Šī mājaslapa izmanto dažādas sīkdatnes. Dažas sīkdatnes ir funkcionāli nepieciešamas, bez kurām Jūs nevarēsiet lietot šo mājaslapu. Bet pārējās sīkdatnes tiks izmantotas tikai tad, ja Jūs tam piekrītat. Uzzināt vairāk

Daugavas muzejā atdzimst divi unikāli eksponāti

Tachi nojauc_22.12.2014._Foto_LVanaga3

Pateicoties Eiropas Savienības Zivsaimniecības fonda, Latvijas Zemkopības ministrijas Lauku atbalsta dienesta un Salaspils novada domes finansējumam, šoziem Daugavas muzejā tiks rekonstruēti divi zvejas rīki, ar kuriem tik ļoti lepojas muzeja ļaudis-lašu un nēģu aizsprosti jeb tači. Domes izsludinātajā konkursā, par abu aizsprostu būvi, uzvarēja SIA’’ Colts”. Celtnieki ir jau uzsākuši veco taču demontāžu.

Aizsprostu zveja ir ļoti sens zvejas paņēmiens, kas izmantots Daugavā jau pirms krustnešu iebrukuma Latvijā. No 18.gs beigām saglabājies J.Kr. Broces Daugavas lašu tača zīmējums.

Tachi nojauc_22.12.2014._Foto_LVanaga4

Daugavā lašu un nēģu tačus zvejā izmantoja līdz laikam, kad tika izbūvēts Rīgas HES.

Abi zvejas tači uzstādīti Daugavas muzeja parkā vairāk kā pirms 30 gadiem. Aizsprostu celtniecību vadīja Doles zvejnieks Alberts Bērziņš, kuram bija liela pieredze gan taču būvē, gan nēģu un lašu zvejā. Visus šos gadus šie neparastie zvejas rīki ir piesaistījuši daudz apmeklētājus. Trīsdesmit gados koka konstrukcijas pamazām kļuva tehniski tik sliktā stāvoklī, ka tās jau kļuva bīstamas cilvēkiem, īpaši bērniem, kuriem tā vien gribējās, kā uzkāpt, paraustīt un pakustināt.

Plānots, ka atjaunotie tači muzejā tiks uzstādīti līdz 2015.gada aprīlim. Daugavas muzejam jaunuzceltie tači būs liels un neatsverams ieguvums.

Tachi nojauc_22.12.2014._Foto_LVanaga5

Salaspils

°C
Gaisa spiediens: hPa
Vēja stiprums: m/s
Vēja virziens:
tukšītis