde brunovski

Šķiet, ka “Kārļu” iekļaušana apskates objektu sarakstā nebija pārsteigums nevienam, jo šis Ināras Aires īpašums teju katru gadu ir “Sakoptāko īpašumu” laureātu statusā. Dārza īpašā vērtība ir eksotisko kokaugu un ziemciešu šķirnes, daudzas no tām ir vienīgie vai vieni no nedaudzajiem savas sugas vai šķirnes eksemplāriem Latvijā. Arī Puķu draugi atzīmēja, ka šis ir dārzs, kurā var smelties iedvesmu, un bijis prieks apskatīt augus, kādi vēl līdz šim nebija redzēti. Šī saimniecība pastāv 30 gadus, un šobrīd te saimnieko otrā paaudze. "Kārļos" dabiskā ezera krasta ainava saplūst ar saimnieces veidotajiem ainaviskajiem stādījumiem un tikpat nemanāmi pāriet dabiskā priežu mežā. Šī patiesi ir "paradīze nekurienē", kura nevienu neatstās vienaldzīgu. 

bilde kaarli

Vienīgais dārzs pilsētas teritorijā, ko devās apskatīt Puķu draugi, bija īpašums Raiņa ielā 23, kur saimnieko Stalidzānu ģimene. Saimniece Brigita Stalidzāne aizraujas ar peoniju un liliju audzēšanu, un tās viņai padodas īpaši ražīgas un leknas – līdz pat 50 ziediem uz viena kāta. Varbūt tas ir tādēļ, ka vēl nesen saimniece savā piemājas kūtiņā teju pilsētas centrā turēja govis? Zemes platība nav liela – tikai 1300 kvadrātmetru, tāpēc tā ir jāizmanto ar lielu apdomību. Brigitai pašai vienmēr ir patikušas puķes, tās savulaik arī palīdzējušas papildināt ģimenes budžetu. Savukārt vīram Vilim tuvāki ir skuju koki, jo pašam ir mežinieka izglītība. Tā nu dārzā greznojas gan krāšņas lilijas, rozes un peonijas, gan raibu raibās ziemcietes, gan savu vietu atraduši daudzi košumkrūmi un skuju koki.

“Krāšņi dārzi ir redzēti daudz kur Latvijā un pasaulē, bet tādu dārzu kā „Saulesdārzi” Doles salā redzējām pirmo reizi un bijām no tiesas sajūsmā,” savai gidei Agnesei Reķei teikuši Puķu draugi no Ķeguma. Un patiesi- kas to būtu domājis, ka Doles salā ir īpašums, kurā atrodoties rodas sajūta, ka esi kādā Japānas dārzā. “Saulesdārzus”  Doles salā tās īpašnieki Apšenieku ģimene sāka iekārtot aptuveni pirms 15 gadiem, tā kā to noteikti var uzskatīt par pavisam jaunu.  Saimnieki stāsta, ka sākumā esot stādījuši visu ko, taču tad atskārtuši, ka kāpu smiltīs labi aug priedes, no kurām saimnieks veido bansai formas. Ieejot pagalmā, pretī veras skaista ainava uz Daugavas krastu un pretējo Ķekavas pusi. Pats saimnieks ir arhitekts, tāpēc arī māja, kas būvēta pēc paša izstrādātā projekta, lieliski papildina kopējo dārza un dabas vienotību.

bilde apsenieki

No publiskajiem objektiem Puķu draugiem piedāvājām apskatīt Salaspils 1. vidusskolas ārtelpu, Rīgavas dārzu un Daugavas muzeju.

Kaimiņi no Ropažu pašvaldības īpaši atzīmēja 1. vidusskolas ārtelpu, atzīstot, ka ir redzams, ka Salaspilī ļoti domā un rūpējas par saviem skolēniem, un izsakot vēlmi atbraukt pieredzes apmaiņas vizītē. Mūsu skola tiešām var lepoties ar ne tikai sakoptu ārtelpu, bet ar dažādam sporta, rotaļu un izglītojošām iekārtām, ko steidza iemēģināt ne viens vien Puķu draugs. Turklāt vairāk sev interesējošu lietu varēja uzzināt no pašas “namamātes” skolas direktores Veras Kalniņas, kura sagaidīja viesu grupas.

