Šī mājaslapa izmanto dažādas sīkdatnes. Dažas sīkdatnes ir funkcionāli nepieciešamas, bez kurām Jūs nevarēsiet lietot šo mājaslapu. Bet pārējās sīkdatnes tiks izmantotas tikai tad, ja Jūs tam piekrītat. Uzzināt vairāk

Laipni lūgti Salaspilī!

Iedzīvotājiem ir jāievēro ugunsdrošības prasības

VUGDlogo

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (turpmāk - VUGD) Rīgas reģiona pārvalde informē, ka no 2017.gada oktobra līdz 2018.gada janvārim Tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS veica pētījumu “Latvijas iedzīvotāju pieredze un uzskati par ugunsdrošības preventīvajiem pasākumiem”.

 Apjomīgā pētījumā par iedzīvotāju uzskatiem un attieksmi par ugunsdrošību, konstatēts, ka Latvijas sabiedrība ir ieinteresēta saņemt informāciju par ugunsdrošību, bet joprojām nav gatava veikt nepieciešamos pasākumus un darbības, lai savu mājokli un apkārtējo vidi padarītu ugunsdrošu.

Pētījumā iedzīvotāji dalījās ar savu pieredzi par ugunsgrēkiem un dati atklāja, ka 46% iedzīvotājiem ir bijusi saskarsme ar ugunsgrēku un tas ir noticis ar pašiem, tuviniekiem, draugiem vai kaimiņiem. Tomēr cilvēku personīgā pieredze ir bijusi kā pamats tikai īslaicīgai attieksmes maiņai – cilvēki sāk vairāk pievērst uzmanību ugunsdrošības jautājumiem un tam, kā padarīt savu mājokli ugunsdrošu, bet tas ir ļoti īslaicīgi, jo jau pēc kāda laika tas ir vienkārši aizmirsies.

Ugunsdrošības prasību ievērošana palīdz novērst ugunsgrēkus, bet, ja tomēr ugunsgrēks ir izcēlies, ugunsdrošības prasību ievērošana sekmē ugunsgrēka dzēšanu, kā arī samazina nodarīto kaitējumu. Ugunsdrošības noteikumi nosaka, ka no 2020.gada 1.janvāra katrā dzīvojamā mājā un dzīvoklī jābūt dūmu detektoram un privātmājās būs jābūt ugunsdzēsības aparātam.

63% iedzīvotāju uzskata, ka ir svarīgi, lai viņu mājokļos būtu ugunsdzēsības aparāts, bet tomēr, tikai 13% iedzīvotāju tāds mājoklī ir. Līdzīga situācija ir ar dūmu detektoriem – 68% iedzīvotāju ir svarīgi, lai tas būtu uzstādīts mājokļos, tomēr tikai 9% iedzīvotāju tas ir izdarīts. Kā iemesli un šķēršļi, kas liedz iegādāties ugunsdzēsības aparātus un dūmu detektorus tiek minēti gan finansiālie faktori, gan laika trūkums.

Ugunsdrošība ir un būs svarīgs aspekts ikviena cilvēka dzīvē, jo pietiek tikai ar vienu neapdomīgu rīcību vai lietu, lai no mazas liesmas izceltos liels ugunsgrēks, kas iznīcinātu visu iedzīvi. Darbs ar mūsu līdzcilvēkiem un visu sabiedrību kopumā ir ļoti nepieciešams – tikai nepārtraukti stāstot par drošību, akcentējot tās nozīmību un arī rādot labo piemēru, mēs varam panākt sabiedrības domāšanas un uzskatu maiņu.

Apkopojot statistikas datus par ugunsgrēkiem VUGD informē, ka Latvijā 2017.gadā ugunsgrēkos iznīcinātas 453 ēkas/būves, ugunsgrēkos cietuši 381 cilvēki, ugunsgrēkos izglābti 382 cilvēki un glābšanas darbos izglābti 518 cilvēki. Ugunsgrēkos bojā gājuši 79 cilvēki, kas ir par 15,79% mazāk salīdzinot ar 2017.gadu.

Ir jāzina, ka par ugunsdrošības prasību pārkāpšanu saskaņā ar Latvijas administratīvā pārkāpuma kodeksa 179.panta pirmās daļa noteikto, uzliek naudas sodu juridiskajām personām no divsimt astoņdesmit līdz tūkstoš četrsimt euro. Savukārt par ugunsdrošības noteikumu tīšu pārkāpšanu, ja to izdarījusi persona, kura ir atbildīga par ugunsdrošības noteikumu ievērošanu, ir paredzēta kriminālatbildība saskaņā ar Krimināllikuma 240.panta noteikto.