Šī mājaslapa izmanto dažādas sīkdatnes. Dažas sīkdatnes ir funkcionāli nepieciešamas, bez kurām Jūs nevarēsiet lietot šo mājaslapu. Bet pārējās sīkdatnes tiks izmantotas tikai tad, ja Jūs tam piekrītat. Uzzināt vairāk

Zinātnes nedēļa šogad aizvadīta pākšu zīmē

zinatnes nedelja

Zinātnes nedēļas pasākumu sērija iesākās k/n “Rīgava” ar viktorīnu par pākšaugu tēmu, kurā piedalījās deviņas komandas. Par erudītākās un veiksmīgākas komandas titulu sacentās 1. un 2. vidusskolas skolēni, “Zibsnis”, bibliotēkas kolektīvs, PII “Atvasīte”, Daugavas muzejs, uzņēmēju biedrība, k/n “Rīgava” un domes administrācijas komandas. Jau neilgi pēc prāta spēļu sākuma tapa skaidrs, ka īpaši gatavoties viktorīnai nebija jēgas. Bija jāpaļaujas vien uz skolā gūtajām zināšanām, vispārēju erudīciju un veiksmi, un tā šoreiz bija uzņēmēju pusē. “Pretēji bažām, ka Salaspils Zinātnes nedēļas viktorīna var piedzīvot pagājušajā gadā piedzīvoto atcelšanu, šī gada zinošo un minošo sacensības "Zini, prāto vai mini par pākšaugiem un Salaspili" plānoto sešu komandu vietā pulcēja veselas deviņas komandas, bet vēl divas izrādījās "pazudušas tulkojumā". Jautājumu loks bija plašs, aptverot gan vispārzināmas lietas, gan visai sarežģītus jautājumus pupām, gledīčijām, alfa-aminoskābēm, lupīnām, polipeptīdiem, robīnijām, karagānām, puķuzirnīšiem, skorbulu un daudz ko citu,” stāsta žūrijas dalībnieks un televīzijas konkursu vairākkārtējs uzvarētājs Andrejs Svilāns. “Konkursu uzdevums nav tikai noskaidrot gudrāko, jo daudz ko izšķir intuīcija un vienkārši veiksme. Lielākais dalībnieku ieguvums ir pieredze un iegūtās atbildes uz nezinātajiem jautājumiem, jo, kas zina, varbūt tieši šīs atbildes kādreiz palīdzēs uzvarēt. Jāatceras, ka darbināts prāts nenoveco un tas lai ir arī galvenais novēlējums visiem, kas piedalījušies līdzšinējās viktorīnās un piedalīsies nākamajās.”

Savukārt 27. septembrī Zinātnes nedēļas ietvaros 1. un 2. vidusskolas pagalmā viesojās “Tehnobuss”, kur speciālisti saprotamā un praktiskā veidā iepazīstināja skolēnus un skolotājus ar jaunumiem inženierzinātnē, īpaši mašīnbūves un metālapstrādes nozarē. “Tehnobuss” – tā ir pirmā mobilā demonstrāciju laboratorija Latvijā, kas izveidota Mašīnbūves un metālapstrādes rūpniecības asociācijas projekta ietvaros.

Skolēniem bija iespēja iepazīties ar dažādām robotikas ierīcēm un programmām un redzēt 3D printeri darbībā. “Tehnobusu” apmeklēja Salaspils vidusskolu vecāko klašu skolēni, un vislielāko interesi viņos raisīja tieši 3D printeris. Skolēni atzina, ka viņiem ļoti patika atraktīvais vadītājs, kurš ne tikai aizrāva ar interesanto stāstījumu, bet arī atļāva darboties pašiem.

“”Tehnobuss” bija ļoti interesants. Uzzināju vairāk par mūsdienu tehnoloģijām, kā arī redzēju to, kā tās darbojas. Visvairāk man patika 3D printeris, kurš mūsu acu priekšā taisīja dažādas figūriņas,” atzina Krista no 2. vidusskolas 10. klases. Savukārt Vladislavs uzskata, ka šādi projekti ļoti pievērš skolēnu uzmanību: “Grūti noteikt, kas visvairāk man patika, jo man patika viss. Bet visspilgtāk palika atmiņā mehānismi un to darbība. No sevis pateicos par iespēju apmeklēt “Tehnobusu”, jo es kārtējo reizi pārliecinājos, ka zinu, ko es gribu darīt pēc skolas.”

