Šī mājaslapa izmanto dažādas sīkdatnes. Dažas sīkdatnes ir funkcionāli nepieciešamas, bez kurām Jūs nevarēsiet lietot šo mājaslapu. Bet pārējās sīkdatnes tiks izmantotas tikai tad, ja Jūs tam piekrītat. Uzzināt vairāk

Laipni lūgti Salaspilī!

Līdz 1. jūlijam jāreģistrē decentralizētās kanalizācijas sistēmas

Kādi ir iespējamie decentralizēto kanalizācijas sistēmu veidi? Kāds ir iespējamais to radītais vides piesārņojums? Kāpēc nepieciešama šo sistēmu reģistrēšana decentralizēto kanalizācijas sistēmu reģistrā?

Par to šajā un turpmākajos rakstos sniegs skaidrojumu pašvaldības SIA “Valgums-S”.

1. sērija: Īsumā par sausajām tualetēm un to veidiem

Sausā tualete

Parasti šāda tipa būves ir lauku viensētās un mazdārziņu teritorijās. Tipiskākā šādas konstrukcijas iezīme ir tā, ka brīdī, kad bedre ir pilna, to vienkārši aizrok, un konstrukciju pārvieto citā vietā. Bedre var būt veidota arī no ķieģeļiem, betona vai rūpnieciski ražotiem betona grodiem, bet jebkurā no minētajiem gadījumiem šķidrums tieši no bedres tiek infiltrēts gruntī. Šādas tualetes nav draudzīgas videi un rada riskus dzeramā ūdens kvalitātei dzīves vietā, turklāt sastopamas arī blīvi apdzīvotās pilsētas savrupmāju teritorijās.

a 01 a 01a

Sausā tualete ar hermētisku izsmeļamo bedri

a 02Praktiski šāda tualete pēc ārējā izskata ir līdzīga sausajai tualetei.

Atšķirība ir krājtvertnes jeb bedres izbūvē. Krājtvertni ir jāizbūvē hermētisku, aizsargātu no ārējiem nokrišņiem un gruntsūdeņiem. Izbūvēt šādu krātuvi pašu spēkiem ir darbietilpīgi un prasa augstas profesionālās iemaņas. Mūsdienās ir pieejamas rūpnieciski izgatavotas krājtvertnes, kas tikai pareizi jāierok. Šādās tualetēs ir jāierīko ventilācijas sistēma, lai izvadītu nepatīkamās smakas. Šo tualeti var ierīkot kā slapjo tualeti, ja ir iespēja nodrošināt, ka ūdens ziemā nesasalst.

Hermētiski noslēgta krājtvertne, kurā uzkrājas neattīrītie notekūdeņi, ir regulāri jāiztukšo. Saskaņā ar jaunajiem noteikumiem ir būtiski, ka tvertne ir hermētiski noslēgta un neattīrītie notekūdeņi nenonāk vidē. Iztukšošanas regularitāte šādai krājtvertnei tiek noteikta saskaņā ar pašvaldības saistošajiem noteikumiem.

Attēlā: 1 – ventilācijas caurule; 2 – vāks; 3 – māla slānis; 4 – betona, vai cita materiāla hermētiska tvertne; 5 – izsmeļamā tvertne; 6 – sieniņa; 7 – ventilācijas logs.

Pārvietojamās tualetes

Šāda veida tualetes parasti ir redzamas dažāda veida publiskajos pasākumos, kā arī āra kafejnīcās, autostāvvietās, parkos, būvlaukumos, jaunbūvēs, citās publiskās vietās un privātīpašumos, kur nav ierīkota centralizēta kanalizācijas sistēma.

