Šī mājaslapa izmanto dažādas sīkdatnes. Dažas sīkdatnes ir funkcionāli nepieciešamas, bez kurām Jūs nevarēsiet lietot šo mājaslapu. Bet pārējās sīkdatnes tiks izmantotas tikai tad, ja Jūs tam piekrītat. Uzzināt vairāk

Latvijas reģionu uzņēmēji spriež Salaspilī

uznemeji12

10. decembrī Salaspilī kultūras namā „Rīgava” pulcējās Latvijas reģionu un novadu uzņēmēju biedrību, klubu un apvienību delegāti, lai spriestu par uzņēmējdarbības vidi Latvijā un reģionu uzņēmēju sadarbību ar valsts un pašvaldību kontroles un uzraudzības institūcijām. Kongresā ar uzņēmējiem tikās un diskutēja valsts vadošo kontroles un uzraudzības iestāžu vadītāji, tostarp – Valsts ieņēmumu dienesta (VID), Pārtikas un veterinārā dienesta, Valsts vides dienesta, Valsts Darba inspekcijas, kā arī Ekonomikas (EM), Vides aizsardzības un reģionālās attīstības (VARAM) un Zemkopības ministrijas (ZM) pārstāvji. Kongresu rīkoja Salaspils Uzņēmēju biedrība (SUB) sadarbībā ar Salaspils novada pašvaldību, VARAM un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameru (LTRK).

Savu novēlējumu delegātiem bija atsūtījis Valsts Prezidents Raimonds Vējonis, kurā atzīmēja, ka uzņēmēji ir izaugsmes dzinējspēks ne tikai lielajās pilsētās, bet arī tālāk no plaši zināmajiem izaugsmes centriem. “Latvija ir bagāta ar aktīviem, radošiem un drosmīgiem cilvēkiem, kuri ir gatavi uzņemties risku un kļūt par uzņēmējiem, lai veicinātu savu un visas valsts labklājību. Šo cilvēku piemērs iedvesmo citus sekot viņu paraugam, tādēļ ir svarīgi, lai uzņēmējdarbības iniciatīvas tiktu novērtētas un atbalstītas. Novēlu jums šodien meklēt kopsaucējus, kas dotu iespēju plašākām konsultācijām un iedvesmas radīšanai. Abpusēja interese un prognozējamība ir tie nosacījumi valsts un uzņēmēju attiecībās, kas jānostiprina ikdienas darbā,” bija teikts prezidenta vēstulē.

Uzņēmējus Salaspilī sveica arī novada domes priekšsēdētājs Raimonds Čudars. Viņš uzsvēra, ka pašvaldība nenoliedzami ir ļoti liels uzņēmēju darījumu partneris, jo investē infrastruktūrā, un tā ir nozīmīga ekonomikas sastāvdaļa. Domes priekšsēdētājs īpaši atzīmēja lielāku pašvaldību un reģionālo attīstības centru izveides lielo nozīmi un nepieciešamību. “Tas mums dos lielāku spēku – profesionālākas pašvaldības ar lielāku kapacitāti. Pašvaldība nevar būt pilnvērtīgs saimnieks, ja resursi ir ierobežoti,” savā uzrunā atzīmēja R. Čudars.

Atklājot kongresu, uzstājās tā rīkotājas SUB valdes priekšsēdētājs Miks Balodis. Viņš uzsvēra, ka uzņēmēji ir reģionu mugurkauls. Tomēr, izgaismojot šobrīd valdošo attieksmi pret uzņēmējiem, M. Balodis neslēpa: “Nav noslēpums, ka uzņēmēju un valsts iestāžu attiecībās valda, diplomātiski sakot, neizpratne. Mēs bieži vien sastopamies ar attieksmi: ja esi uzņēmējs, tad noteikti ar tevi kaut kas nav kārtībā, vai, sakot vēl skarbāk, ja uzņēmējs, tad “a priori” blēdis, kurš par katru cenu jāpieķer un jāsoda. Vajadzētu izvirzīt ilgtermiņa mērķus, apzinoties, ka šodien būs tikai ziediņi, bet īstie augļi – pēc 3, 5 vai 10 gadiem. Tikai šādi realizētā politika nodrošinātu iespēju uzņēmējiem reģionos attīstīties drošā un, galvenais, stabilā vidē, nebaidoties, ka katra kļūda var tikt traktēta kā ļaunprātība, bet katra neprecizitāte - kā apzināta kaitniecība.”

