Daudz laimes korim „Lōja”!

loja 105

Laiks paskrējis neticami ātri, un 7.oktobrī jau 10 svētku sveces plīvos Salaspils jauktā kora” Lōja” dzimšanas dienas tortē. Sestdienas, 7.oktobra, vakarā pulksten 17.00 visi laipni gaidīti uz dažiem pārsteigumiem greznotu koncertu kultūras namā „Rīgava”!

Tālajā 2007. gada 6.oktobra vakarā kultūras nama Enerģētiķis kamerzālē sanāca mazs pulciņš cilvēku, kuri ļoti gribēja padziedāt. Tagad no šī pulciņa izaudzis jauktais koris. Ar savu īpašo stāstu un nosaukumu.

loja101

Ko tad „Lōja” paveikusi pa šo laiku? Jāsāk ar to, ka šis noteikti nav ikdienišķs koris. Vispirms tādēļ, ka Salaspilī, kura var dižoties ar pasaulē bagātīgākajiem izrakumos uzietajiem seno līvu arheoloģiskajiem dārgumiem, goda lieta ir arī savs līvu koris. Un „Lōja” tiešām kļuvusi par pasaulē pirmo un pagaidām vienīgo līvu kori! Tāpēc repertuārā ir daudz līvu dziesmu, bet paši koristi, bronzas ķēdēm šķindot, koncertos un gājienos lepojas ar bagātīgiem arheoloģiskajiem līvu tērpiem.

Tērpu stāsts ir īpašs, tie tapuši pa mazam solim – kopā ar ekspertiem pārlūkojot autentisko arheoloģisko tērpu detaļas Nacionālā vēstures muzeja krājumos, šķetinot celaines un pašu rokām darinot ādas zābaciņus un verot ķēdes bronzas rotām. Tieši „Lōjai” un diriģentam Ģirtam Gailītim var pateikties arī par diviem tādiem vēstures pagrieziena punktiem kā 2012.gadā izdotais Līvu kora dziesmu krājums un tajā pašā gadā notikušie Līvu dziesmu svētki Tīnūžos. Šī iniciatīva ir ieguvusi turpinājumu un nākošie lībiešu dziedāšanas svētki 2015.gadā jau bija plašāks notikums Rīgā, Vērmanes dārzā.

loja102

Jau tradicionāli katru gadu „Lōja” koši pamanāma arī Līvu svētkos Mazirbē pirmajā augusta nedēļas nogalē un palaikam arī citos līvu pasākumos Rīgā, Ventspilī, Turaidā un citur.

Lai plašākai auditorijai vēstītu, ka arī Salaspils ir viena kārtīga un sena līvu apmetnes vieta, kur tradīcijas vēl ir dzīvas un tiek koptas, 2009.gadā sūtījām savus vēstnešus pie Rīgas rātes kungiem, lai tie izpildītu 14.gadsimtā parakstītu līgumu par līviem piederošo bišu koku ražas sadali! Salaspils novadā un citviet esam rīkojuši visvisādus pasākumus, lai celtu godā senču zināšanas un tradīcijas, rādītu tās mūsu līdzcilvēkiem un jaunajai paaudzei!

loja103

Koris veiksmīgi nesis Salaspils vārdu arī pasaulē – izcīnot 2. pakāpes diplomu koru konkursā Maķedonijā, Ohridā, sudraba diplomu vienā no pasaules sarežģītākajiem koru konkursiem Itālijā, Riva del Garda un koncertējot vīnogu zemē Gruzijā.

„Lōjas” dziedātāji dziedājuši un aizkustinājuma asaras piedzīvojuši jau divos lielajos Dziesmu un deju svētkos, Ziemeļu un Baltijas valstu dziesmu svētkos, daudzos reģionālajos dziesmu svētkos, Pasaules koru olimpiādē un vasaras saulgriežu lieluzvedumā „Lec, saulīte”! Mežaparka estrāde piedziedāta tik pilna, ka nu jau tiek rekonstruēta, lai varam godam izdziedāt Latvijas simtgadi!

