Šī mājaslapa izmanto dažādas sīkdatnes. Dažas sīkdatnes ir funkcionāli nepieciešamas, bez kurām Jūs nevarēsiet lietot šo mājaslapu. Bet pārējās sīkdatnes tiks izmantotas tikai tad, ja Jūs tam piekrītat. Uzzināt vairāk

Kas tie tādi, kas atnāca?

Vastlāvji, Vastalāvi, Pīrāgi, Skulduri, Budēļi, Miesmetis, Aizgavēnis, Miesnīca, Lastavāgs, Vastālovā – tik dažādi Latvijas novados tikuši dēvēti  pavasara sagaidīšanas svētki – Meteņi. Lietuvieši tos sauc par užgavenes, igauņi par vastlapäev, baltkrievi - масьленіца, ukraiņi – масниця, krievi –mасленица. Citur Eiropā un Amerikā šie svētki sakrīt ar karnevālu laiku un tiek saukti par “trekno otrdienu”  - franču: Mardigras, angļu: ShroveTuesday.

Arī pie mums Meteņu svinēšanā saglabājušās senas vecā gada aizvadīšanas tradīcijas, jo senajām indoeiropiešu tautām gadumija bijusi tagadējā februāra vidū. Faktiski pēc ķīniešu kalendāra jaunais Kazas gads šogad arī iestāsies tikai 19.februārī. Agrāk latviski ar vārdu “meti” apzīmēja laika griežus, mēru. Sākotnējā nozīme vēl tagad saglabājusies vārdā “laikmets”. Lietuviski "metai" vēl tagad nozīmē "gads".

meteni

Meteņi ir garikā lini, kuru garumu nākošajai vasarai cenšamies pieburt, tādēļ nav brīnums, ka vienā Latvijas stūrī tie jau sen būs beigušies, kad citur vēl tikai sāksies. Salaspilī sagaidīt Meteni latviskās tradīcijās aicinām 21.februārī pie kultūras nama „Rīgava”.

Jau no plkst.15.00 – 17.00 kultūras namā „Rīgava” ģimenes ar bērniem aicinām uz latvju zīmju skoliņu, skaņu rīku meistarošanu, mīklu minētavu, zāļu tēju maisiņu darināšanas darbnīcu, būs iespēja piedalīties kamolu pārtīšanas sacensībās. Ne velti mēdz teikt, ka Meteņu svinēšana ir svētki bērniem, kad pieaugušie savu laiku velta bērnu priekam, šajos svētkos arī paši kļūstot par bērniem un aušojoties visai bērnišķīgi.

Tāpat kā visos ziemas svētkos, arī šajā laikā gājuši ķekatās un braukuši ciemos. Meteņi gan ir pēdējā ķekatās iešanas reize pirms pavasara! Ticējumi vēsta, ka Meteņos jāiet tālos ciemos, lai augtu gari lini. Jāteic, ka branga linu raža solās būt Lielvārdes un Tomes pusē, jo ciemos pie mūsu lībiešu kora „Lōja” brauks maskoti ļaudis no folkloras kopām „Josta” un „Graudi”, lai ar lustīgām izdarībām aizdzītu prom ziemu. Plkst.17.00 laukumā pie kultūras nama „Rīgava” dziedāsim dziesmas, iesim rotaļās, lielīsimies, dzīsim Meteni, un gaidīsim, kad lietuvēns no gaisa metīs dāvanas bērniem. Tā kā Meteņus  uzskatījuši par īpašu laiku, kad ar maģisku darbību varēja ietekmēt notikumus savā labā, bursimies ugunī, dedzināsim ugunsbluķus, lai ar gaismu atvērtos jaunam sākumam. Pēc Meteņiem sākas gavēnis, tālab jo svarīga ir kopīga mielošanās. Pie ugunskura sevišķi labi garšos bukstiņputra visiem meteņbērniem un budēļiem, kas būs ieradušies.

Metens sola saltas dienas,
Solās visu sasaldēt.
Krausim malku vezumā,
VedīsimiMeteņam,
Lai sakuŗ lielu guni,
Lai sasilda pasaulīti.

Uz svētkiem aicina Salaspils novada dome, kultūras nams „Rīgava” un  koris „Lōja”.

Salaspils

°C
Gaisa spiediens: hPa
Vēja stiprums: m/s
Vēja virziens:
tukšītis