Šī mājaslapa izmanto dažādas sīkdatnes. Dažas sīkdatnes ir funkcionāli nepieciešamas, bez kurām Jūs nevarēsiet lietot šo mājaslapu. Bet pārējās sīkdatnes tiks izmantotas tikai tad, ja Jūs tam piekrītat. Uzzināt vairāk

Daugavas stāvkrasti atklāj savu varenību

Mūsu likteņupes Daugavas pamatus gandrīz visā tās tecējumā veido dolomītieži, agrāk daudzviet tā bija kanjonveida ieleja, kur ieži atsedzas kā varenas klintis - Staburags, Oliņkalns, Avotiņkalns, savukārt citur dolomītklintis pazūd zem koku apauguma un nekas neliecina par apslēpto varenību.

Daugava ir ievērojama ar tās dolomīta atsegumiem. Diemžēl visvarenākie stāvkrasti šobrīd atrodas Pļaviņu HES ūdenskrātuves dzelmē.

Dolomīta krasti ir arī Salaspils apkārtnē – Doles salā. Pirms Rīgas HES celtniecības Daugava pati ledus iešanas laikā attīrīja savus krastus no apauguma, attīrījās arī upes gultne. Šobrīd Sausās Daugavas gultne aizaug arvien vairāk, krasti kļūst arvien zaļāki, klintis slēpj koki un krūmi.

Daugavas muzeja teritorijā Sausās Daugavas krastā atrodas Eiropas nozīmes aizsargājams biotops – Doles salas dolomīta atsegums, tomēr to visai sarežģītu padara aizaugušie upes krasti.

Lai atsegumu padarītu pieejamu un vizuāli pievilcīgāku, bija nepieciešama tā pilnīga atsegšana, izcērtot krūmus un jaunos kokus.

Doles salas atbalsta fonda biedri jau izsenis aktīvi nodarbojas ar Daugavas krastu vēsturiskā izskata atjaunošanu, tāpēc uzskatīja par savu pienākumu īstenot krastu attīrīšanas plānu.

Jau iepriekšējā gadā pašvaldība kopā ar Daugavas muzeju iesniedza Dabas fondam projektu dolomīta atseguma attīrīšanai, bet finasējumu nesaņēma. Tad Doles salas atbalsta fonds kopā ar Daugavas muzeju projektu iesniedza pašvaldības nevalstisko organizāciju projektu konkursam un saņēma atbalstu.

Lai atsegtu Daugavas dolomīta krastu apmeklētājiem, piecas dienas strādāja trīs arboristi.

Ir nozāģēti traucējošie koki un krūmi, iespēju robežās tiks pielīdzināta arī gājēju taka.

Doles salas atbalsta fonds plāno turpināt savas aktivitātes Daugavas muzejā - vēl būtu nepieciešams attīrīt arī pārējo aizaugušo krasta daļu un izbūvēt ērtu gājēju celiņu gar krauju, tāpat vajadzētu attīrīt krastu no niedrēm, lai varētu redzēt, kā dolomīta ieži turpinās arī Daugavā.

„Doles salas atbalsta fondu” dibinājuši Doles salas kādreizējie iedzīvotāji, lai sākotnēji iemūžinātu dzelmē zudušo māju un vietvārdu piemiņu. Pateicoties fonda aktīvajai rosībai, pērn jau ir tapis memoriāls nogrimušajām dolēniešu mājām, kas ir ne tikai  ainavisks vides objekts, bet arī sniedz ievērojams izziņas materiālu. Tomēr bijušie un arī esošie dolēnieši neapstājās pie sasniegtā, un nu, pateicoties Salaspils novada domes finansējumam un Doles salas atbalsta fonda līdzfinansējumam, ir atgūts vēl kāds gabaliņš bijušās Daugavas krastu varenības.

Rudīte Ķikuste, Doles salas atbalsta fonds

Salaspils

°C
Gaisa spiediens: hPa
Vēja stiprums: m/s
Vēja virziens:
tukšītis