„Lōjas” balsis skanējušas arī daudzās baznīcās, - pēdējos pāris gados vien klausītāji varēja priecāties par Lūcijas Garūtas oratoriju Dievs, tava zeme deg! Salaspils katoļu baznīcā, Arvo Pērtam un Jānim Princim veltīto koncertu De Profundis un kopā ar kori Lāčplēsis ieskandēto Kamilla Sensānsa Ziemassvētku oratoriju Salaspils katoļu un Lielvārdes luterāņu baznīcā. Par mīļu tradīciju kļuvis ikjanvāra koncertiņš pēc Zvaigznes dienas dievkalpojuma Ikšķiles baznīcā. Dziedāts arī Rīgas pilī un igauņu prezidentam. Ja nosauktu visu, lasītājs sen jau saldi krāktu, jo diriģents Ģirts saskaitījis, ka pa šiem gadiem „Lōja” piedalījusies ne vairāk, ne mazāk kā 348 pasākumos un koncertos. Varens skaitlis amatieru korim!

Esam dziedājuši kopā gan ar orķestriem, gan draugu koriem, ar izciliem ērģelniekiem, instrumentālistiem un solistiem. Katrs koncerts ir bijis kā īpaša pieredze.

Ikgadējās koru skatēs izdodas nopelnīt ar katru gadu vairāk punktu, un „Lōja” tradicionāli var palepoties ar stabilu pirmo pakāpi. Jau otro gadu korim pievienojies otrs diriģents – Krišs Pozemkovskis, kurš arī pats var nodziedāt iespaidīgus solo.

loja104

Kora īpašais ķirsītis ir neformālā ārpusmēģinājumu draudzēšanās – tas nozīmē laivu braucienus un pirti pavasaros, nometnes līvu krastā pie jūras augustā un reizēm kaut ko pavisam izsmalcinātu, piemēram, maija vakarā kopīgi klausīties ābeļziedu biršanu. Varat pajautāt arī pēc kora īpašajiem ēdieniem – piemēram, bukstiņputras! Kopsavilkumā varam citēt saukli no lōjiešu krekliņiem: Lōja airē! Un tie galīgi nav tukši vārdi, jo līvu valodā lōja tiešām ir laiva.

Cerīgā ziņa ir tāda, ka nākamā vasara sola sevišķi skaistus Dziesmu svētkus. Un pēc dzimšanas dienas ballītes „Lōja” draudzīgi gaida jaunus dziedātājus! Nu jau esam tikuši arī pie jaunām mēģinājumu telpām kultūras nama „Rīgava” 26.kabinetā!

„Lōja” turpina airēt!

Dzimšanas dienā īpaši sveicam un gaidām satikšanos ar kora bijušajiem (un varbūt atkal pie mums airējošajiem?) dziedātājiem!!!

Pǟgiņ vȯnnõ sindizpǟvaks! – daudz laimes dzimšanas dienā!

P.S. Lōjieši grib teikt sirsnīgu paldies visiem saviem daudzajiem labajiem atbalstītājiem! Paldies visiem, kas mums ir palīdzējuši mācīties, kas kopā ar mums ir mācījušies! Paldies katram, kurš, kaut īsu brīdi, ir bijis kopā ar mums! Pateicamies Latvijas Republikas Kultūras ministrijai, Līvu Savienībai un Salaspils novada Domei par mūsu projektu atbalstu! Paldies Daugavas muzejam un Salaspils katoļu baznīcai par iespējām uzstāties jaukā atmosfērā! Paldies katrai upei, kuras krastā esam dziedājuši! Un arī paldies par pajumti gan kultūras namam Enerģētiķis, gan Salaspils 2.vidusskolai, gan kultūras namam Rīgava, kur esam pietauvojušies, kamēr Enerģētiķis piedzīvo gadsimta pārbūves darbus. 

Salaspils

°C
Gaisa spiediens: hPa
Vēja stiprums: m/s
Vēja virziens:
tukšītis
jūlijs 2018
Pir Ot Tr Cet Pie Se Sv
> Visi notikumi