Šī mājaslapa izmanto dažādas sīkdatnes. Dažas sīkdatnes ir funkcionāli nepieciešamas, bez kurām Jūs nevarēsiet lietot šo mājaslapu. Bet pārējās sīkdatnes tiks izmantotas tikai tad, ja Jūs tam piekrītat. Uzzināt vairāk

Salaspils Dievmātes Rožukroņa Karalienes Romas katoļu baznīcai - 20

10. novembrī apritēja 20 gadi, kopš Salaspils katoļu draudzei ir savs dievnams.

Salaspils Dievmātes Rožukroņa Karalienes Romas katoļu draudze šo nozīmīgo jubileju atzīmēja pirmajā Adventē - 27. novembrī, kad svētku dievkalpojumā klāt bija arī arhibīskaps Zbigņevs Stankēvičs un kardināls Jānis Pujats.

“Janvārī būs 6 gadi, kopš es kalpoju Salaspilī. Pats neesmu vietējais, taču no daudziem esmu dzirdējis, ka šī baznīca ir viena no pirmajām, kas tika uzcelta pēc “dzelzs aizkara” krišanas,” stāsta priesteris Gaitis Dubults. “Pēdējos gados baznīcā ir notikušas dažādas pārmaiņas - ir izstrādāts ēkas konceptuālais risinājums, no ārpuses ir nosiltināts pirmais stāvs, savesta kārtībā kora telpa, iesākta otrās puses renovācija un veikti citi saimnieciskie darbi. Daudz esam paveikuši, taču daudz darba vēl ir priekšā.”

“Indriķa hronika” vēsta, ka katoļu misionārs, vēlākais bīskaps Sv. Meinards 1186. gadā mazajā, tagad applūdušajā saliņā Holme uzcēla mūra pili un baznīcu. Kopš 13. gs. vidus tā saukta Kirchholme (baznīcas sala), vēlāk – Mārtiņsala. 14. gadsimta beigās ordenis uzsāka būvēt pili un Sv. Jura baznīcu Daugavas labajā krastā. Teika stāsta: Kāds mūks, izpirkdams grēkus, nesis granīta krustu no Mārtiņsalas uz labo krastu. Tad bijušas savienojošas laipas. Cik tālu viņš krustu aiznestu, tai vietā jāceļot jauna baznīca. Mūks krustu aiznesis līdz  vietai, kur uzcelta Sv.Jura baznīca.

17. gs. pirmajā pusē Sv. Jura baznīca pārgāja Latvijas evaņģēliski luteriskās Baznīcas īpašumā. Līdz pat 20. gs. 90. gadiem Salaspilī nebija savas katoļu draudzes.

1991. gadā Salaspils iedzīvotāja Felicija Rimša lūdza Salaspils domei atļaut reizi mēnesī noturēt dievkalpojumu domes telpās. Atļauja tika dota, un 1991. gada 15. decembrī ar arhibīskapa Jāņa Pujata atļauju Rīgas Sv. Antona draudzes prāvests Jānis Vaivods celebrēja pirmo Svēto Misi. Tajā piedalījās ap 200 cilvēku.

1994. gada augustā tika dibināta draudze. Pēc tās lūguma Salaspils dome piešķīra zemes gabalu baznīcas celtniecībai. 1995. gada jūnijā tika izsludināts konkurss par baznīcas projektu, bet oktobrī tika paziņots arhibīskapa Jāņa Pujata lēmums par Salaspils katoļu draudzes aizbildni iecelt Vissvētāko Jaunavu Mariju – Rožukroņa Karalieni. Ar Salaspils pašvaldības un Bonifācija fonda (Vācijā) atbalstu baznīca tika uzcelta un 1996. gada 10. novembrī iesvētīta. Šobrīd Salaspils draudzē reģistrējušies aptuveni 2000 cilvēku.

Salaspils novada domes priekšsēdētājs Raimonds Čudars pašvaldības vārdā draudzei uzdāvināja mākslinieciski noformētu teikā aprakstītā Svētā Jura baznīcas krusta attēlu. Šis krusts ir redzams baznīcas senākajos attēlos un ir saglabājies līdz mūsdienām, nu tā attēlojums rotās arī Salaspils katoļu baznīcas sienu.

Vārds „advents” nāk no latīņu valodas un tulkojumā tas nozīmē „atnākšana”. Adventa laiks tiek saistīts ar mieru, klusumu un pārdomām.

“Ir sācies Adventa laiks, un tas ir gaidīšanas laiks. Un, ko mēs gaidām, to mēs paši vislabāk zinām,” saka priesteris Gaitis Dubults.

Draudzes priesteri:

Monsiņjors Jānis Vaivods – 1994 – 1995

Konstantīns Bojārs – 1995 – 1997

Vitolds Kokars – 1997 – 1999

Jānis Aglonietis – 1999 – 2005

Andris Blūms – 2005 – 2010

Monsiņjors Oļģerts Daļeckis – 2010

Andrejs Trapučka – 2010 – 2011

Gaitis Dubults – no 2011. gada

Salaspils

°C
Gaisa spiediens: hPa
Vēja stiprums: m/s
Vēja virziens:
tukšītis