Šī mājaslapa izmanto dažādas sīkdatnes. Dažas sīkdatnes ir funkcionāli nepieciešamas, bez kurām Jūs nevarēsiet lietot šo mājaslapu. Bet pārējās sīkdatnes tiks izmantotas tikai tad, ja Jūs tam piekrītat. Uzzināt vairāk

“Izzūdošā Latvija” - veltījums Latvijas ciemiem un viensētām

siena 1_stavs

Salaspils 1.vidusskolas Ceru ielas korpusa pirmajā stāvā ir tapis nebijis sienas noformējums – “Izzūdošā Latvija”. No janvāra sākuma uz sienas apkopoti 205 ciemi, kuru nosaukumu atrašana kartē ir apdraudēta, jo tajos dzīvo vairs tikai pēdējie iedzīvotāji.

Neatņemama Latvijas kultūrvēsturiskā un ainaviskā vērtība ir lauku ciemi un viensētas. Šīs cilvēku apdzīvotās vietas ir tikpat svarīgas kā Kurzemes un Vidzemes jūrmala, Zemgales plašie labības lauki, Latgales zilie ezeri, Gaiziņkalns un citas mūsu sirdij tik tuvās vietas.

Diemžēl arvien biežāk, attālinoties no novadu centriem, redzam ceļa malās tukšas mājas ar izsistiem logiem. Tās kādreiz bija apdzīvotas. Tur kūsāja dzīvība, cilvēki strādāja, audzināja bērnus, svinēja svētkus, bet šobrīd tur mīt nāvējošs klusums. Vien svilpo vējš, un varbūt kāda lauku pele meklē ko ēdamu.

Pamestās mājas mums, garāmbraucējiem, ir tikai pamesta celtne, bet kādam tās ir atmiņas, prieki un bēdas, daudzi dzīves gadi vai pat viss mūžs.

Latviešu skaits sarūk ne tikai Latgalē, bet arī citos novados. Tukšojas Kurzemes jūrmala, Vidzemes tālākie apvidi no reģionālajiem centriem, Zemgales mazpilsētas un plašie lauku apvidi.

Sienas noformējuma izveidi pamudināja grāmatas “Latgales pēdējie mohikāņi” iepazīšana, kā arī iedziļināšanās straujajā ciemu izzušanā no Latvijas kartes un cilvēku atmiņām. Daudzi ciemi ir jau zuduši, mājas ir pamestas, un lauki aizlaisti.

Latvijas ciemu saraksts ar katru gadu kļūst īsāks, un tas strauji sarūk. 2006.gadā Latvijā bija 7842 apdzīvoti ciemi, 2011.gadā - 7267, bet šogad tikai 6314.

Latvijas lauku apvidos iedzīvotāju skaits samazinās daudz straujāk nekā pilsētās. Daļēji tas noticis iekšējās migrācijas dēļ, jo daudzi cilvēki no laukiem pārceļas dzīvot uz pilsētām, bet daļa no valsts arī aizbrauc. Savu artavu dod arī negatīvā dabiskā kustība jeb mirstības pārsvars pār dzimstību.

Uz sienas apkopota tikai neliela daļa - 205 ciemi no visiem ciemiem Latvijā, kuros dzīvo pēdējie to iedzīvotāji. Šo apdzīvoto vietu liktenis ir skaidrs ikvienam. Tikai laiks to var noteikt, cik ilgi šajās vietās kāds dzīvos. Vai tie būs gadi, mēneši, nedēļas vai dienas - to nezina neviens.

Niks Stafeckis, Salaspils 1.vidusskolas
12.klases skolnieks un sienas noformējuma autors

Salaspils

°C
Gaisa spiediens: hPa
Vēja stiprums: m/s
Vēja virziens:
tukšītis