Šo tualešu apkalpošanu veic kvalificēts vadītājs-operators, kas, izmantojot speciālu asenizācijas automašīnu, izsūknē biotualetes rezervuāra saturu. Ziemas laikā tiek izmantots speciāls maisījums, kas neļauj šķidrumam sasalt. Vasarā tualetes tiek mazgātas ar augstspiediena iekārtu, lietojot speciālu koncentrētu tīrīšanas līdzekli. Pēc apkopes rezervuārs tiek uzpildīts ar jaunu apkopes šķidrumu, kas mazina slikta aromāta veidošanos. Apkalpošanas biežums ir atkarīgs no cilvēka skaita, kas izmanto šo tualeti.

a 04 a 04b

Biotualetes

Vēl viens no sausās tualetes veidiem ir biotualetes. Galvenā biotualešu priekšrocība - tās darbojas autonomi un praktiski ir bez smakas, to uzstādīšanai nav nepieciešami specializēti ierīkošanas darbi.

Ķīmiskās biotualetes pēc izskata atgādina visparastāko mūsdienu klozetpodu.

Biotualetes podu uzstādīt var praktiski jebkur. To var izmantot treileros, autobusos vai ēkā jebkurā piemērotā vietā. Cilvēku radītie produkti tiek pārvērsti šķidrumā, kas neizdala smaku.

Visu biotualešu veidu princips ir līdzīgs: to funkcionēšanai nepieciešams speciāls šķidrums - speciālas ķīmiski aktīvas vielas jeb šķīdinātājs. Šīs vielas atkritumus sadala, tai skaitā arī tualetes papīru, iznīcina mikrobus un likvidē smakas. Pēc pārstrādes produkts, kas līdzīgs duļķainam ūdenim, nosēžas rezervuāra apakšējā daļā. Ķīmiskajās biotualetēs tiek pievienotas ķīmiskas vielas, tāpēc tualetes satura novadīšana augsnē ir ļoti nevēlama.

a 05a

Kūdras biotualetes. Vasarnīcai vai dārza mājai, kuras apdzīvo sezonāli un uzturas 2 – 4 cilvēki, piemērotākās ir kūdras komposta tualetes. Tajās tiek izmantotas videi draudzīgas sastāvdaļas atkritumu pārstrādei. Šī tipa tualetēm parastā kūdra vai skaidas neder, tām ir jābūt speciāli apstrādātām un piesātinātām ar mikroorganismiem. Šāda kūdra tiek tirgota veikalos. Apkope ir vienkārša – kad tvertne piepildās, to iztukšo komposta bedrē un vēlāk izmanto koku un krūmu mēslošanai. Precīzu lietošanas instrukciju saņemsiet pie šādu produktu tirgotājiem.

a 06a a 06b

Uzmanību!

Ja nekustamajā īpašumā ir dzīvojamā ēka, pārvietojama māja, pagaidu būve vai cits objekts, kurā var uzturēties cilvēks vai notiek kāda saimnieciska darbība, vai arī nekustamajā īpašumā ir tikai tualete, tad nekustamais īpašums ir uzskatāms par kanalizācijas notekūdeņu rašanās avotu, un uz tā īpašnieku attiecas Ministru kabineta noteikumi Nr. 384 “Noteikumi par decentralizēto kanalizācijas sistēmu apsaimniekošanu un reģistrēšanu” un Salaspils novada domes saistošie noteikumi Nr. 5/2018 “Par decentralizēto kanalizācijas pakalpojumu sniegšanas un uzskaites kārtību Salaspils novada pašvaldībā”.

Atgādinām, ka līdz š.g. 1. jūlijam nekustamā īpašuma īpašniekiem vai tā valdītājiem ir jāreģistrē īpašumā esošā decentralizētā kanalizācijas sistēma, iesniedzot iesniegumu SIA “Valgums-S”, kas ir šī reģistra veidotājs un uzturētājs Salaspils novadā (iesnieguma veidlapa pieejama mūsu mājas lapā www.valgums.eu sadaļā “DK reģistrs”). Iesniegumu var iesniegt personīgi, sūtot pa pastu (Miera iela 26 A, Salaspils, LV-2169) vai, parakstot ar drošu elektronisku parakstu, sūtot uz e-pasta adresi Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. .

Jūsu ērtībām iesniegumu veidlapas var saņemt arī Salaspils novada domes Valsts un pašvaldības vienotajā klientu apkalpošanas centrā un Būvvaldē, Līvzemes ielā 8, Salaspilī. Turpat var arī iesniegt aizpildītus un parakstītus reģistrācijas iesniegumus.