Šī mājaslapa izmanto dažādas sīkdatnes. Dažas sīkdatnes ir funkcionāli nepieciešamas, bez kurām Jūs nevarēsiet lietot šo mājaslapu. Bet pārējās sīkdatnes tiks izmantotas tikai tad, ja Jūs tam piekrītat. Uzzināt vairāk

Renovēt nozīmē atjaunot

Enerģētiķu ielā Salaspilī atrodas visai interesanta deviņstāvu ēka, kas patiesībā ir trīs kopā “salīmētas” mājas – nr. 11, 13 un 15. Pirmā siltināšanas pasākumiem saņēmās 13. māja, un jau drīz visai uzkrītoši varēja redzēt un just izmaiņas atjaunotajā ēkā.

Pieredzē par Salaspils “trīs brāļu” siltināšanu dalās Aleksandrs Žuravļovs, SIA “Namu pārvaldīšana” valdes priekšsēdētājs. Viņš pats dzīvo 13. mājā, un tās renovāciju uzsāka 2011. gadā. Lūk, ko par iegūto pieredzi stāsta Aleksandrs:

“2011. gadā mūsu mājai piedāvāja renovāciju pēc RENESKO principa. Kopā ar kaimiņu Nauri Priedīti mēs izvērtējām piedāvājumu un secinājām, ka organizēt mūsu mājas renovācijas procesu izdevīgāk būs pašiem. Pēc sākotnējiem aprēķiniem ietaupījums par siltumenerģiju kompensēs piesaistītā bankas finansējuma izmaksas, kas šobrīd ir apliecinājies arī dzīvē.

Ar maksāšanas disciplīnu problēmu mūsu mājā nav un nebija arī iepriekš. Ir daži dzīvokļi, kas maksājumus veic ar nelieliem kavējumiem, bet tas nav saistīts ar mājas renovāciju. Daži dzīvokļu īpašnieki ir pat izvēlējušies nomaksāt visu uz dzīvokli attiecināmo kredītmaksājumu par renovācijas darbiem pirms termiņa.

Mūsu māja ir būvēta 1980. gādā. Tā ir paneļu tipa 602. sērijas 9 stāvu 36 dzīvokļu māja. Līdz renovācijai tika saņemtas vairāku iedzīvotāju sūdzības par pelējumu uz mājas gala sienām un būtiskām temperatūras atšķirībām vidējos dzīvokļos un dzīvokļos ar gala sienām, kur aukstākajā laikā istabās temperatūra nokritās līdz 16 grādiem. Šobrīd temperatūra ir izlīdzinājusies 19-21 grāda robežās un pelējums neveidojas.

Protams, mājai bija nepieciešami remontdarbi. Mājas pārvaldnieks katru gadu veica starppaneļu šuvju hidroizolācijas remontu, lai novērstu jau pieminēto pelējuma rašanos. Pēc renovācijas pabeigšanas remontdarbi, kas saistīti ar siltumnoturību, vairs nebija nepieciešami. Ir veikti atsevišķi kosmētiski remonti, jo jaunā fasāde, acīmredzot, ir ieinteresējusi vandāļus, kuri vairākkārt ir mēģinājuši pārbaudīt akmensvates un fasādes apmetuma cietību.

Renovēt māju mēs izlēmām, jo pēc aprēķiniem tas bija ekonomiski izdevīgi dzīvokļu īpašniekiem. Un neizmantot iespēju piesaistīt savas mājas remontam 50% no Eiropas fondiem bija, rupji sakot, stulbi. Pieņemt lēmumu par mājas renovāciju nebija viegli, vajadzēja pieradīt kaimiņiem, ka tas tiešam būs izdevīgi ilgtermiņā.

Lielākā daļa iedzīvotāju izprata renovācijas nepieciešamību, tomēr skaidrošanas process aizņēma daudz laika, kas bija pašsaprotami un apsveicami, jo iedzīvotāji vēlējās izprast, kādas saistības uzņemas, kādi riski un problēmas varētu rasties nākotnē. Visbiežākie pretargumenti bija „kredīts” un “iespējamais pelējums” pēc mājas siltināšanas. Ar pirmo argumentu bija vieglāk - vajadzēja tikai paskaidrot iedzīvotājiem, ka dzīvokļa īpašumi netiks ieķīlāti, un parādīt aprēķinus par plānotajiem kredīta maksājumiem, salīdzinājumu ar plānoto samazināto maksājumu par siltumenerģiju.

