Šī mājaslapa izmanto dažādas sīkdatnes. Dažas sīkdatnes ir funkcionāli nepieciešamas, bez kurām Jūs nevarēsiet lietot šo mājaslapu. Bet pārējās sīkdatnes tiks izmantotas tikai tad, ja Jūs tam piekrītat. Uzzināt vairāk

Trejkrāsainā saule Salaspilī

chrysillis2

Tie, kas seko kultūras dzīves norisēm, noteikti būs pamanījuši Dānijas Kultūras institūta (DKI) aktivitātes Latvijā – tādas kā organizētās dāņu filmu dienas, dāņu mākslinieku piedalīšanos Pianisma Zvaigžņu festivālā Liepājā, Baltijas Baleta festivālā Centrālajā stacijā Rīgā un, cerams, arī aktivitātes arī tepat Salaspilī. Katrā ziņā misija – veicināt Dānijas kultūras apmaiņu ar ārvalstīm tiek veikta godam un jau vairāk kā divus gadus ir iedibinājusies arī kultūras nama “Rīgava” sadarbība ar DKI.

Šogad 11.maijā kultūras namā “Rīgava” ciemos sagaidījām dāņu jaukto kori “Chrysillis” no Bederas mazpilsētas, kas atrodas netālu no Orhūsas. Koris vienojās kopīgā koru meistarklasē kopā ar Salaspils novada jauktajiem koriem “Lōja” un “Elpa” un trīskultūru koncertā “Trejkrāsaina saule ausa”, kurā tautas dejas izdejoja arī deju kolektīvi “Austriņš”, “Ūsiņš” un “Rīgava”. Koncertā izskanēja lībiešu, latviešu, latgaļu, dāņu un angļu valodas. Kora “Chrysillis” dalībnieki bija iepriecināti redzēt mūsu mākslinieciskos kolektīvus, tautas tērpus, ieklausīties valodu skanējumā un dziedāt kopā ar Salaspils koriem noslēguma dziesmas.

Jauktajā korī “Chrysillis” dzied 40 pieredzējuši koristi vecumā no 40 – 60 gadiem. Par sevi viņi kautrīgi stāsta, ka ir tikai dziedātāji – amatieri, kuru darbība balstās uz dalībnieku entuziasmu, ar prieku pieņemot izaicinājumus un kopjot kordziedāšanas tradīciju. Neraugoties uz koristu pieticību, koncertā mēs dzirdējām patiesi brīnišķīgas balsis un mūziku no kora repertuāra. Kordiriģente Lisbete Grokēra ir profesionāla ērģelniece un mūzikas pasniedzēja Karaliskajā Mūzikas akadēmijā Orhūsā. Kora repertuārā pārsvarā ir klasika, sākot no viduslaiku mūzikas līdz pat mūsdienu dāņu un ārvalstu komponistu dziesmām. Gatavojoties braucienam uz Latviju, “Chrysillis” apguva arī dziesmu “Pūt vējiņi” latviski un “Pūgo tūļ” lībiešu mēlē, kā arī bija dāņu komponista latviešu tautas dziesmas “Skaisti dziedi, lakstīgala” aranžējumu ar tekstu dāņu valodā. Esot Latvijā, koris koncertēja arī Rīgas Ziemeļvalstu ģimnāzijā un Rīgas Lutera Evanģēliski luteriskajā baznīcā.

Šāda sadarbība ir jauna pieredze un solis pretim draudzīgiem kultūras sakariem ar dāņu kori “Chrysillis”. Kultūras nams “Rīgava” izsaka pateicību ikvienam, kas iedegās par šī koncerta ideju un palīdzēja to īstenot - korim “Lōja”, īpaši diriģentam Ģirtam Gailītim par  degsmi lībiešu kultūras mantojuma kopšanā un īpašo attieksmi pret viesiem,  pedagoģei Daigai Brasliņai no Rīgas Ziemeļvalstu ģimnāzijas par koncerta tulkojuma nodrošināšanu dāņu valodā, Mārai Katvarei no Izglītības un Zinātnes ministrijas par starpkultūru sakaru uzturēšanu, Santai Pakalnai no Dānijas vēstniecības Latvijā par brīnišķo dāņu valodas paraugstundu kormēģinājumā un daudziem citiem jaukiem cilvēkiem, kuri labprāt atsaucās un sadarbojās, lai notiktu šie svētki.

Salaspils

°C
Gaisa spiediens: hPa
Vēja stiprums: m/s
Vēja virziens:
tukšītis