Šī mājaslapa izmanto dažādas sīkdatnes. Dažas sīkdatnes ir funkcionāli nepieciešamas, bez kurām Jūs nevarēsiet lietot šo mājaslapu. Bet pārējās sīkdatnes tiks izmantotas tikai tad, ja Jūs tam piekrītat. Uzzināt vairāk

Uz Doli ceļo Ķeguma HES vēsture E.Krauca fotogrāfijās

Šī gada 27.novembrī plkst.15.00 Daugavas muzejā notiks ceļojošās izstādes "Ķeguma HES - Latvijas enerģētikas lepnums" atklāšana.  Savā 75.dzimšanas dienā AS „Latvenergo” uzsver, ka  ir lietderīgi atskatīties pagātnē, izceļot tos notikumus, kas veidojuši uzņēmumu tādu, kādu to pazīstam šodien, kā arī akcentēt mūsdienu aktualitātes, kas vērstas uz ilgtspējīgu attīstību.

1939.gada oktobrī darbu sāka Ķeguma HES pirmais hidroagregāts, Latvijas Republikas proklamēšanas svētku priekšvakarā (17.novembrī) otrais hidroagregāts, nodrošinot pastāvīgu elektroenerģijas piegādi Rīgai.  Bet ir vēl kāda jubileja. Tieši pirms 40 gadiem - 1974.gada  novembrī, tika iedarbināts arī Rīgas HES pirmais hidroagregāts.

Izstāde „Ķeguma HES - Latvijas enerģētikas lepnums” stāsta par UNESCO programmas "Pasaules atmiņa" Latvijas nacionālajā reģistrā iekļauto E.Krauca fotonegatīvu uz stikla pamatnes kolekciju  "Ķeguma spēkstacijas celtniecības gaita 1936. - 1940." Tas ir vēstījums par 20.gadsimta pirmajā pusē Baltijā vērienīgā industriālā objekta celtniecību, vedot skatītāju savdabīgā ceļojumā pagātnē, kad Eiropas enerģētikā sevi pieteica Latvijas flagmanis - Ķeguma spēkstacija.

Latvenergo koncerna 75 jubilejas gadā izstādes atklāšana Daugavas muzejā savā ziņā ir likumsakarīga. Daugavas muzejs ir dibināts 1969. gadā. Muzeja misija ir atklāt un parādīt Daugavu, kā arī Salaspili un tās apkārtnes unikālo vēsturi no 9. g.t. pr. Kr. līdz mūsu dienām, kā Eiropas un Latvijas vēstures un kultūras mantojuma nozīmīgu sastāvdaļu. Daugavas muzejs ir tieši tas muzejs, kurš pirmais Latvijā  sāka apzināt, krāt un saglabāt Daugavas hidroelektrostaciju vēsturi. Muzeja krājumā tiek glabāti unikāli eksponāti- senas fotogrāfijas, dokumenti un priekšmeti, tai skaitā, Ķeguma HES celtniecības darba rīki, neļaujot aiziet zudībā daudzām Daugavas hidroelektrostaciju vēstures liecībām.

E.Krauca (1898-1977) entuziasms un profesionalitāte šodien ļauj izjust, kā soli pa solim noritējusi spēkstacijas celtniecība. Fotomākslinieks ir radījis turpat divus tūkstošus izcili uzņemtas fotogrāfijas, atklājot Ķeguma HES būvvietas un Daugavas perspektīvos skatus, kas apliecina varenās un monumentālās būves tapšanas gaitu. Fotogrāfijas sniedz iespēju ieraudzīt arī atsevišķas nozīmīgas inženiertehniskas nianses būves konstrukcijās, ūdenskrātuves dambja izveidē un citur, izceļot būtiskus tehnoloģiskus elementus, ko inženiertehniskie speciālisti vērtē kā unikālus.

Ceļojošo izstādi Daugavas muzejā papildina interaktīva izstāde - E.Krauca fotonegatīvu uz stikla pamatnes kolekcija „Ķeguma spēkstacijas celtniecības gaita 1936. – 1940.” - 700 attēlu izlasē. Pirmo reizi kādā no Latvijas atmiņas institūcijām apmeklētāji varēs skatīt tik kvantitatīvi lielu Ķeguma spēkstacijas celtniecības fotokolekcijas daļu (kolekcijas kopējais apjoms ir 1736 fotonegatīvi).

Daugavas muzeja apmeklētājiem izstāde būs apskatāma līdz 2015.gada 27. janvārim. 

Sandra Vējiņa
AS “Latvenergo” preses sekretāre
Tālr.: 67728816, 29161531
Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

Salaspils

°C
Gaisa spiediens: hPa
Vēja stiprums: m/s
Vēja virziens:
tukšītis