Šī mājaslapa izmanto dažādas sīkdatnes. Dažas sīkdatnes ir funkcionāli nepieciešamas, bez kurām Jūs nevarēsiet lietot šo mājaslapu. Bet pārējās sīkdatnes tiks izmantotas tikai tad, ja Jūs tam piekrītat. Uzzināt vairāk

„Rīgavas” dejotprieks priecē horvātus

6 7_rigava

Senioru deju kolektīva „Rīgava” dalībnieku vasaras ceļi šogad veda uz saulaino Adrijas jūras krastu Horvātijā. Iedvesmojušies no iepriekšējo gadu jaukajiem braucieniem, mēs jau ziemā sākām apcerēt iespējas paviesoties kādā folkloras festivālā arī šogad. Īsti laikā nāca priekšlikums no mūsu draudzīgā Ķekavas kolektīva „Sidrabaine” doties ceļojumā uz Horvātiju, kur Krapovnicas pilsētā ik gadus vasaras saulgriežu laikā notiek festivāls „Picokijada”. Ne mazāk intriģējošs bija fakts, ka gids šajā braucienā būs īstens horvāts Ivica Jendrok, kurš jau 10 gadus dzīvo Latvijā un ļoti labi runā latviski.

Lai koncertu programma būtu krāšņa un dažāda, apvienojāmies ar Ķekavas dejotājiem. Mums pievienojās arī četri dejotāji no Ķeguma senioru deju kolektīva. Mēģinājumi notika gan Salaspilī, gan Ķekavā, tad likām visu kopā. Īpaši jestras solodejas koncertos sniedza Ķekavas jaunieši Ilanta un Aigars.

Tā nu mūsu brauciens sākās tieši 24. jūnija vakarā. Apsveicām Jāņus un Līgas un devāmies ceļā. Pirmā lielākā pieturvieta bija Polijas senā galvaspilsēta Krakova. Mums bija iespēja iepazīties ar pilsētas vēsturisko centru, kur vai katra māja liecina par kādreizējo Polijas karaļvalsts varenību.

Nākošā pietura jau bija Horvātijas pilsēta Koprivnica, kur atrodas viena no lielākām „Vegetas” ražotnēm Eiropā. Netālu no Koprivnicas nelielā senatnīgā pilsētiņā Durdavecā notika mūsu pirmais koncerts. Pie pilsētas vecā cietokšņa ik gadus notiek „Picokijadas” festivāls, kur galvenais pasākums ir teatralizēts uzvedums par to, kā turku iekarotājiem neizdevās ieņemt cietoksni. Leģenda vēsta, ka pēc ilga aplenkuma, kad cietokšņa aizstāvju spēki bijuši jau izsīkuši, kāda vietējā sieviete atnesusi savu gaili un ieteikusi to izšaut uz turkiem. Aplencēji nodomājuši: ja jau šauj ar gaiļiem, tad pārtikas vēl ir gana, un atkāpušies. Mūsdienās šī leģenda ir kļuvusi par krāšņu pasākumu ar skaistu visu dalībnieku gājienu, amatnieku tirdziņu un pašdarbnieku koncertiem visas dienas garumā. Picokijadas festivāls ir iekļauts UNESCO tautas kultūras mantojumu sarakstā, un šogad to apmeklēja Horvātijas premjerministrs. Mūsu koncerts kuplināja šo pasākumu un tika uzņemts ar sirsnīgiem aplausiem. Jāsaka, ka horvātu labestība un sirsnība sildīja mūs visu ceļojuma laiku. Koprivnicas apgabals ir visas Horvātijas maizes klēts, taču, kā stāstīja mūsu gids Jovica, vietējie ļaudis nav tik pārtikuši, kā tie, kuri dzīvo Adrijas jūras krasta tūristu iecienītajos kūrortos.

Ceļojuma laikā mums bija iespēja apmeklēt privātu etnogrāfisku muzeju, ko 1975. gadā dibinājis horvātu gleznotājs naivists Josip Cugovčan. Nelielā vēsturiskā lauku mājā ir savākti vairāk kā 3000 dažādu eksponātu, kas liecina par horvātu vēsturisko dzīvesveidu un tradīcijām. Ir pat viens mamuta zobs.

Svētdienas vakarā bija mūsu galvenais koncerts, kurā latviešu tautas dejas tika suminātas ar ilgstošām ovācijām. Tik tuvu skatītājiem laikam dejojām pirmo reizi, un patiesais prieks viņu acīs lika mums parādīt sevi no vislabākās puses. Ir liels prieks lepoties ar mūsu tautas deju un tautas tērpu krāšņumu, sevišķi, ja to tik jauki novērtē.

Atpūtas dienā veicām kārtīgu pārgājienu pa Horvātijas lielāko nacionālo dabas parku – Plitvices ezeriem. Pasakainie ūdenskritumi un ezeri ir neaizmirstami. Kā jau pie jūras pieklājas, tikām izvizināti ar jauku kuģīti un pacienāti ar lielisku zivju maltīti.

Viesojāmies arī vīna darītavā, kur mums mācīja vietējās dejas, bet mēs savukārt izdziedājāmies no sirds.

Brauciens bija bagāts ar dažādiem piedzīvojumiem. Noberztās, pietūkušās kājas un apdegušās muguras ārstējām mājās, bet atmiņā ir palikusi skaistā Adrijas jūra un Horvātijas sirsnīgie cilvēki. Esam pateicīgi mūsu vadītājām Dacei un Ilantai par deju slīpējumu un gidam Ivicam, kurš pacietīgi rūpējās par mums visu ceļojuma laiku. „Rīgava” ir gatava jauniem piedzīvojumiem.  

Salaspils

°C
Gaisa spiediens: hPa
Vēja stiprums: m/s
Vēja virziens:
tukšītis