Šī mājaslapa izmanto dažādas sīkdatnes. Dažas sīkdatnes ir funkcionāli nepieciešamas, bez kurām Jūs nevarēsiet lietot šo mājaslapu. Bet pārējās sīkdatnes tiks izmantotas tikai tad, ja Jūs tam piekrītat. Uzzināt vairāk

Monogrāfija “Aiz šiem vārtiem vaid zeme” lauž padomju laiku mītus

27. janvārī Kara muzejā, klātesot Saeimas priekšsēdētājai Inārai Mūrniecei, Ārlietu ministrijas pārstāvjiem, ārvalstu diplomātiem, Saeimas deputātiem, Salaspils novada domes priekšsēdētājam Raimondam Čudaram, vēsturniekiem,  bijušajiem Salaspils ieslodzītajiem un viņu radiniekiem, kā arī citiem interesentiem, notika Kārļa Kangera, Ulda Neiburga un Rudītes Vīksnes grāmatas “Aiz šiem vārtiem vaid zeme. Salaspils nometne 1941.-1944.” atvēršanas pasākums. Grāmata izdota izdevniecībā “Lauku avīze" sadarbībā ar Salaspils novada pašvaldību un Latviešu Fondu.

nometne gramata1

Vairāk kā 400 lapaspušu biezā grāmata vēsta par  Salaspils nometnes rašanos, pārvaldi, ieslodzītajiem, darbu, represijām un nometnes likvidēšanu. Bagātais atmiņu, dokumentu un liecību, kā arī fotomateriālu klāsts ļauj katram ieskatīties tā laika notikumos. Vēsturnieki, monogrāfijas “Aiz šiem vārtiem vaid zeme” autori, kategoriski noraida padomju laiku apgalvojumus, ka nometnē bojā gājuši 100 tūkstoši cilvēku. Pēc viņu aplēsēm upuru skaits varētu būt ap 2000. “Mēs noraidām to, ka nometnē ir miruši 7000 bērni, jo mēs zinām, ka kopā tikai ap 3000 bērniem tur ir bijuši uz neilgu laiku. Kategoriski noraidām to, ka bērnu asinis tika izmantotas vācu karavīru ārstēšanai,” atklāj vēsturnieks Uldis Neiburgs.

nometne gramata3

Uzrunājot klātesošos, Ināra Mūrniece atzina, ka šī grāmata dzēš šodienas propagandā pret Latvijas valsti ļoti aktīvi tiražētus mītus. “Diemžēl šodienas situācijā vēsture ir kļuvusi par cīņas lauku arī starptautiskajā politikā. Mēs redzam, kā mums blakus esošajā valstī notiek centieni attaisnot padomju totalitārā režīma noziegumus, tādēļ vēsturiskā patiesība šodien iegūst arvien lielāku svaru, “ sacīja Saeimas priekšsēdētāja. Arī Ministru Prezidente Laimdota Straujuma savā vēstulē uzsvēra grāmatas lielo lomu padomju laiku mītu izskaušanā: “Esmu pārliecināta, ka šis vispusīgais pētījums palīdzēs izskaust melus, kas pamatā radīti padomju okupācijas laikā un ko nožēlojami turpina tiražēt tie, kam patiesībā nav vērtība. Patiesība ir spēks, un patiesība ir jāzina mums visiem.”

nometne gramataDomes priekšsēdētājs Raimonds Čudars savā runā atzina, ka īpaši nozīmīga šī grāmata ir tieši salaspiliešiem, jo kara šausmas bija jāredz un jāpiedzīvo mūsu ļaudīm. “Ar grāmatu mēs atdodam ļoti senu parādu. Parādu nometnē cietušajiem un bojā gājušajiem. Ilgus gadus, šķiet, Salaspils nometnes vēsture nebija daļa no Latvijas vēstures. Man ir liels prieks, ka tieši šis stāsts kļūs pieejams Latvijas sabiedrībai, pateicoties mūsu izcilajiem vēsturniekiem,” atklāšanas pasākumā teica Raimonds Čudars.

 Ar šo grāmatu darbs vēl nebeidzas, jo Daugavas muzejs un Salaspils pašvaldība sadarbībā ar Okupācijas muzeju turpina darbu pie ekspozīcijas izveides Salaspils memoriālā. 

nometne gramata2

Salaspils

°C
Gaisa spiediens: hPa
Vēja stiprums: m/s
Vēja virziens:
tukšītis