Bet ar otro gāja grūtāk. Lai mēs paši rastu pārliecību par renovācijas efektivitāti, apskatījām vairākas renovētās mājas un konsultējāmies ar to māju iedzīvotājiem un mājas vecākajiem. Domāju, ka tieši informācija par citu māju praktisko pieredzi ļāva pārliecināt arī kaimiņus, lai gan neticība vairākos iedzīvotājos saglabājās visu renovācijas periodu, pat ja mājas iedzīvotāju sapulcē bija balsots “par”. Vajadzēja pabeigt renovāciju un padzīvot dažus gadus, lai ar pārliecību varētu teikt, ka, ievērojot visas tehnoloģiskās prasības, pelējums neveidojas.

Lai uzsāktu renovācijas procesu, bija jāsagatavo mājas energoaudits un tehniskā dokumentācija. Sagatavot tehnisko dokumentāciju projekta realizācijai palīdzēja Salaspils pašvaldība ar finansējumu šo dokumentu izstrādei un piesaistīja profesionālus energoauditorus un projektētājus. Tas bija patiešām būtisks un nepieciešams atbalsts, kas arī palīdzēja mājas iedzīvotājiem pierādīt renovācijas nepieciešamību. Pēc tehnisko dokumentu sagatavošanas bija jāizvēlas būvnieks un jāiesniedz pieteikums LIAA.

Tagad es vadu uzņēmumu, kurš nodarbojas ar renovēto māju pārvaldīšanu. Mūsu komanda jaunās renovācijas atbalsta programmas ietvaros vada projektus vēl četrām mājam. Mājas Enerģētiķu ielā 5 dokumentu kopums jau nodots ALTUM izvērtēšanai. Visas mājas pretendē uz 50% līdzfinansējumu no Eiropas fondiem. Ar katru gadu dzīvokļu īpašnieku interese par mājas renovāciju tikai pieaug. Manuprāt, tas notiek, patiecoties pieredzei, kurā dalās atjaunoto māju iedzīvotāji. Tie ir mazāki rēķini par apkuri, ievērojami uzlabotais mājas kopējais tehniskais stāvoklis un vizuālais izskats pēc renovācijas.,Mājas renovācija atmaksājas, un par to liecina gan iedzīvotāju maksājumu disciplīna, gan matemātisks salīdzinājums.

Paņemsim divas līdzīgas mājās, piemēram, renovēto Enerģētiķu 13 un nerenovētu Celtnieku 4. Iepriekšējo 12 mēnešu laikā Enerģētiķu 13 iztērēja siltumenerģiju par 160,52 MWh mazāk salīdzinoši ar nerenovētu Celtnieku 4. Naudas izteiksmē renovēta māja ieekonomēja apmēram 10 tūkstošus eiro. Par to pašu periodu par renovācijas kredītu dzīvokļu īpašnieki samaksāja arī 10 tūkstošus eiro. Bet, ja ņemtu vēra arī ieekonomētos līdzekļus par remonta darbiem, kas pēc renovācijas vairs nav jāveic, tad acīmredzami siltināšana mājai atmaksājas.

Ja šobrīd būtu jāpieņem lēmums- siltināt vai nē, tad, redzot renovētās mājās sasniegtos rezultātus, šaubu par renovācijas nepieciešamību nav. Tiem, kas vēl šaubās, saku: nāciet ciemos pie renovētās mājas iedzīvotājiem, skatieties, jautājiet!

Viss liecina par to, ka šī būs pēdējā atbalsta programma. Siltumenerģijas cena ilgtermiņā tikai ies uz augšu, tam ir objektīvi iemesli. Daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas arī ir privātmājas – iedzīvotāju privātīpašums, un tikai pašiem iedzīvotājiem par saviem līdzekļiem tas ir jāuztur. Tagad ir iespēja atjaunot diezgan nolietojušās daudzdzīvokļu mājās par puscenu. Manuprāt, šādu iespēju neizmantot nedrīkst!”

Paldies Aleksandram Žuravļovam un SIA “Namu pārvaldīšana” par izsmeļošo un rosinošo informāciju!

Salaspils

°C
Gaisa spiediens: hPa
Vēja stiprums: m/s
Vēja virziens:
tukšītis