Šī mājaslapa izmanto dažādas sīkdatnes. Dažas sīkdatnes ir funkcionāli nepieciešamas, bez kurām Jūs nevarēsiet lietot šo mājaslapu. Bet pārējās sīkdatnes tiks izmantotas tikai tad, ja Jūs tam piekrītat. Uzzināt vairāk

“Bruņotu pārspēku mēs uzveicām ar savu gara spēku”. Novadnieki saņem Pateicības rakstus par savas valsts aizstāvēšanu

Lai pateiktos par piedalīšanos Latvijas neatkarības aizstāvēšanā 1991. gadā, 27. aprīlī Barikāžu dalībnieku atbalsta fonda dibinātājs un valdes loceklis Romualds Ražuks un Barikāžu muzeja direktors Renārs Zaļais pasniedza Pateicības rakstus mūsu novadniekiem – Guntai Aizpurei, Klavdijai Dementjevai, Jānim Elksnim, Dainim Iraidam, Aivaram Kokinam, Irisai Lasmanei, Ernestam Moisejam, Stanislavam Šaršūnam, Ingrīdai Tuktēnai, Annai Vītolai, Pēterim Zālītim, Astrai Zdanovskai, Leontijam Šuvcānam un Ilvaram Dzenim.

3 barikades

Svinīgais pasākums notika Salaspils novada bibliotēkā, kur tieši šobrīd ir apskatāma izstāde ar vēstījumu par valsts tapšanu. “Barikādes 1991. gadā ir viens no retajiem gadījumiem pasaules vēsturē, kad bruņotu pārspēku mēs uzveicām ar savu gara spēku. Mēs bijām gatavi idejas un valsts vārdā upurēt sevi. Lai arī ir pagājuši daudzi gadi un daudzās lietās varbūt esam vīlušies, bet tomēr es zinu, ka katrā no mums saglabājas ticība Latvijai,” klātesošos uzrunāja domes priekšsēdētājs Raimonds Čudars.

1991. gada barikāžu dalībnieku atbalsta fonda mērķis ir pateikt paldies visiem tā laika barikāžu dalībniekiem, un šodien ir apzināti jau 35 tūkstoši cilvēku. Šī datu bāze glabājas Barikāžu muzejā, un pieteikšanās turpinās, lai neviens netiktu aizmirsts.

Fonda dibinātājs un valdes loceklis Romualds Ražuks apliecina, ka pateicības raksts ir kā apliecinājums tam, ka cilvēki bija kopā ar savu valsti izšķirošā brīdī. “Man kā tā laika Tautas frontes priekšsēdētājam, kurš bija viens no tiem, kas aicināja uz barikādēm, ir pienākums pateikt jums paldies, pasniedzot šos rakstus,” teica R. Ražuks.

1991. gada barikāžu muzeja direktors Renārs Zaļais, kurš tolaik bija Bauskas milicis, atmiņās negremdējās, jo cilvēki, kuriem tika pasniegti pateicības raksti, paši to visu piedzīvoja. “Šodien vēlos pastāstīt par dažiem ar barikādēm saistītiem mītiem. Kādreiz skolas vēstures grāmatā 7. klasei par barikādēm bija trīs teikumi par tēmu – ļaudis sapulcējās, sēdēja pie ugunskuriem, dzēra tēju un dziedāja dziesmas. Vēl viens no mītiem ir, ka ļaudis sapulcējās paši no sevis – pēkšņi izdomāja un atnāca. Bet jūs jau labi zināt, ka cilvēkus aicināja Tautas fronte. Aicinājums aizstāvēt savu valsti tika izplatīts gan ar koordinatoru starpniecību, gan naktīs pa radio.

Vēl izskan mīts, ka visus barikāžu dalībniekus nemaz nevar apzināt, jo tolaik visa Latvija bija uz barikādēm. Tomēr mēs labi zinām, ka daudzi neatbrauca. Cilvēki zināja, kas notika Viļņā. Un viņus varēja saprast, jo tie, kas devās uz Rīgu, riskēja ar dzīvībām. Daudziem, arī noteikti kādam no jums, bija kabatās zīmītes ar vārdu un adresi, arī ar asins grupu.

Bauskas milicijas darbiniekus sapulcināja iepriekšēja vakarā un teica: “Jūs aicina ar ieročiem rokās aizsargāt sevišķi svarīgos objektus. Rīt no rīta būs autobuss.” Vakarā pieteicās vairāk nekā 40 cilvēku, bet otrā rītā autobusā iekāpa 21. Un nevar pārmest tiem, kas neatnāca, jo tā bija izšķiršanās. Mums paveicās – mēs visi atgriezāmies dzīvi,” stāsta Renārs Zaļais. “Tas, ka dalībnieku bija daudz, un visus nekad neapzināsim, arī ir mīts. Šeit jūs esat pierādījums, ka tomēr varam atcerēties visus. Šodien pasniedzam jums pateicības rakstus, bet tie ir domāti ne tikai jums, bet visai jūsu dzimtai, lai pēc 50 gadiem jūsu mazbērni skatītos uz šiem pateicības rakstiem un teiktu: manā dzimtā bija ļaudis, kas aizstāvēja Latvijas neatkarību 1991. gadā. Tāpat kā šodien pieminam tos, kuri Latviju aizstāvēja 1919. gadā. Paldies jums par to, ko paveicāt Latvijas labā pirms 26 gadiem. ”

Barikādes Rīgā sāka celt 1991. gada 13. janvāra vakarā. To mērķis bija aizsargāt Augstākās padomes ēku, televīziju, Daugavas tiltus un citus stratēģiski svarīgus objektus. 16.janvārī sāka aktivizēties OMON vienība. Apšaudē pie Vecmīlgrāvja tilta gāja bojā Satiksmes ministrijas šoferis. 20.janvārī risinājās asiņainākie barikāžu notikumi - OMON mēģināja ieņemt Iekšlietu ministrijas ēku. Bojā gāja pieci cilvēki.

Latvijas Tautas frontes organizētās barikādes, kurās piedalījās Latvijas neatkarības aizstāvji no visiem novadiem, bija unikāls nevardarbīgas pretošanās paraugs. Tas bija satraukuma pilns laiks, kad kopā pulcējās visi, kuri savā sirdī loloja ideju par brīvu Latviju.

Ierosinājums par Pateicības raksta piešķiršanu kopā ar pamatojumu un ar to saistītie materiāli joprojām iesniedzami 1991. gada barikāžu dalībnieku biedrībai Rīgā, Krāmu ielā 3. Valde neizskata ierosinājumu, kura autors ieteic apbalvot sevi. Saņemtos ierosinājumus valde izskata triju mēnešu laikā no to iesniegšanas dienas un pieņem lēmumu par Pateicība raksta piešķiršanu.

 

Salaspils

°C
Gaisa spiediens: hPa
Vēja stiprums: m/s
Vēja virziens:
tukšītis