bilde 1vsk

Mums, salaspiliešiem, šķiet- kurš gan nav bijis Daugavas muzejā? Tomēr Puķu draugu lokā bija diezgan ļaužu, kuri to apmeklēja pirmo reizi un varēja priecāties par dižkokiem un dendroloģiskajiem retumiem. Lēnā pastaigā gar  Daugavas krastu viesus pavadīja Daugavas muzeja direktors Zigmārs Gailis un vēsturniece Lilita Vanaga.  Viesi paši varēja pārliecināties, ka teju no jebkuras vietas parka teritorijā paveras tāli skati pār Daugavu. Lieliskākie skati redzami no vējdzirnavu vietas Rīgas virzienā un no reljefa krantes starp vējdzirnavām un vārtiem.

bilde daugavas_muzejs

Reti kurš vairs atminas, kā izskatījās nesakoptā teritorija aiz “Rīgavas”, kur tagad atrodas Rīgavas dārzs ar zālienu, puķēm, skatuvi, apgleznoto sienu un mūzikas instrumentiem. Protams, ka šis skaistais dārzs kļuva par vienu no objektiem, ko apskatīja un vērtēja Puķu draugi. Rīta cēlienā šeit skanēja perkusijas un saksofons mūziķu apvienības “MITI” izpildījumā, savukārt vakarā bija dzirdama viena no Baltijā senākajam un zināmākajām rock’n’roll žanra grupām “KEKSI”, kas zina, kā atdzīvināt deju grīdu un sniegt fantastisku dzīvesprieka devu.

Pukudraugi rīgava

Lai gan lietus, pērkons un stiprās vēja brāzmas ne vienu reizi vien centās iejaukties svētku programmā, tas absolūti netraucēja Puķu draugiem dienu izbaudīt par visiem simts procentiem. Pusdienu pauzē, kad dalībnieki atgriezās Nacionālajā botāniskajā dārzā, šeit turpinājās gadatirgus, kā arī visus sanākušos priecēja amatiermākslas kolektīvi - “Mazputniņi”, „Salaspils puiši”, “Vālodzīte”, “Lucia’s linedance”, “Viktorija” un JDK “Austriņš”- un aktieris Andris Bērziņš. Paēduši pusdienas un iepirkuši stādus, Puķu draugi turpināja savu ekskursiju, lai vakarpusē atgrieztos botāniskajā dārzā uz noslēguma pasākumu un uzzinātu, ka ceļojumu divām personām nākamgad uz Ziedu svētkiem Holandē “Impro” dāvinās jaukai kundzei no Madonas novada, kura kārtīgi saimnieko savas dzimtas mājās, kopj 50 gotiņas un brīvajā laikā nodarbojas ar rokdarbiem. Vēlreiz liels paldies izskanēja visu objektu saimniekiem, kuri ieguldīja milzīgu darbu, lai priecētu “Puķu draugu saieta” dalībniekus. Paldies arī mūsu atbalstītājiem, bez kuriem šie svētki nebūtu tik lieliski – izdevniecībai “Saimnieks.lv” un žurnālam “Dārzs un Drava”, ZS “Ezerkauliņi”, SIA “Knauf”, AS “Pasažieru Vilciens”, SIA “Impro ceļojumi”, AS “Latvijas Valsts meži”. Paldies mūsu draugiem - kapitālsabiedrībām “Valgums-S” un “Salaspils Siltums”. Dienas programma noslēdzās ar Inetas Rudzītes rožaino koncertprogrammu “La Vie Ne Rose”.

Prieks, ka gan gidi, gan pasākuma dalībnieki, stāstot par dienas laikā piedzīvoto, bija gandarīti un priecīgi un atzina, ka nedz ceļu remonti, nedz stiprais lietus dienu nav sabojājis. Mārīte Pučeka no Bauskas ir bijusi uz daudziem saietiem, taču šogad izmēģināja sevi gida lomā, kas esot ļoti labi izdevies, turklāt esot arī ļoti paveicies ar grupu. “Tik kārtīgi un punktuāli cilvēki, ka prieks,” saka Mārīte. Gide Agnese Reķe atzina, ka dalība svētkos deva milzum daudz prieka, enerģijas un gandarījuma sajūtas. “Jā, mums patiešām ir gana daudz, ar ko lepoties un parādīt citiem, stāstot mūsu stāstu par Salaspili. Katrs no šiem stāstiem bija unikāls un neatkārtojams, esmu pilnīgi par to pārliecināta, ka divu vienādu ekskursiju nebija, jo katrs no iesaistītajiem gidiem nāca ar savu pieredzi un zināšanām. Bija patīkami strādāt profesionāļu vadībā un sajust, ka viss ir pārdomāts un izdomāts līdz pēdējam sīkumam. Gribu izteikt pateicību Ievai Tumanai, Lolitai Balcerbulei un Andrejam Svilānam par izcilu komandas darbu,” saka Agnese. 

