Šī mājaslapa izmanto dažādas sīkdatnes. Dažas sīkdatnes ir funkcionāli nepieciešamas, bez kurām Jūs nevarēsiet lietot šo mājaslapu. Bet pārējās sīkdatnes tiks izmantotas tikai tad, ja Jūs tam piekrītat. Uzzināt vairāk

Bibliotēka turpina rosināt interesi par grāmatām

bibleoteka

Aizvadītais gads nesis izaicinājumus un papildinājis pieredzi. Tas dāvājis iespēju kopā ar profesionāļiem - literatūrzinātnieku Arni Koroševski, mākslinieku Tomu Burānu un fotogrāfu Kasparu Suškeviču - radīt mūsdienīgu „produktu” ar bagātīgu, kultūrvēsturisku saturu. Digitālajā vietnē www.knutsskujenieks.lv apmeklētājs tiek aicināts viesoties dzejnieka Knuta Skujenieka dzīves un radošajā telpā. Valsts Kultūrkapitāla fonda un Salaspils novada pašvaldības atbalstītā projekta gaitu un rezultātu unikālu darījusi sadarbība ar pašu namatēvu un viņa ģimeni. Multimediālā krātuve ļauj ielūkoties dzejnieka viesistabā, darbistabā, dzīvojamajā istabā, iepazīties ar famīlijas hroniku, pašķirstīt fotoalbumu un atvērt oriģināldarbu plauktu. Knuta Skujenieka dzejas fragmentu lasījumi un vaļsirdīgie stāsti par ļoti personīgiem, spilgtiem dzīves notikumiem skatītājam un klausītājam rada klātbūtnes sajūtu. Kā recenzijā „Muzejs dažu klikšķu attālumā” žurnālā satori.lv atzīmē žurnālisti Ieva Viese-Vigula un Arvis Viguls - „šī virtuālā tūre sniedz “īstajiem” muzejiem līdzīgu pieredzi, tikai citā formātā”.

Vēl viens no kultūras mantojuma saglabāšanai un personības godināšanai veltītajiem un bibliotēkas realizētajiem projektiem tika īstenots 2017. gadā. Tapa vērienīga izstāde „Vaira Vīķe-Freiberga. Ar Sauli”. To veidoja 11 roll-up stendi, autores zinātniskās un pētnieciskās publikācijas, kā arī raksti un recenzijas periodiskajos izdevumos. Aizvadītajā gadā izstāde piedzīvoja ceļojumu pa visu Latviju. 17 centrālo, novada un pilsētu bibliotēku apmeklētāji varēja iepazīt prezidentes (1999-2007) dzīves gājumu un literāro devumu. Izstāde piedalījās arī Latvijas Bibliotekāru biedrības konferences „Ideju tirgū” Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. Šī gada garumā izstāde turpinās ciemoties Latvijas novados.

Runājot par procesiem, kas prasa katra bibliotēkas darbinieka enerģiju, uzmanību un iesaisti, jāatzīmē ļoti sekmīgi realizētā bibliotēkas akreditācija. Salaspils novada bibliotēka ieguva izcilu vērtējumu un nostiprināja Reģiona galvenās bibliotēkas statusu.

Gandarījumu un motivāciju ikdienā sniedz literatūrā un informācijas ieguvē zinātkāri, ieinteresēti lasītāji - kā bērni un pusaudži, tā studenti un citi interesenti. Latvijas Nacionālās bibliotēkas iniciētās lasīšanas veicināšanas programmas bērniem un ģimenēm ir daļa no pasākumiem, kurus organizējot, bibliotekāri atbalsta lasītājus grāmatu pasaules dārgumu un piedzīvojumu meklējumos, mācību vielas apguvē, izziņas procesā un zinātniski pētnieciskajā darbā.

Kopš 2001. gada Latvijā darbojas programma „Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija”, kuras mērķis ir veicināt lasītprasmi un interesi par grāmatām, vienot lasītājus un rosināt diskusijas par izlasīto, kā arī sekmēt augstvērtīgas literatūras izplatību. Salaspils novada bibliotēkā „izaugusi” lasītgriboša, grāmatas mīloša un aktīva jaunā paaudze. Programmas ietvaros dalībnieki lasa profesionālas žūrijas izveidotās kolekcijas jaunāko literatūru un tikšanās reizēs piedalās to vērtēšanā.

Jauna, taču jau skolēnu iecienīta programma ir „Nacionālā skaļās lasīšanas sacensība”. Pieredze aizgūta no Nīderlandes. Latvijā iniciatīva ir iecerēta, lai mazinātu skolēniem raksturīgo neadekvāti zemo lasīšanas prasmju pašnovērtējumu. Lasītprieks, pašapziņas celšana, talanta attīstība, radošums un azarts ir kvalitātes, bez kurām dalība konkursā ir neiedomājama. Galvenais sacensības kritērijs – izrādīt cieņu bērna izvēlei un veicināt ar lasīšanu saistītas pozitīvas emocijas. Šī programma izceļ ne tikai katra dalībnieka spējas, bet arī nodrošina pamatu bibliotēkas un skolas sadarbībai.

„Ziemeļvalstu literatūras nedēļa” ir vēl viena lasīšanu veicinoša ārzemju bibliotēku veiksmīga pieredze, kas Latvijā 2018. gadā norisinājās jau 21. reizi. Tā Ziemeļvalstīs un Baltijas reģionā notiek gada tumšākajā laikā, tāpēc skolās un bibliotēkās tiek iedegtas sveces un lasīta kopīgi izvēlēta grāmata.

Tikšanās ar bērniem un jauniešiem parasti tiek papildinātas ar radošajām darbnīcām, kurās tiek apgūtas jaunas iemaņas un rezultātā visbiežāk rodas praktiski izmantojami priekšmeti un ierosme citām reizēm.

No pagājušajā gadā paveiktā ar patiesu prieku atceramies Botāniskajā dārzā aprīlī notikušo orientēšanās spēli „Literārais detektīvs”. Kopā startēja 25 komandas ar 64 dalībniekiem: gan ģimenes ar bērniem, gan Salaspils jaunieši. Spītējot laikapstākļiem, literatūrā balstītās zināšanas atraktīvā veidā tika apliecinātas dabā. Šī ir viena no bibliotēkas veidotajām un saglabātajām tradīcijām, kas dod iespēju ģimenes locekļiem kopīgi caur literatūru izzināt vidi un sevi.

2019. gadā plānots īstenot multimediālās vietnes knutsskujenieks.lv otrās kārtas uzdevumus un spodrināt jau atvērto krātuvi. Arī šogad pienākumu sarakstā būs popularizēt rakstīto vārdu, darīt pieejamus bibliotēkas pakalpojumus iedzīvotājiem un organizēt pasākumus, kas dod iespēju tikties literārā darba autoram, grāmatai un lasītājam.

Salaspils novada bibliotēka pateicas visiem sadarbības partneriem un lasītājiem un novadam novēl kultūras dzīves renesansi.

Materiālu sagatavoja Ilze Zariņa

Salaspils

°C
Gaisa spiediens: hPa
Vēja stiprums: m/s
Vēja virziens:
tukšītis