Brīvību neesam saņēmuši dāvanā, to esam izcīnījuši

Šogad 11. novembra spēcīgajā un dzestrajā vējā visā Latvijā atkal un atkal vajadzēja aizdedzināt arvien jaunas lāpu ugunis. Tūkstošiem mūsu valsts patriotu devās Lāčplēša dienas lāpu gājienos, lai svinētu uzvaru Brīvības cīņās.

Skarbais vējš lika sajusties vēl vienotākiem arī simtiem salaspiliešu, kuri, Zemessardzes 19. Nodrošinājuma bataljona karavīru vadīti, karogiem plīvojot, lāpu liesmām degot un dziesmām skanot, devās cauri visai Salaspilij.

Pie kultūras nama "Rīgava" gājiena dalībniekus uzrunāja Salaspils domes priekšsēdētājs Raimonds Čudars:

"Novembris Latvijas neatkarībai daudzējādi ir bijis nozīmīgs mēnesis – jau 1917. gada 16. novembrī Valkā darbu sāka Latviešu pagaidu nacionālā padome, kas deklarēja, ka: „Latvija, kurā  ieiet Vidzeme, Kurzeme un Latgale, ir autonoma valstsvienība, kuras stāvokli, attiecības uz ārieni un iekšējo iekārtu noteiks viņas Satversmes sapulce un tautas plebiscīts". Pēc gada 1918. gada 18. novembrī Rīgā tiek proklamēta Latvijas Republikas neatkarība, bet vēl pēc gada 1919. gada 11. novembrī no Rīgas tiek padzīts Bermonta karaspēks, iezīmējot pagriezienu Latviju Brīvības cīņās, kas vainagosies ar Latvijas-Krievijas miera līgumu un 20 miera un uzplaukuma gadiem.

Ir dzirdēts, ka Latvijai neatkarība ir uzdāvināta, taču mēs nekad neesam saņēmuši dāvanas, mums vienmēr ir bijis jācīnās un ar gribu un spēku jāpierāda savas tiesības uz brīvību. 11. novembris patiesi ir simboliska diena, jo todien tika pieveikts ne tikai ienaidnieka pārspēks, bet arī bezcerība un neticība saviem spēkiem. Todien simboliski visi Latvijas iedzīvotāji kā Lāčplēsis savu naidnieku vienu pašu iegrūda atvarā, lai tautai zeltu jauni laiki, lai tā būtu svabada. Un nebūs pārspīlēti teikt visi, jo to 2116 vidū, kas saņēma valsts augstāko apbalvojumu Lāčplēša Kara ordeni, bija arī 47 vācieši, 15 krievi, 11 lietuvieši, 9 poļi, 6 igauņi, 4 ebreji un 3 baltkrievi."

Ekskluzīvā iespēja vēl pirms pirmizrādes redzēt A. Saulīša jaunās dokumentālās filmas "Astoņas zvaigznes" fragmentus neatstāja vienaldzīgu nevienu vēl jo vairāk tāpēc, ka ar savu klātbūtni svinīgo brīdi pagodināja publicists, politiķis un arī filmas scenārija līdzautors Dainis Īvāns. Filma stāsta par Latviešu strēlnieku vēsturisko nozīmi, par viņu leģendārajām kaujām, sadzīvi un mīlestību. Par to, kā strēlnieku vienībās rūdījušies nākamā Latvijas Neatkarības kara cīnītāji un vēl pirms Latvijas valsts dzimusi Latvija – astoņi Latviešu strēlnieku bataljoni.

D. Īvāns par filmā atspoguļoto laiku raksta: "Bija izskanējis vēsturiskais aicinājums „pulcēties zem latviešu karogiem". Rīgas aizstāvības kaujās jau bija iesaistījušies pirmie brīvprātīgo latviešu strēlnieku bataljoni, vēlākie „astoņu zvaigžņu pulki". Uz pasaules vēstures skatuves iznāca pati latviešu tauta."

Raimonds Čudars pauda cerību, ka ne mums, ne mūsu bērniem nebūs jāpiedzīvo nepieciešamība atjaunot Lāčplēša Kara ordeni, lai godinātu varoņus par izrādīto drošsirdību aizstāvot Latviju karalaukā. "Šodien mēs visi svinam Lāčplēša dienu, jo mums ir svarīga Latvijas brīvība, un es ne mirkli nešaubos, ka tad, kad tā atkal būs jāaizstāv, mēs visi būsim kopā," teica domes priekšsēdētājs.

Salaspils

°C
Gaisa spiediens: hPa
Vēja stiprums: m/s
Vēja virziens:
tukšītis