“Pieteikties dalībai man acīmredzot bija vērtīgākais šīs vasaras lēmums, izvēle, kas deva virkni neticamu un sajūsmas vērtu iespēju: smelties tūrisma profesionāļa pieredzi no mūsu uzaicinātā pasniedzēja; būt ierindā ar saulainiem, optimistiskiem un apņēmīgiem avantūristiem, novada patriotiem, gaišajiem prātiem; dzirdēt NDB direktora personisko stāstījumu par Salaspils apkārtni gidu tūrē rīta cēlienā; redzēt vakara plaukstošos kaktusus oranžērijā apmācību vakaros; apciemot un apbrīnot skaistos dārzus un redzēt un iepazīt to saimniekus, viņu dzirksti un neticamo atdevi ar brīnišķīgo rezultātu; iepazīt un iemīlēt vairāk savu novadu un tā cilvēkus, lai lepotos un pastāstītu to citiem; skatīties lielisko Puķu draugu nobeigumu ar Salaspils novada domes meitenēm; iet uz autobusu zem viena lietussarga ar mūsu novada bibliotēkas direktori; redzēt saskaņotu komandas darbu, kur katrs ielika savas pūles un labās domiņas, būt daļai no tā. Kad es vēl tā varētu?” savos iespaidos dalās gide Baiba Indāne.
 
“Ļoti liels paldies par skaistajiem svētkiem, kurus Jūs bijāt mums sarūpējuši. Nemaz nezinājām, ka Salaspilī ir tik skaistas vietas un tik radoši un brīnišķīgi cilvēki. Gribam izteikt īpašu pateicību arī par jauko gidu Aināru, kurš bija kopā ar mums šo visu dienu un tik daudz mums pastāstīja. Mums bija tāds dvēselisks siltums un liels cilvēcīgs mīļums viņa atmosfērā. Gribam pateikties arī organizatoriem par visu to, kā tas bija organizēts, kā arī par ļoti noderīgajām dāvaniņām,” raksta grupa no Ogres. “Mums tiešām izvērtās ļoti jauks un ļoti draudzīgs kontakts visas dienas garumā. Vakarā šķiroties atvadu runā pat balss vienubrīd drusku aizlūza. Ļoti pozitīva grupa, kurai viss patika,” tā gids Ainārs Lāčgalvis. 

Lielu paldies sakām mūsu lieliskajiem gidiem- Kristīnei Mickānei, Nikam Stafeckim, Dagnijai Lazdiņai, Baibai Indānei, Daigai Orbidānei, Žannai Maļinovskai, Daigai Lāčgalvei, Ilvijai Atvarei, Lindai Ziediņai- Ērglei, Jurim Osmanim, Gunitai Loginai, Danielai Vancevičai, Lindai Daugulei, Dacei Gasiņai, Regīnai Millersonei, Kristai Zalakai, Lāsmai Veilandei, Sanitai Mularekai, Agnesei Reķei, Aināram Lāčgalvim, Mārītei Pučekai, Irēnai Kramarovai, Initai Sproģei, Ernai Saliniecei, Samantai Liepiņai, Dārtai Justīnei Kolātei, Sarmītei Vulfai, Daigai Veinbergai, Andrejam Svilānam, Līgai Libkovskai, Valdai Briedei, Aivijai Grasai, Mārtiņam Saleniekam, Maijai Gaušei, Anitai Šaltānei, Rudītei Ķikustei, Tomam Čudaram, Edītei Stradei, Veronikai Šlapakovai un Tatjanai Kuzmičenko. ”Bija patīkami dzirdēt, ka kāds no jums īstenojis jaunības dienu sapni, cits pārvarējis lielu satraukumu, vēl kāds piedzīvojis dzīves pavērsienu un gatavs pieņemt jaunus izaicinājumus. Liels, liels paldies! Kopā mēs paveicām gandrīz neiespējamo, ” saka Tūrisma organizatore Ieva Tumana.

