Šī mājaslapa izmanto dažādas sīkdatnes. Dažas sīkdatnes ir funkcionāli nepieciešamas, bez kurām Jūs nevarēsiet lietot šo mājaslapu. Bet pārējās sīkdatnes tiks izmantotas tikai tad, ja Jūs tam piekrītat. Uzzināt vairāk

“Zelta atslēdziņa” iepazīst Kurzemes skaistās vietas

zatsledz

Jau ceturto gadu Salaspils novada pašvaldība rīkoja NVO projektu konkursu, kura ietvaros bez pastāvīgā finansējuma biedrības varēja saņemt papildus finansējumu kādam lielākam pasākumam.

Salaspils novada BJIB “Zelta Atslēdziņa” savos desmit pastāvēšanas gados ir bijusi 20 ekskursijās. Esam pabijuši daudzos Latvijas novados, braucot gan vienas dienas ekskursijās, gan uz vairākām dienām kopā ar visām ģimenēm.

Šogad pašvaldība atbalstīja mūsu biedrības braucienu uz Liepāju 22.un 23.augustā. Liepāja ir trešā lielākā pilsēta Latvijā, kaut gan tai pilsētas statuss tika piešķirts tikai 1625.gadā, tādējādi Liepājas pilsēta šogad svinēja savu 390. dzimšanas dienu.

Liepāja atrodas pie Baltijas jūras, un tā ir pilsēta ar senu militāro vēsturi, kurā atrodas lielākā vēsturiskā militārā teritorija Baltijā - Karosta. Tā aizņem apmēram trešdaļu Liepājas teritorijas tās ziemeļu daļā . Krievijas impērijas militārās bāzes celtniecība pēc cara Aleksandra II pavēles sākās 1890.gadā. Tā bija pilnīgi autonoma apdzīvota vieta ar savu infrastruktūru, elektrostaciju, ūdens apgādi, baznīcu un skolām – apjomīgs cietoksnis un kara pilsētiņa . Sv. Nikolaja pareizticīgo Jūras katedrāle ir Karostas vizuālā un garīgā dominante .Katedrāle iesvētīta 1903. gadā un pieredzējusi visādus laikus, līdz 1991.gadā pēc padomju armijas aiziešanas tajā atkal varēja notikt dievkalpojumi

Karostas teritorijā atrodas garnizona cietums, manēža, ziemeļu forti, ziemeļu mols, kazarmas un citas ēkas. Rodas dīvaina sajūta, redzot, ka tik plaša teritorija ir bez iedzīvotājiem.

Bet ir arī citāda Liepāja. Liepājas sirds ir Rožu laukums. 18.gs. šeit atradās Jaunais tirgus, bet 1910. gadā (pēc tirgus pārcelšanas uz tagadējo atrašanās vietu) šeit tika izveidots atklāts dārzs ar rožu stādījumiem. Vasaras mēnešos šeit plkst. 14.00 Jūs gaidīs gids ar Liepājas zaļi sarkano karodziņu rokās un katrs var doties 2 stundu garā pastaigā Liepājas vēsturē. Liepāja ir slavena ar Sv. Trīsvienības luterāņu katedrāli, kas būvēta 1742. gadā, un pasaulē lielākajām mehāniskajām nepārbūvētajām ērģelēm. Vasarā svētdienās katedrālē regulāri notiek ērģeļmūzikas koncerti, un septembrī ir ērģeļmūzikas festivāls.

Liepāja ir mūziķu un mūzikas pilsēta. Par to liecina mūziķu Slavas aleja un Latvijas lielākā ģitāra. Liepājas pludmales parkā ir estrāde “Pūt, vējiņi”, kur jau no 1968.gada notiek rokmūzikas festivāls “Liepājas Dzintars”. Te ir arī Latvijas lielākās bungas un veltījums Liepājas rokgrupai “Līvi” - skulptūra “ Spoku koks”. Jūrmalas parks ir Liepājas lepnums, kurš tika izveidots 19.gs. beigās pēc pilsētas galvas K.Ūliha ierosmes. Tas aizņem 50 hektāru platību. Turpat atrodas arī Liepājas pludmale ar smalkām un baltām smiltīm, kur padomāts arī par cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.

Liepājas lielākais un otrs lielākais Latvijas tirgus ir Pētertirgus, kas būvēts 1910.gadā. Turpat blakus atrodas Liepājas senākais dievnams – Sv. Annas luterāņu baznīca, kura minēta rakstos jau 1508. gadā. Otrā pusē Pētertirgum atrodas arī 1762. gadā iesvētītā Sv. Jāzepa katoļu katedrāle.

Liepājā ir vecākais elektriskais tramvajs Baltijā kurš sāka kursēt 1899. gadā. Tramvajam ir viena līnija 15 km garumā, kas var noderēt ekskursijas braucienam pa Liepāju. Liepāja ievērojama arī ar arhitekta P.M.Berči izciliem arhitektūras un būvniecības paraugiem 19.gs. beigās. Īpaši tie saglabājušies Jūrmalas parka tuvumā bijušajos vasarnīcu rajonos.

