Šī mājaslapa izmanto dažādas sīkdatnes. Dažas sīkdatnes ir funkcionāli nepieciešamas, bez kurām Jūs nevarēsiet lietot šo mājaslapu. Bet pārējās sīkdatnes tiks izmantotas tikai tad, ja Jūs tam piekrītat. Uzzināt vairāk

Programma "Latvijas skolas soma"

skosoma1

Latvijas skolas soma ir viena no skaistākajām un vērtīgākajām simtgades dāvanām Latvijas skolēniem.  Sākot ar 2018. gada septembri tās ietvaros ikvienam mūsu valsts skolēnam ir iespēja  izzināt un klātienē pieredzēt Latvijas kultūras un dabas vērtības, iepazīt dažādos laikos Latvijā radītās inovācijas un uzņēmējdarbības veiksmes stāstus.

Septembrī, dzejas mēnesī, Salaspils 2. vidusskolas 12. klašu skolēni devās uz Murjāņiem, uz I. Ziedoņa muzeju “Dzirnakmeņi”. Ceļā, klausoties citātus no I.Ziedoņa un A. Berķa grāmatas “No Jāņiem līdz Murjāņiem”, jaunieši iztēlojās vietu, kur reiz I. Ziedonis kopā ar A. Kantāni piepildīja savu sapni par māju.

I. Ziedoņa muzejs ir ceļš.

Arī šajā dienā jauniešiem bija iespēja noiet dažādus ceļus. Pirmais ceļš bija līdz I. Ziedoņa muzejam. Tas bija šaurs, līkumains, smilšains, apkārt skatoties, bija redzams mežs, vasarnīcas, to visu apņēma klusums un miers. Skolēni, bezbēdīgi sarunādamies cits ar citu, devās uz priekšu, uz iztēlē radīto vietu.

Mājas pagalmā mūs sagaidīja muzeja meitenes. Jaunieši vēlāk teica, ka viņus “pārsteidza viesmīlība un sirsnība, iepriecināja siltā tēja, ābolu grozs un cepumi, jo bija sajūta, ka esam ciemos pie vecvecākiem”.

Nedaudz pamielojoties, bija pienācis laiks nākamajam ceļam- nelielai pastaigai pa Murjāņu apkaimes mežu, apskatot veco bobsleja trasi, izložņājot Lojas krastus un palīdzot klasesbiedriem pārvarēt grūtības. Jaunieši atzina, ka “lai arī tā bija pastaiga kopā ar klasi, tas bija ceļš katram individuāli, tā bija iespēja padomāt, pavērot, izvērtēt”.

skosoma2

Pēc pastaigas pienāca laiks ceļam pie I. Ziedoņa.

Muzeja teritorijā ir ļoti daudz dzirnakmeņu, tuvāk tos apskatot, var pamanīt, ka dažos ir ierakstīti vārdi, kas I. Ziedonim ir bijuši ļoti nozīmīgi- MĀTE, PIENS, ZEME, SKAISTUMS, VERTIKĀLE, CEĻŠ.

Jauniešu uzdevums bija padomāt nedaudz vairāk par vienu no šiem vārdiem un izplānot tuvākā mēneša laikā kādu pasākumu vai darbību saistībā ar konkrēto vārdu. Ideju bija daudz- gan filozofisku, gan paredzamu, gan ar humoru. Piemēram, 12. b klases skolēnu grupa, kurus vienoja vārds MĀTE, ieteica uz nedēļu samainīties ar mammām.

Pēc teritorijas iepazīšanas visi devās iekšā mājā apskatīt vislielāko dzirnakmeni, uz kura ir uzmūrēts kamīns. Pie durvīm bija uzrakstīts lūgums: “Apavus, lūdzu, atstāt ārpuse!” Tas jauniešiem vēl vairāk bija radījis mājas sajūtu.

skosoma3

Mājā gaidīja nākamais ceļš - ceļš uz I. Ziedoņa personību, darbiem, ikdienu. Skolēni ar patiesu interesi pildīja uzdevumus, meklēja citātus, izpētīja katru istabu, katru kaktiņu. Bija dzirdamas frāzes - “Kā es gribētu te padzīvot!“, “Cik interesants plānojums!“, “Tik daudz lāču?!” u.c. Šī ceļa laikā katram bija jāatrod viens I. Ziedoņa citāts, kuru pēc tam skaļi nolasīja pārējiem klasesbiedriem un pamatoja izvēli. Sarunas laikā izskanēja daudz filozofisku atziņu, jaunieši paši bija patīkami pārsteigti par savu klasesbiedru domām.

Vēl nedaudz bija iespēja pabūt šajā vidē, un tad jau pienāca laiks mājupceļam. Ceļam, kurš bija neticami kluss - pārdomu ceļš.

Nobeigumā vairākkārt izskanēja vārdi: “Paldies, skolotāj!”

Es savukārt gribu teikt: “Paldies, visiem, kas uzdāvināja jauniešiem šo ceļu. Paldies, Imantam Ziedonim!”

Skolēnu pārdomas.

“Šīs mājas nav muzejs. Šīs mājas ir muzeja, laika un rakstnieka gara sintēze.”

(Elizabete)

“Šajā muzejā strādā profesionāļi ar gaišu dvēseli. Viņi prot atbildēt uz jebkuru jautājumu, iemācīt domāt citādāk, kā arī vienkārši un atklāti parunāt par dzīvi.”

(Anastasija)

“Tas tiešām nav muzejs. Tā ir pazīstama cilvēka mazā pasaule, kurā tu vari iedvesmoties, saprast, ka esi svarīgs, ka katrs ir svarīgs.”

(Roksana)

“Domāju, tikai pēc sajūtām to sauc par nemuzeju, bet būsim godīgi- tas ir muzejs, tikai ļoti aizraujošs un neparasts muzejs.”

(Nika)

Baiba Asare, Salaspils 2.vidusskolas literatūras skolotāja.

Salaspils

°C
Gaisa spiediens: hPa
Vēja stiprums: m/s
Vēja virziens:
tukšītis