Salaspils memoriālā piemin Otrā pasaules kara upurus

memor

Šoden Salaspils memoriālā notika nacisma sagrāvei un Otrā pasaules kara upuru piemiņai veltīts brīdis, kurā piedalījās arī Latvijas Republikas Ministru prezidente Laimdota Straujuma, Ārlietu un Aizsardzības ministriju, kā arī ārvalstu vēstniecību un sabiedrības pārstāvji.

Atklājot piemiņas brīdi, klātesošos uzrunāja Salaspils novada domes priekšsēdētājs Raimonds Čudars:

"Jebkurš totalitārs, antidemokrātisks režīms nespēj pastāvēt bez dažādu sabiedrības grupu pretnostatīšanas, bez citādi domājošo iebaidīšanas un paverdzināšanas. Tas nespēj pastāvēt bez cilvēktiesību pārkāpšanas, bez kara un tā vešanas noteikumu pilnīgas ignorēšanas. Tas, vienkārši, nevar pastāvēt bez ciešanu radīšanas.
Mums vienmēr to jāatceras laikā, kad daži atļaujas apšaubīt pēc otrā pasaules kara Eiropas demokrātisko valstu sasniegto. Laikā, kad tiek mēģināts atdzīvināt totalitārisma rēgu Eiropā. Laikā, kad pie Eiropas Savienības robežām dzirdama lielgabalu duna.
Pieminot Otrā pasaules kara upurus un atzīmējot Nacisma sagrāves 70. gadskārtu, mēs nevaram pieļaut šī lielā notikuma izmantošanu savtīgiem politiskiem mērķiem. Mērķiem, kuri kalpo nevis svētai piemiņai un turpmākai totalitārisma nepieļaušanai, bet gan impērisku ambīciju apmierināšanai. Eiropieši pazīsts to cenu, ko Eiropa samaksāja par, dažreiz pat leģitīmā ceļā, pie varas nākušajiem noziedzniekiem. Mēs zinām, ar ko tas parasti sākas un cik traģiski vienmēr beidzas, "  teica Raimonds Čudars.

DSC09502

Ministru prezidente Laimdota Straujuma savā runā uzsvēra: "Mums ir nepieciešams objektīvs stāsts par Salaspili. Tas ir mūsu pienākums pret tās upuriem. Tas ir pienākums pret nākamajām paaudzēm.  Šodienas pasākums šeit, Salaspils memoriālā, ir apliecinājums, ka mums ir apņēmība to darīt. Upuri un cietušie ir pelnījuši, ka mēs ne tikai aizlūdzam par bojā gājušo dvēselēm. Ne tikai ik dienu, ik stundu cildinām un godājam cilvēcību, bet darām visu, kas ir mūsu spēkos, lai nepieļautu kara šausmu atkārtošanos."

Augstā viešņa, domes priekšsēdētājs, ministriju un vēstniecību pārstāvji nolika ziedus uz postamenta, kurā joprojām dzirdami simboliskie sirdspuksti.

Piemiņas brīža gaisotni papildināja Salaspils jauniešu lasītie ieslodzīto atmiņu fragmenti un koru dziedājums.

DSC09554 

Ministru prezidentes Laimdotas Straujumas un domes priekšsēdētāja Raimonda čudara uzrunas piemiņas brīdī Salaspils memoriālā

Salaspils

°C
Gaisa spiediens: hPa
Vēja stiprums: m/s
Vēja virziens:
tukšītis