Jāatzīmē, ka tik daudz augstu valsts amatpersonu kā šajā kongresā Salaspilī pulcējās, iespējams, pirmo reizi. Visaugstākajā līmenī bija pārstāvēta EM un ar savu skatījumu uz valsts ekonomisko, tai skaitā uzņēmējdarbības attīstību un sadarbību ar reģioniem, kā arī uzņēmēju lomu tajā kongresa delegātus iepazīstināja ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens, uzsverot, ka “nākotnes ekonomikas izaugsmei ir trīs pīlāri: izglītība, izglītība un izglītība”. Viņš pastāstīja par ekonomikas ministrijā izstrādes kārtībā esošajiem uzņēmējdarbības vides attīstības instrumentiem. Šo tematu turpināja arī VARAM valsts sekretārs Rinalds Muciņš un ZM parlamentārais sekretārs Ringolds Arnītis, savukārt ar plānoto Valsts ieņēmumu dienesta stratēģiju sadarbībā ar uzņēmējiem, pamatprincipiem jaunās VID vadības darbībā un sadarbību ar reģionālajiem uzņēmējiem iepazīstināja VID ģenerāldirektore Ilze Cīrule.

Pēdējā laikā kā paraugs, no kā mācīties, tiek piesaukta Igaunijas pieredze, tāpēc piedalīties kongresā Salaspilī bija uzaicināts Igaunijas Nodokļu un Muitas pārvaldes priekšnieks Mareks Helms. Viņa uzstāšanos par tēmu “Igaunijas Nodokļu administrēšanas pamatprincipi un sadarbības modelis ar uzņēmējiem Igaunijā” noteikti var uzskatīt par kongresa “hitu”, ko gaidīja daudzi tā delegāti.

Dinamiskas izvērtās kongresa moderatora LTRK valdes priekšsēdētājs Jāņa Endziņa vadītās paneļdiskusijas, kur valsts institūciju pārstāvji stājās pretī uzņēmējiem. Karstākās tēmas: valsts un pašvaldību iepirkumi, uzņēmēji un kontroles institūcijas.

Vērtējot notikušo kongresu, tā rīkotājs SUB priekšsēdētājs M. Balodis atzina, ka šāda veida pasākumi kvalitatīvā veidā maina komunikāciju starp uzņēmējiem un valsti. Uzņēmēji ir ne tikai nodokļu maksātāji un darba devēji, bet ir arī valsts un sava novada patrioti.

“Salaspils uzņēmēju biedrībai organizēt šāda veida kongresu bija liels izaicinājums. Uzskatu ka esam to godam paveikuši - spējām ne tikai apvienot reģionālo biznesu kopīga viedokļa paušanai par virkni jautājumu, kas būtu jāuzlabo uzņēmējus kontrolējošajām iestādēm, bet arī spējām Salaspils novada vārdu iznest kā pozitīvu piemēru Latvijas mērogā,” aizvadīto forumu vērtē M. Balodis.

Salaspils un salaspilieši - uzņēmēji, rīkojot reģionālo uzņēmēju biedrību kongresu, pierādīja, ka Salaspils var, prot un grib izdarīt lielas lietas. Vairāk nekā 200 uzņēmēju no visiem novadiem, 30 uzņēmēju biedrību vadītāji, vairāk nekā 20 pašvaldību vadītāji un, pats galvenais, 11 svarīgāko valsts kontroles un uzraudzības dienestu direktori - tāds bija, ļoti reprezentatīvais diskutēju loks uzņēmēju kongresā. Diskusijās ar VID, VVD, PVD, iepirkumu, būvniecības un darba tiesību uzraugiem izkristalizējās vairākas būtiskas lietas. Pirmkārt, reģionālajiem uzņēmējiem ir nepieciešama sava, šos uzņēmējus aizstāvoša apvienojoša organizācija, un Salaspils Uzņēmēju biedrība ir gatava uzņemties iniciatīvu veidot Reģionālo uzņēmēju biedrību konsultatīvo padomi. Otrkārt, kongresa diskusijās, kas nereti bija arī abpusēji asas, tomēr galvenā doma: uzņēmējiem un valsts pārstāvjiem ir jārunā, pretējā gadījumā uzkrājas savstarpēja neizpratne un aizvainojums, un šis kongress parādīja, ka saruna ir iespējama. Un, treškārt, ieguldītās pūles un resursi kongresa organizēšanā attaisnojās pilnībā. Salaspils spēja un varēja parādīt visai reģionu uzņēmēju saimei, ka, ieguldot pūles, ir iespējams "piespiest" valsts pārvaldi ieklausīties, un ka būtībā reģionu uzņēmēji ir un paliek visu reģionu un pašvaldību kopējās attīstības pamats.

Salaspils

°C
Gaisa spiediens: hPa
Vēja stiprums: m/s
Vēja virziens:
tukšītis