Kad “Puķu draugu saiets” bija noslēdzies un lielākā daļa dalībnieku jau devušies mājup, botāniskais dārzs sāka posties festivālam “Kartupeļpalma”, kur uz divām skatuvēm uzstājās desmit mūziķi- Ozols & Tehnikums, repere VIŅA, “Spāre”, “Židrūns”, “Jūk”, “Apēdājs”, “Rīgas modes”, “Baložu Pilni Pagalmi”, “Inokentijs Mārpls” un “Bērnības Milicija”. Savukārt kinopagalmā uz sēžammaisiem ērti iekārtojusies publika varēja baudīt 100 gadus vecas latviešu mēmās filmas.

“Liels paldies visiem, kas bija ar mani. Īpašs paldies Lolitai Balcerbulei un arī Gatim Puriņam! Festivālā “Kartupeļpalma” Botāniskajā dārzā, šķiet, ka viss bija fantastiski skaisti. Pati vieta, atmosfēra, mūzika, skaņas tehniskā kvalitāte, festivāla logo, rokmūzikas festiem neierastā kārtība - pa zemi nemētājās gandrīz neviena tukša plastmasas glāze, cigaretes gals vai garlaicības mākts apmeklētājs. Neviena puķu dobe netika izbradāta, un visi pieklājīgi pārvietojās pa celiņiem starp tām,” savā Facebook profilā iespaidos par festivālu dalās tā idejas autors žurnālists Uldis Rudaks. To, ka publika bijusi kulturāla, atzina arī NMP brigādes mediķi, kuriem, salīdzinot ar pieredzēto citos festivālos, esot bijis ļoti maz darba.

Savukārt mūziķi cer, ka “Kartupeļpalma” notiks arī turpmāk, jo esot bijusi lieliska atmosfēra, lieliska organizācija un lieliska publika.

Protams, nevar palikt nepamanīts oriģinālais logotips un festivāla afiša, ko daudzi sociālajos tīklos novērtēja ļoti atzinīgi. Logo autors ir mākslinieks KIWIE, ko salaspilieši “pazīst” kā mūsu “saules sienas” autoru. “Mums tikai atlika viņam apstāstīt ideju un “botāniskās” vīzijas, un jau pēc pāris dienām ieraudzījām pavisam negaidītu, ļoti lielisku un, cerams, jau ikonisku rezultātu,” stāsta festivāla organizatoriskās puses pārzinātāja Lolita Balcerbule, “salaspilieši jau sen ir pauduši vēlmi, ka pilsētai ir vajadzīgs savs Latvijas mērogā atpazīstams pasākums, un nu tāds mums ir, tāpēc aicinu nākamreiz nepalikt mājās - nākt, skatīties, klausīties un  izbaudīt tā īpašo gaisotni klātienē.”

Pēc lielā darba noteikti daudzi jo daudzi ir pelnījuši vissirsnīgāko paldies, un tie ir visi Komunālā dienesta darbinieki – vadība, dārznieces, teritorijas kopēji un iekārtotāji. Paldies pašvaldības policijai gan par sabiedriskās kārtības nodrošināšanu, gan viesu autobusu kustības regulēšanu, Nacionālajam botāniskajam dārza kolektīvam, īpaši Artim Vītiņam, Andrejam Svilānam un Gintai Jakštānei, Kultūras namam, Tūrisma informācijas centram, domes administrācijas darbiniekiem un visiem, visiem, kas piedalījās pasākuma organizēšanā. Taču vislielākais paldies jāsaka Lolitai Balcerbulei un Ievai Tumanai, kuras Andrejs Svilāns pelnīti nosauca par “organizatoriskā darba gigantiem”.

“Puķu draugu saiets” un “Kartupeļpalma” lieliski parādīja, kā, sadarbojoties vairākām iestādēm, var tapt patiesi milzīgs notikums, ko vēl ilgi atcerēsies ne tikai salaspilieši. Šajā dienā uz Latvijas malu malām aizceļoja vislabākie iespaidi par mūsu novadu, un var droši apgalvot, ka šī ir visveiksmīgākā Salaspils tēla veidošanas kampaņa, kāda jelkad ir bijusi.

 

FOTO: KASPARS SUŠKEVIČS 

 

Salaspils

°C
Gaisa spiediens: hPa
Vēja stiprums: m/s
Vēja virziens:
tukšītis