Šī mājaslapa izmanto dažādas sīkdatnes. Dažas sīkdatnes ir funkcionāli nepieciešamas, bez kurām Jūs nevarēsiet lietot šo mājaslapu. Bet pārējās sīkdatnes tiks izmantotas tikai tad, ja Jūs tam piekrītat. Uzzināt vairāk

Kaujām pie Mazās Juglas - 100

kaujaspiejuglas

Šogad 1. un 2. septembrī aprit 100 gadi kopš kaujām pie Mazās Juglas upes Pirmajā pasaules karā. Ar piemiņas brīdi karavīru kapsētā, interaktīvām izstādēm un ekspedīciju uz kauju vietām atcerēties senos notikumus aicina Kultūras mantojuma centrs "Tīnūžu muiža" un Daugavas muzejs.

Atzīmējot kauju nozīmību plašākā kontekstā, kā arī pieminot kritušos karavīrus, Ikšķiles un Salaspils novadi aicina 2. septembrī apmeklēt piemiņas brīdī karavīru kapsētā “Auziņas” Salaspils novadā un pievienoties izstādes „Uz Rīgu:1917” atklāšanā Tīnūžu Tautas namā. Kaujām veltīta izstāde tiks atklāta arī 4. septembrī Daugavas muzejā Doles salā, bet 9. septembrī būs iespēja doties ekspedīcijā uz vēsturiskajām kaujas vietām pie Mazās Juglas upes.

2. SEPTEMBRIS
Plkst 11.30 Piemiņas brīdis karavīru kapsētā “Auziņas”, kur apglabāti kritušie Vācijas armijas un latviešu karavīri, kuri tolaik cīnījās Krievijas armijas sastāvā. Zaudējumi bija tik lieli, ka kapsēta tika izveidota ierakumu un cīņu vietā. Simboliska vieta karavīra godam. 
Pēc piemiņas pasākuma ap plskt 12:30 tiks atklāta izstāde Tīnūžu tautas namā. Šī izstāde ir tapusi kā vērtīgs papildinājums patstāvīgajai kultūras mantojuma centra “Tīnūžu muiža” ekspozīcijai. Izstāde mērķis nav pārstāstīt politiskos jautājus vai iegrimt militārās stratēģijas skaidrošanā, jo tās centrā ir cilvēks karā. Izstāde būs apskatāma 3 nedēļas.

4. SEPTEMBRIS
Plkst 14.00 izstādes “Kaujām pie Mazās Juglas upes -100” atvēršana Daugavas muzejā Doles salā. Izstāde par Pirmā pasaules kara realitāti un cilvēku, kurš ar savu likteni atklāj kara būtību. Izstādē būs apskatāmi vērtīgi priekšmeti, kas atrasti cīņu vietās Salaspils un Ikšķiles novadu teritorijās. Tiks eksponēti arī interesanti priekšmeti no Latvijas privātkolekcionāru īpašuma. Izstāde netiek orientēta uz kādu noteiktu mērķauditoriju, jo stāsts un iekārtojums ir veidots tā, lai būtu vērtīgi pavadīts laiks gan bērniem, gan pieaugušajiem. Izstāde būs apskatāma līdz šī gada beigām.

9.SEPTEMBRIS
Aktīvāka tūrisma cienītājiem iepazīties ar Mazās Juglas kauju norisi būs iespējams 9.septembrī, kad tiks organizētas auto-orientēšanās sacensības - ekspedīcija pa vēsturiskajām kauju vietām Ikšķiles un Salaspils novados. Starts plkst 12.00 pie Ikšķiles novada domes. Viss, kas vajadzīgs, lai sacensībās piedalītos ir automašīna, vismaz 2 - 5 cilvēku komanda un azarts uzvarēt!

Sacensību ietvaros vajadzēs gan spēt orientēties kartē un dabā, gan meklēt atbildes, gan izpildīt uzdevumus, pa fragmentam vien saliekot pilnu stāstu par kaujām, kas norisinājās starp Daugavu un Mazo Juglu 100 gadus senā vēsturē. Dalība sacensībās ir bezmaksas! Pieteikšanās sacensībām līdz 7. septembra vakaram.

Papildus informācija par sacensībām meklējama Daugavas muzeja mājaslapā www.daugavasmuzejs.lv vai Daugavas muzeja un Kultūras mantojuma centra “Tīnūžu muiža” sociālo tīklu kontos facebook.com/ Daugavas muzejs un

facebook.com/ Kultūras mantojuma centrs Tīnūžu muiža

IESKATS VĒSTURĒ
1917. gadā Latvijas valsts vēl nav dzimusi un latviešu strēlniekiem jācīnās Krievijas armijā pret Vācijas karaspēku, kas ir okupējis daļu Latvijas teritorijas. Vācijas armija kopš 
1915. gada nav spējuši ieņemt Rīgu- reģiona nozīmīgāko pilsētu. Neapmierināta ar esošo situāciju, vācu augstākā vadība 
1917. gada septembra sākumā realizē lielāko vācu ofensīvu Austrumu frontes Daugavas sektorā. Vāciešu mērķis – ielenkt un iznīcināt Krievijas 12. armiju (~200.000 vīru), kas aizsargāja Rīgu, un ieņemt pilsētu. Ofensīva sākas 1917. gada 1.septembrī Rīgas pievārtē – Ikšķilē un Mazās Juglas upes krastos, tagadējo Salaspils un Ikšķiles novadu teritorijā, kur aizsardzības pozīcijas bija arī ieņēmusi 2. Latviešu strēlnieku brigāde.
Latviešu strēlnieki nonāca smagā situācijā, jo 12. armijas vienībās izrādījās pilnīgi nespējīgas iesaistīties kaujās kā papildspēki. Tikai dažas Krievijas armijas vienības ir kaujspējīgas. 
26 stundas latviešu strēlnieki cīnījās pret vismaz 6 reizes lielākiem pretinieka spēkiem. Rīgas operācija, tai skaitā kaujas pie Mazās Juglas, tika uzskatīta par vienu no vācu armijas spilgtākajiem panākumiem pēdējo gadu laikā Austrumu frontē, tāpēc, nepilnas četras dienas pēc pilsētas ieņemšanas, Rīgā ieradās Vācijas ķeizars Vilhelms II, Prūsijas un Bavārijas princis.

Latviešu strēlnieku pulkvedis Jukums Vācietis reiz aprakstījis kauju pie Mazās Juglas: „Iesākās viena no vissīvākajām kaujām, kādu var tikai iedomāties. Pa lielākai daļai kauja notika pie mūsu tranšejām. Te no abām pusēm tika laistas darbā rokas granātas un štiki. (..) Vienā mūsu rotā bija gadījiens, ka mūsu strēlnieki dzina vāciešus atpakaļ, sadodami viņiem pa muguru ar ēdiena katliņiem un akmeņiem.”

Salaspils

°C
Gaisa spiediens: hPa
Vēja stiprums: m/s
Vēja virziens:
tukšītis