“Zelta griezums” šogad aizvadīts dabaszinātnes zīmē

griezums

Ik gadu Salaspils novada jauniešiem, kuri guvuši panākumus olimpiādēs un konkursos, tiek piedāvāta iespēja doties uz izglītojošu nometni „Zelta griezums”, kura šogad veiksmīgi norisinājās jau piekto reizi. Šogad 22 izcilākie jaunieši satikās viesu namā “Kraukļi” Salacgrīvas novadā. Nometnes galvenā tēma bija dabaszinības – bioloģija, ģeogrāfija un matemātika. Nometnes ietvaros jauniešiem bija iespēja tikties ar atraktīviem zinātniekiem, lai saprastu, cik interesanta var būt zinātne.

Pirmajā dienā eksperta hidrobioloģijas jomā Andra Urtāna vadībā jaunieši paši ņēma ūdens paraugus no Svētupes un noteica to tīrību, kvalitāti un bioloģisko daudzveidību. Otrajā nometnes dienā aktīvi iepazinām kartogrāfiju ar cilvēku, kurš spēj nodibināt kontaktus ar visdažādāko tautu un cilšu pārstāvjiem,- LU Jauno Ģeogrāfu skolas vadītāju Gati Kampernovu. Jau otrās dienas vakarā dalījāmies pārdomās par nometni, uzrīkojot stāstu vakaru pie kamīna ar siltām tējām, pievērsāmies arī dzīves svarīgiem jautājumiem.

Trešajā dienā devāmies uz Ainažiem, kur jauniešus iedvesmoja Jūrskolas muzeja gide Sniedze Krēgere, pastāstot interesantus faktus par pirmo latviešu profesionālo jūrskolu un tās absolventiem - latviešu un igauņu kapteiņiem un stūrmaņiem. Ainažos apmeklējām arī Ugunsdzēsības muzeju. Izbrauciena laikā bija iespēja izbaudīt iespaidīgu Latvijas mūri – Ainažu ziemeļu molu, kura garums krastā ir 361 metri un līcī – 482 metri. Pēc gardajām pusdienām devāmies uz Salacgrīvu, lai apmeklētu Dabas izglītības centru “Ziemeļvidzeme”, kur  interaktīvā veidā – caur spēlēm un smiekliem var apgūt teoriju, iegūt un nostiprināt zināšanas par īpaši aizsargājamām dabas teritorijām un mūsu piekrasti-Vidzemes akmeņaino jūrmalu. Pa ceļam uz “nometnes mājām” iebraucām Randu pļavās. Tās ir Latvijas lielākās piejūras pļavas, kas ir unikāls dabas komplekss, kas atrodas jūras krastā starp Ainažiem un Kuivižiem. Pēc piesātinātas dienas ārpus “Kraukļiem” izbaudījām vakaru pie ugunskura – cepām desiņas un saldos marshmallow, dziedājām dziesmas ģitāras pavadībā, dejojām un vienkārši labi pavadījām laiku.

Nometnes ceturtajā dienā turpinājām gūt jaunas zināšanas, satikām pētnieci Dr.biol. Ilutu Dauškani, kura stāstīja par ēdamajiem, neēdamajiem un indīgajiem augiem. Praktiskās nodarbības laikā jauniešiem bija iespēja noteikt koka vecumu, pašiem veicot urbumus. Vakarā jauniešus gaidīja pārsteigums – tikšanās ar nometnes viesi. Šogad jauniešus gribējās īpaši pārsteigt, tāpēc uz nometni tika uzaicināts iluzionists Valdemārs Weiss ar savu triku šovu. Pēc iespaidīgā šova jauniešiem bija iespēja aprunāties ar mākslinieku neformālā vidē, uzzinot dažu triku noslēpumus, panākumu atslēgas un citus motivējošus stāstus.

Piektajā dienā uz nometni atbrauca nodarbību vadītājs Kaspars ar spēlēm un sarunām, caur kurām tika sasniegts izvirzītais mērķis - ieklausīties sevī un citos, radīt atbildības sajūtu un izprast, kas ir attieksme. Vakarā jauniešiem tika piedāvāts vēl viens izaicinājums – nakts trase, kas ietvēra sevī šķēršļu pārvarēšanu “Murkšķu trasē” un uzdevumu risināšanu. Gāja grūti, jautri un sportiski vienlaicīgi.

Sestdiena bija kopsavilkuma diena – visas zināšanas, kuras ieguvām nedēļas laikā, mēģinājām pielietot dzīves situācijās – atkārtojām, ko daba mums dod un kā mēs to varam pielietot savā labā, iepazinām matemātiku no citas puses – neformālas, astroloģiskās, sadzīves. Visas nedēļas garumā jaunieši strādāja grupās pie saviem projektiem. Noslēguma vakarā jaunieši savās projektu grupās lepni prezentēja pētījumus, kuri sanāca tik tiešām iespaidīgi, interesanti un radoši – biologu grupa izveidoja stāstu par nometni no dabaszinātņu skatu punkta, pielietojot zinātniskos terminus, ģeogrāfi noorganizēja foto orientēšanās spēli, balstoties uz tām zināšanām, ko varējām gūt lekciju un nodarbību laikā, matemātiķu grupa izveidoja filmu par Fibonači skaitļu virkni un realizēto interviju. Ceturtā grupa bija atbildīga par prāta spēlēm, kurās sacentās labākie no labākiem - visi nometnes “Zelta griezums” dalībnieki. Pēc oficiālā noslēguma pasākuma atkal pulcējāmies pie ugunskura un diskotēkas vietā pēc jauniešu vēlmēm uzrīkojām zaļumballi!

Visas nedēļas ietvaros jauniešiem bija iespēja arī sportot, izpausties mākslinieciski, kā rezultātā tapa nometnes himna!

Paldies Salaspils novada domes priekšsēdētājam Raimondam Čudaram, Izglītības daļas vadītājai Ingai Elksnei un jaunatnes lietu un mūžizglītības speciālistei Lindai Barišņikovai par iespēju veltīt laiku, viesoties pie jauniešiem nometnē un izrunāt nometnes aktuālās tēmas.

Izsaku pateicību visiem vieslektoriem un nodarbību vadītājiem par saturīgām un interaktīvām lekcijām – Andrim Urtānam, Gatim Kampernovam, Ilutai Dauškanei, Kasparam Meļņikonim, Valdemāram Weissam.

Īpašu paldies par nometnes patīkamu gaisotni vēlos pateikt audzinātājiem – Kristapam Zaļajam par neformālu pieeju nopietnām lietām un lieliski noorganizētām sporta aktivitātēm, Ģirtam Griestiņam par māksliniecisko pašdarbību un labu sadarbību ikvienā jautājumā, Lindai Ostrovskai – par atraktīvu darbu ar jauniešiem.

Kristīne Juhņeviča,
nometnes vadītāja

pd2018 v1

skriesim2018ban

Salaspils

°C
Gaisa spiediens: hPa
Vēja stiprums: m/s
Vēja virziens:
tukšītis