Šī mājaslapa izmanto dažādas sīkdatnes. Dažas sīkdatnes ir funkcionāli nepieciešamas, bez kurām Jūs nevarēsiet lietot šo mājaslapu. Bet pārējās sīkdatnes tiks izmantotas tikai tad, ja Jūs tam piekrītat. Uzzināt vairāk

Sirsnīgā gaisotnē aizvadītas Dzejas dienas

6 Dzejas_dienas

Septembris ir laiks, kad dzeja iziet ielās, laukumos un brauc ar kuģīti pa kanālu. Tā dodas pie klausītāja pašu autoru lasīta. Dzeja svin savu esību, aizskarot katru, kas tai ļaujas. Salaspilī Dzejas dienas aizsākās ar dzejnieces un mākslinieces Annas Auziņas viesošanos bibliotēkā. Anna, radošu vecāku atvase, rakstīt sākusi jau vidusskolā, un pirmais dzejolis klajā nāca 90.gadu sākumā. Līdz šim pie lasītājiem nokļuvuši četri autores dzejoļu krājumi, kas novērtēti gan kolēģu, gan kritiķu saimē. Jaunākā grāmata „Annas pūra govs” iznākusi aizvadītajā gadā, iegūstot Ojāra Vācieša prēmiju, laikraksta „Diena” gada balvu kultūrā un AKKA/LAA autora balvu. Tā kā dzejoļu raža nesen apkopota un rakstīšanā šobrīd iestājusies pauze, tikšanās reizē dzejniece izvēlējās lasīt no līdzi paņemtajiem krājumiem. Pēcpusdiena izskanēja ar klausītāju jautājumiem un dzejnieces vaļsirdīgām atbildēm. Paldies Annai Auziņai par atsaucību, atvērtību un dalīšanos personīgajā!

Saulkalnes filiālbibliotēkā Dzejas dienu ietvaros šogad tika rīkoti divi pasākumi. 12. septembrī lasītāji – seniori devās uz Latvijas Nacionālo bibliotēku, kur gida pavadībā bija iespēja izzināt Gaismas pils noslēpumus, kā arī aplūkot dažādas izstādes. 17. septembrī PII “Daugaviņa” viesojās dzejniece Maija Laukmane, kura pazīstama arī kā burvīgu bērnu dzejoļu autore. Kā tikšanās vadmotīvs tika izvēlēts viņas dzejoļu krājums “Par ko sapņo 7 vārnas”, jo mazās vārniņas ir kustīgas un krāsainas kā rudens lapiņas. Pasākums notika sirsnīgā gaisotnē, bērniem piedaloties dzejnieces rosinātajās vārdu rotaļās. Bērni bija iemācījušies dažus M.Laukmanes dzejoļus un bija sagatavojuši arī pārsteigumu – dziesmu ar viņas dzejoļa vārdiem, kā arī savu zīmēto grāmatiņu, par kuru autore bija patiesi iepriecināta.

18. septembrī Bērnu un jauniešu nodaļā notika pasākums “Aiz vārdu iekavām, tur kaut kas ir”. Ar savu klātbūtni un dzejas lasījumiem mūs priecēja dzejniece Inga Gaile. Autore lielākoties raksta pieaugušo auditorijai, taču 2014. gadā iznāca viņas pirmais dzejoļu krājums ģimenēm ar bērniem “Vai otrā grupa mani dzird?”, ko izdeva izdevniecība “Liels un mazs”, un jau nākamajā gadā tas tika atzīts par labāko oriģināldarbu bērnu literatūrā. Šajā krājumā Inga Gaile apdzejo pavisam ikdienišķas norises - istabas kārtošanu, spēlēšanos, iešanu uz veikalu vai bērnudārzu, kā arī bērnu un pieaugušo attiecības. Tāds formāts ļauj izdzīvot dažādas dzīves ainiņas un it kā no malas paskatīties uz dažādām mums pazīstamām situācijām.

Autore brīnišķīgi lasīja savus dzejoļus, un viņas radītā nepiespiestā, pozitīvā gaisotne raisīja patīkamu atmosfēru, jo skolēni klausījās un ar interesi uztvēra katra dzejoļa domu un būtību.