Liepājā ir arī tirdzniecības osta, kur 1697. gadā sāka rakt tirdzniecības kanālu, kas savieno Liepājas ezeru ar Baltijas jūru, jo Līvas upīte, kas te bija, aizsērēja. Tepat ir arī Promenāde – jauka pastaigu vieta dienā un nakts dzīves centrs.

Dārza ielas radošais kvartāls ir vairākas ēkas, kur ir latviešu lietišķās un tradicionālās mākslas darbnīcas – aušanas, keramikas, ādu un dzintara apstrādes u.c. Te var redzēt pasaulē garākās dzintara krelles.

To visu mēs skatījām gides pavadībā piecu stundu garā ekskursijā. Secinājām, ka Liepāja ir tā pilsēta, kur vajadzētu vismaz piecas dienas, lai to kaut nedaudz iepazītu . Priecīgi, noguruši, Baltijas jūras svaigā gaisa spirdzināti ēdām sātīgas pusdienas un vakariņas un nakšņojām Liepājas centra viesnīcā “Līva” pretim Liepājas universitātei. Otrā rītā, paēduši bagātīgas brokastis, devāmies atceļā . Priecājoties par saulaino laiku, jau desmitos no rīta bijām Rudbāržu pagasta Sieksātē -Berghofas muižā “ Piena muzejā”, kur skatījām izstādi “Piena ceļš” un apskatījām bijušās medību muižas apkārtni.

Pusdienojām Saldū un gides pavadībā devāmies trīs stundu garā ekskursijā pa pilsētu. Saldus pilsētas tiesības saņem 1917.gadā. Kaut gan Saldus ir neliela pilsētiņa, tomēr tās vēsture sniedzas jau 13.gs., kad tās vārds 1253. gadā pieminēts kuršu līgumā ar Livonijas ordeni. Četrus gadu simtus Saldus nesa vācisko Frauenburgas vārdu. 16.,17. gs. Saldus iekļauta Kurzemes-Zemgales hercogistē un bija Kurzemes hercoga Jēkaba īpašums. 18.gs. Ziemeļu kara sākumā Frauenburgas pilī ieradās Zviedrijas karalis Kārlis XII . 1795.gad , tāpat kā pārējā Kurzeme, Saldus tika iekļauta Krievijas impērijas sastāvā.

Saldus ir ievērojamā latviešu gleznotāja J.Rozentāla dzimtā pilsēta. Te ir J.Rozentāla vārdā nosauktais Saldus vēstures un mākslas muzejs. Sv.Jāņa Saldus evanģēliski luteriskā baznīca, kuru uzcēla 1614.-1615. gadā, ir pirmā mūra baznīca pilsētā. Mākslinieks J.Rozentāls savās gleznās attēlojis šo baznīcu. Saldū ir vēl Mārtiņa Lutera baznīca -uzcelta 1934.gadā. Sv.Pētera un Pāvila Romas katoļu baznīca uzbūvēta 2008.gadā, kaut gan katoļu baznīca Saldū pastāvēja jau no 1461.gada un draudze dibināta 1923.gadā. Saldū ir arī Dieva parādīšanās pareizticīgo baznīca – celta 19.gs. beigās. Par seno kuršu laiku Saldū liecina Saldus pilskalns. Kādreizējais pilsētas tirgus laukums šodien ir iemīļota atpūtas vieta un nosaukts Oskara Kalpaka vārdā. Pilsētā atrodas arī Kalnamuiža, kas celta 1872.gadā .Tur šodien ir Saldus profesionālā skola. Saldus vēsture un attīstība nav iedomājama bez Kapelleru ģimenes. 1857.gadā Kapelleri uzcēla namu un atvēra aptieku. 1632.gadā zviedri nodibināja pirmo pasta līniju Kurzemē, kas savienoja Rīgu un Klaipēdu.1926.gadā Saldū uzbūvēts jauns pasta nams, kurš tur atrodas vēl šodien. Valtera viesnīca Saldū uzbūvēta 19.gs. beigās, un te bija arī zirgu pasta stacija. Saldū dzimušā tēlnieka Kārļa Iles veidotā strūklaka “Medus piliens” rotā pilsētas Līgo skvēru. Saldū ir 14 tilti, kas savieno Cieceres upes krastus pilsētas teritorijā.

Apskatījuši pilsētu, iegājām Sv.Jāņa un Sv,Pētera un Pāvila baznīcās, nofotografējāmies pie strūklakas “Medus piliens” un iespaidu pārbagāti posāmies mājupceļā.

Izsakām lielu pateicību Salaspils novada pašvaldībai par materiālo atbalstu šā projekta realizēšanai, kas ļāva 44 bērniem un jauniešiem ar invaliditāti, viņu brāļiem un māsām un citiem ģimenes locekļiem iepazīt Liepāju, Berghofu un Saldus pilsētu. Bez šī atbalsta tāds brauciens nebūtu iespējams. Paldies!

Salaspils novada BJIB ”Zelta Atslēdziņa”

Salaspils

°C
Gaisa spiediens: hPa
Vēja stiprums: m/s
Vēja virziens:
tukšītis