Šī mājaslapa izmanto dažādas sīkdatnes. Dažas sīkdatnes ir funkcionāli nepieciešamas, bez kurām Jūs nevarēsiet lietot šo mājaslapu. Bet pārējās sīkdatnes tiks izmantotas tikai tad, ja Jūs tam piekrītat. Uzzināt vairāk

2014. gadā tituls piešķirts Rūtai Kalnājai

kalnaaja17. novembrī, Latvijas Republikas 96. proklamēšanas gadadienas priekšvakarā, jau tradicionāli godinājām mūsu izcilāko novadnieku, kuram piešķirts tituls „Goda salaspilietis”. Tituls ik gadu tiek piešķirts par nozīmīgu darbu zinātnē, veselības aizsardzībā, sociālajā aprūpē, tautsaimniecībā, sabiedriskajā drošībā, kultūrā, izglītībā un sportā, kā arī par citiem ieguldījumiem pašvaldības attīstībā. Līdzīgi kā pērn, arī šogad pretendentus izvērtēja speciāla komisija, kuras sastāvā bija iepriekšējo gadu titula ieguvēji. Pēc rūpīga komisijas darba tika nolemts, ka šogad „Goda salaspilieša” nosaukums tiks piešķirts BJIB „Zelta atslēdziņa” vadītājai Rūtai Kalnājai.

Rūta Kalnāja jau vairākus gadus Salaspilī ir pazīstama kā aktīvs, darbīgs un sevi nesaudzējošs cilvēks, kas palīdz dzīves grūtībās nonākušajiem. Daudzus gadus R. Kalnāja vada bērnu invalīdu biedrību „Zelta atslēdziņa”, palīdzot tiem, kas paši nevar par sevi pastāvēt. Rūtai ir ļoti labs kontakts ar šo bērnu vecākiem, kuri pie viņas meklē un atrod palīdzību un atbalstu. Galvenais veikums ir LR Saeimā iesniegtā vēstule ar prasību samazināt darba stāžu no 30 uz 25 gadiem vecākiem, kuri audzina bērnu invalīdu kopš dzimšanas.

Rūta ir dzimusi 1950.gada 10.martā Salaspilī. 1954.gadā ģimene pārceļas uz Rīgu.1968.gadā Rūta pabeidz Rīgas 3.vidusskolu ar labām un teicamām sekmēm un iestājas Rīgas Politehniskajā Institūtā (tagad-Tehniskā Universitāte) Automātikas un Skaitļošanas tehnikas fakultātē pielietojumu matemātikas specialitātē. Studijas Rūta beidz 1975.gadā un sāk strādāt rūpnīcas VEF skaitļošanas centrā par inženieri-matemātiķi, programmisti.

Pēc kāda laika Rūtā apprecas, 1987. gadā piedzimst dēls Mārtiņš. Tā kā dēlu bija skārusi cerebrālā trieka, tad Rūta viņa dēļ pārcēlās atpakaļ uz Salaspili.

„No akas pumpēts ūdens, malkas plīts —šeit izskatījās ne pēc pilsētas, bet laukiem. Taču Mārtiņš vasarās varēja ar ratiņiem izbraukt dārzā, lai varētu parāpot pa zālienu, ielaist zemē slimības skartās rokas. Ravēšana ir laba rehabilitācija,” tādas ir Rūtas atmiņas. Atbildīga par deviņdesmitgadīgu tanti un puisēnu, pati Rūta dārzā rosījās izdzīvošanas spiesta. Viņa bija cerējusi, ka spēs sadalīt uzmanību iemīļotajam darbam un vēlajam bērnam Mārtiņam, tomēr dēla veselības problēmas ieviesa korekcijas. Sapratusi, ka agrīni veiktas rehabilitācijas procedūras atvieglos Mārtiņa dzīvi visā tās garumā, Rūta atteicās arī no pusslodzes savā uzņēmumā.

1999.gadā Rūta zaudēja vīru. Viņa nekad nebija domājusi, ka ar izkapti rokās pašai nāksies brist aizaugušā dārzā. Kad ar naudu bija pavisam grūti, viņa vārīja un konservēja, adīja un šuva.

Rūta par sevi saka tā: „Es esmu īsta latviete un ticīgs cilvēks. Ticība Dievam ir devusi spēku visās dzīves grūtībās”.

Rūtai Kalnājai vienmēr ir paticis dziedāt. Viņa dziedājusi skolas korī, studiju gados-sieviešu korī „Rota”, piedalījusies dziesmu svētkos. Arī padomu varas laikā Rūta gāja baznīcā, dziedāja RīgasSv. Jāzepa katedrāles korī, tagad -Salaspils katoļu baznīcas korī. 10 gadus viņa vadījusi Salaspils katoļu baznīcas bērnu procesiju.

Rūta vienmēr bijusi sabiedriski aktīva. Darba vietā ir organizējusi kultūras pasākumus, ekskursijas.

2006.gadā sadarbībā ar Salaspils Sociālo dienestu un domubiedriem Rūta Kalnāja nodibināja Salaspils novada Bērnu un jauniešu ar invaliditāti biedrību „Zelta atslēdziņa”.

Biedrība bija nepieciešama, jo Salaspils novadā ir ap 80 bērnu un jauniešu ar invaliditāti. Sadarbojoties ar Sociālo dienestu, Bāriņtiesu un Salaspils novada pašvaldību, sakārtoti daudzi jautājumi, kas skar bērnu un jauniešu ar invaliditāti un viņu ģimenes locekļu intereses.

Vadoties pēc biedrības statūtos uzrādītajiem mērķiem, jau 2006.gadā biedrība iesniedza Salaspils domē priekšlikumu par Dienas centra izveidi cilvēkiem ar invaliditāti Salaspilī. Biedrības ideja tika realizēta 2011.gadā.

Rūta par sevi saka: „Esmu cilvēks ar pienākuma apziņu, taisnības izjūtu, godīga. Kopju māju, dārzu, aprūpēju savu dēlu, rūpējos par ģimeni, palīdzu citiem.”

„Viņa ir optimiste, ar smaidu un milzīgu gribasspēku rūpējas savu invalīdu ratiņos esošo dēlu, vienlaikus palīdzot citiem kā vien iespējams, uzmundrina bēdīgos. Rūta -biedrības dvēsele, kas cīnās ar ierēdņiem par vecāku un slimo bērnu tiesībām, jau ir panākusi daudz,” tā par Rūtu saka līdzcilvēki.

 

Gars bagāts top no tā , ko saņem,
Bet sirds top bagāta - vien sevi atdodot!
                         (M.Ķempe)


Pateicos visiem, kas mani sveica, titulu "Goda Salaspilietis" saņemot!

Ar cieņu - Rūta Kalnāja

Salaspils

°C
Gaisa spiediens: hPa
Vēja stiprums: m/s
Vēja virziens:
tukšītis