Dzejniece arī pastāstīja par bērnu dzejas krājumu “Garā pupa”, kurā apkopoti gan klasiķu, gan jauno autoru darbi. Tos papildina pašu bērnu radīti dzejoļi, kurus atlasa īpaša žūrija. Mēs esam ļoti priecīgi, ka 2018.gada krājumā ir ievietoti trīs Salaspils 1.vidusskolas audzēkņu - Noras Krūmiņas, Madaras Ozoliņas un Elzas Sīles - dzejoļi. “Garās pupas” krājumus jau piecus gadus veido dzejniece Inese Zandere.

Inga Gaile mudināja katru klātesošo rakstīt dzeju- vienalga, vai esi noskumis, dusmīgs vai priecīgs. Ja ir pareizais noskaņojums – raksti savas dzejas rindas pats!

Dzejas dienu ciklu noslēdza Knuta Skujenieka daiļradei veltīta tikšanās „Citāda Knuta diena”. Novadnieka un drauga dzejas mīļotāji septembra otrajā pusē kopā pulcējās jau 17.reizi. Šoreiz- lai, mūzikas apskatnieka Oresta Silabrieža vadīti, ieklausītos melodijās, kuru neatņemama sastāvdaļa ir Knuta Skujenieka dzeja. Klātesošos ar savu dziedājumu priecēja mecosoprāns Ieva Parša. Māksliniece ne tikai muzicēja a cappella un klavieru pavadījumā, bet arī lasīja Knuta Skujenieka dzeju. Aptuveni stundu garajā koncertlekcijā klausītāji varēja sajust, cik daudzveidīgi ir komponistu radītie skaņdarbi. Sākumā skanēja klasiskās mūzikas fragmenti, kuru autori ir R.Kalsons, P.Plakidis un P.Vasks. Turpinājumā sekoja ieskats populārās mūzikas autoru un izpildītāju veikumā. Izskanēja U.Stabulnieka, L.Vambutes, A.Godiņa kompozīcijas A.Kukules, V.Lapčenoka, ansambļa „Tip-Top” izpildījumā.

Līdz 10.oktobrim bibliotēkas lasītavā skatāma izstāde „… dziesmā ir manas sirds daļa”. Tajā aplūkojamas notis un audiovizuālie materiāli no Latvijas Nacionālās bibliotēkas un Salaspils novada bibliotēkas krājuma.

Tikšanās reizē kuplajam klausītāju pulkam tika prezentēta arī multimediālā vietne „Knuts Skujenieks”, kuras mērķis ir dzejnieka literārā mantojuma un dzīves telpas saglabāšana un pieejamība virtuālajā vidē. Projekta 1.kārta īstenota ar Salaspils novada pašvaldības un Valsts Kultūrkapitāla fonda finansiālu atbalstu. Vietnē apmeklētājs varēs paciemoties dzejnieka mājās, kas ik uz soļa vēsta par nama saimnieka dzīves gaitām. Bagātīga ir vietnes galerija, kurā stāstu veido fotogrāfijas un dzejnieka komentāri – asprātīgi, dziļdomīgi un tieši. Atsevišķā sadaļā ietverts nozīmīgais Knuta Skujenieka literārais mantojums – izdotie krājumi un izlases, kuri sistematizēti hronoloģiskā secībā. Dzejoļi pievienoto vērtību iegūst autora lasījumā. Tā ir unikāla iespēja nākamajām paaudzēm, jo dzejnieka lasījums nes autora attieksmi un neatkārtojamu daiļdarba krāsu un vibrāciju. Multimediālā vietne drīzumā tiks atvērta publikai un būs aplūkojama www.knutsskujenieks.lv.

Projekta īstenošanas darba grupas vadītāja Daiga Orbidāne pateicās radošajai komandai: Skujenieku ģimenei, literatūrzinātniekam Arnim Koroševskim, animāciju māksliniekam Tomam Burānam un lasītavas vadītājai idejas līdzautorei Marutai Birzniecei.

„Citāda Knuta diena” guva apmeklētāju atsaucību. Auditorijai pulcējoties, bibliotēkas lasītava sāka šķist par šauru un krēslu rindas par trūcīgām, kas ļauj secināt, ka Knuta dienai būt arī turpmāk.

Lai lasīšana veicina domāšanu un sniedz pozitīvu pārdzīvojumu!

I.Zariņa un I.Siņica, Salaspils novada bilbiotekāres

 Attēlā: Dzejnieks Knuts Skujenieks ar sava talanta cienītājiem. Foto: L. Juhansone

Salaspils

°C
Gaisa spiediens: hPa
Vēja stiprums: m/s
Vēja virziens:
tukšītis