Šī mājaslapa izmanto dažādas sīkdatnes. Dažas sīkdatnes ir funkcionāli nepieciešamas, bez kurām Jūs nevarēsiet lietot šo mājaslapu. Bet pārējās sīkdatnes tiks izmantotas tikai tad, ja Jūs tam piekrītat. Uzzināt vairāk

Salaspils memoriālam – 50

memor17112

Šodien Latvijā pazīstamākā piemiņas vieta totalitāro varu radītajām cilvēces ciešanām ir Salaspils memoriālais ansamblis. Tas izveidots vietā, kur Otrā pasaules kara laikā (1941.-1944.g.) atradās nacistu nometne. Pastāv uzskats, ka šajos gados tajā bijuši ieslodzīti vairāki desmiti tūkstoši cilvēku no visas Eiropas.

Te, klusumā ik pa laikam atskanot sirdspukstiem kā mūžīgai piemiņai, vēl joprojām droši vien klusu vaid zeme gan par bojāgājušajiem, gan dažādām spekulācijām, kas ap viņiem un šo vietu turpinās nu jau 50 gadus.

Pēckara laikā padomju varai īpaši nerūpēja ne kādreizējās ciešanas, ne upuri - vēl pat līdz pagājušā gadsimta 60. gadiem nometnes vietā ganījās sovhoza „Budeskalni” govis. Tad nāca „Hruščova atkusnis” ar patiesību par Gulagu, un, lai klusinātu tautas sašutumu par Staļina noziegumiem, Politbiroja līmenī tika nolemts „likt pretī” nacistu nodarījumus, izveidojot piemiņas vietu Hatiņā, 9. fortu Kauņā un Salaspils memoriālu.

memor17111

Memoriāls tapa pēc 1959. gada konkursa visai sarežģītos apstākļos, jo prēmēto darbu autori - jaunie arhitekti Gunārs Asaris, Oļģerts Ostenbergs un Ivars Strautmanis uzaicināja tolaik pazīstamo Maskavas tēlnieku Ernstu Ņeizvestniju, bet kompartijas funkcionāri noraidīja viņa idejas un papildināja radošo kolektīvu ar partijas atzītiem māksliniekiem.

Ansamblis tika atklāts 1967. gada 31. oktobrī. Tā autori ir arhitekti Gunārs Asaris, Oļģerts Ostenbergs, Ivars Strautmanis un Oļegs Zakamennijs, bet tēlnieki - Ļevs Bukovskis, Oļegs Skarainis un Jānis Zariņš. Viņi savulaik saņēmuši PSRS augstāko apbalvojumu - Ļeņina prēmiju.

Emocionāli iespaidīgais memoriālais ansamblis ir starptautiska mēroga un nozīmes brutālisma stila objekts, spilgts tēlniecības un arhitektūras sintēzes piemērs. Dominējošais materiāls ir raupjas oļu faktūras betons, kuru papildina melnā metāla kaluma detaļas. Memoriāla kompozīciju veido ieejas siena, svinīgo pasākumu laukums un loka ceļš, gar kuru rindojas betonā veidotās nometnes baraku vietu zīmes. Plašajā laukā monumentālās betona skulptūras „Māte”, „Nesalauztais”, „Pazemotā”, „Protests” u.c. it kā izaug no zemes. Grandiozā 100 m garā un 12,5 m augstā betona siena uzcelta nometnes dzeloņstiepļu žoga vietā un simbolizē dzīvības un nāves robežu. Viens tās gals balstās uz masīva melna granīta bloka. Nosacīto vārtu būvē iekārtota muzeja ekspozīcija. Kopējo noskaņu pastiprina elektroniskā metronoma sirdspuksti, kas sadzirdami visā ansambļa teritorijā.

memor17113

Salaspils memoriālais ansamblis pazīstams ar to, ka ir viens no lielākajiem šāda veida pieminekļu kompleksiem Eiropā – laikmetīgs mākslas darbs, kas guvis pelnītu ievērību arī ārzemēs un ierindojams tajā pašā Latvijas izcilo pieminekļu klasē, kur Brāļu kapi un Brīvības piemineklis. Memoriāls ir iekļauts Latvijas kultūras kanonā.

Šī vieta emocionāli iedarbojas uz ikvienu tā apmeklētāju neatkarīgi no viņa politiskās pārliecības, tas neatstāj vienaldzīgu. 50 gadu laikā memoriāls ir izmantots kā padomju propagandas instruments. Daudzi Latvijas skolēni šeit ir uzņemti oktobrēnos, pionieros un komjauniešos, devuši zvērestus uzticīgi kalpot lielajai dzimtenei, šeit svinēta Uzvaras diena un citi padomju iekārtai svarīgi svētki. Tā laika cilvēki svinēja uzvaru un nezināja vai negribēja zināt, ka svinības notiek uz uzvarēto kauliem, līdz 2008. gadā blakus memoriālajam ansamblim tika sakārtota un sakopta vācu karagūstekņu apbedījuma vieta.

Salaspils

°C
Gaisa spiediens: hPa
Vēja stiprums: m/s
Vēja virziens:
tukšītis