“Manuprāt, šāda informatīvā kampaņa pozitīvi ietekmē jauniešu viedokli par inženieru profesijām, piesaistot jaunus prātus lielajā inženieru zinātņu pasaulē,” uzskata 2. vidusskolas 12. klases skolēns Kristiāns.

Skolēniem bija iespēja arī doties ekskursijā uz NBD oranžēriju.

Jau tradicionāli kulminācijas pasākumi notika piektdienas vakarā. Arī šogad interesenti pulcējās pie oranžērijas, lai piedalītos gan sportiskās, gan zinātniskās aktivitātēs. Salaspilieši varēja piedalīties orientēšanās spēlē “Garā pupa” un pēc tam iestiprināties ar patiesi gardu zirņu putru, ko visiem piedāvāja Zemessardzes lauku virtuve.

Arī šogad bija skatāma šovprogramma “Krāšņā ķīmija” - aizraujošs vizuāls baudījums ikvienam. Iesaistot savās aktivitātēs klātesošos, atraktīvie laboranti demonstrēja eksperimentus par mūžīgā sasaluma tēmu. Brīvprātīgos eksperimentu dalībniekus Salaspilī patiesi nebija atrast grūti. Teju ikviens bērns bija gatavs kāpt uz skatuves un izmēģināt zinātni “uz savas ādas”.

Ja pagājušajā gadā oranžērijas konferenču zālē ar priekšlasījumiem uzstājās ievērojami zinātnieki, tad šoreiz Salaspilī viesojās atraktīvi un savu lietu pārzinoši cilvēki “no tautas”. Par pākšaugu daudzveidību un to ēšanu savā pieredzē dalījās Veģetārā uztura skolas un portāla vegus.lv izveidotāja un vadītāja Dita Lase. Izrādās, ka pākšaugi ir kas vairāk, nekā tikai zirņi un pupas! Viņa pati uz savas ādas pārliecinājusies, ka veģetārisms ir “priecīga, jaudīga un baudpilna padarīšana”, un tāda bija arī viņas lekcija. 

Savukārt rotaļās un mīklu minēšanā publiku iesaistīja Iveta un Vidvuds Medeņi no folkloras draugu kopas “Skandinieki”. Viņu klātbūtne un spēja aizraut neatstāja vienaldzīgus ne pusaudžus, ne daudz pieredzējušus ļaudis, un visi ar prieku iesaistījās Medeņu vadītajās izdarībās. 

Īpašs paldies 4. c klasei un skolotājai Dacei Kontrimienei, kā arī 6.c klasei un skolotājai Guntai Lagzdiņai par aktīvu dalību Zinātnes nedēļas konkursā un aktivitātēs.  

Zinātniskus piedzīvojumus piedāvāja arī Latvijas Universitātes Bioloģijas institūts. Institūta vestibilā varēja apmeklēt interaktīvu video instalāciju "Pagātnes putekļi". Eksperimentālajā darbnīcā “Saistošā mikropasaule” varēja apskatīt mikroorganismus, vienšūņus, sīkkukaiņus, dažādas augu sēklas, putekšņus, sporas un citas sīkas radības.

Improvizētā laboratorijā “No šūnas līdz augam” institūta zinātnieki demonstrēja augu audzēšanu audu kultūrās, savukārt institūta zālē varēja sīkāk uzzināt par magnetobioloģiju un pat izmērīt elektromagnētisko lauku savam mobilajam telefonam.

Tomēr visvairāk skatītāju pulcēja gaismas un šogad jau arī mūzikas šovs “Staro oranžērija”. Šoreiz tas bija krietni iespaidīgāks un arī iedvesmojošāks, jo jau dzima idejas, ar ko varētu pārsteigt skatītājus nākamajā gadā.

Interesanti, kam būs veltīts nākamais zinātnes gads?

Tad nu tiksimies Salaspils zinātnes nedēļā 2017. gadā!

Salaspils

°C
Gaisa spiediens: hPa
Vēja stiprums: m/s
Vēja virziens:
tukšītis