Šī mājaslapa izmanto dažādas sīkdatnes. Dažas sīkdatnes ir funkcionāli nepieciešamas, bez kurām Jūs nevarēsiet lietot šo mājaslapu. Bet pārējās sīkdatnes tiks izmantotas tikai tad, ja Jūs tam piekrītat. Uzzināt vairāk

Par politisko “žurnālistiku”

“- Vai jums nav kādas pazīšanās vietējās politiskās aprindās?
- Kā nu ne, jūsu godība, es pērku pēcpusdienas avīzi “Nārodnī Politika”, tā saucamo “kucīti”.”

raimonds cudars

Tieši šīs rindas no “Šveika” nāk prātā, vērojot to kampaņu pret Salaspils novada pašvaldību, ko plašsaziņas līdzekļos sākusi komanda, kas sevi dēvē par “Analītiskās žurnālistikas darbnīcu 6K”.

Viss sākās, kad Salaspils novada dome pateica skaidru “nē” Nacionālās apvienības ministram Gerhardam, kurš augustā vēlējās revidēt notikušo vēlēšanu rezultātus Salaspilī, divas no septiņpadsmit vietām ieguvušajai Nacionālajai apvienībai izkārtojot vairāk vietas komitejās nekā to ar savu lēmumu noteikusi pati dome. Padomju laika cienīgs “centrālkomitejas” diktāts netika pieņemts, un ministra Gerharda rīcību izskatīs Satversmes tiesa.

Tomēr liekas, ka gaidīt uz tiesisku regulējumu neviens negrasās. Nacionālās apvienības žurnālistiku imitējošie sabiedrisko attiecību speciālisti no iepriekš nosauktās komandas presei par Salaspili piegādā vienu rakstu pēc otra – te nepareizi veikta reforma kultūras jomā, te bez jebkāda pamata izvirza apsūdzības neizdarībā kultūras nama “Enerģētiķis” būvdarbos utt., un visos rakstu darbos pievienots vienas konkrētas politiskās partijas Salaspils novada domes deputāta viedoklis – uzminiet, kuras?

Var jau strādāt pēc pasūtījuma, tomēr nevajadzētu visus turēt par muļķiem! Un tagad par faktiem:

2017. gada 6. decembrī no biedrības “Analītiskās žurnālistikas darbnīcas 6K” valdes locekles Antras Duntavas, kura vēl nesen startējusi no Nacionālās apvienības saraksta Stopiņu novada domes vēlēšanās, saņēmu pieprasījumu ar 10 detalizētiem jautājumiem par kultūras nama “Enerģētiķis” būvdarbiem. Vai Antra Duntava ir žurnāliste vai viņa tikai pārstāv kādu sabiedrības grupu kā biedrības vadītāja, vai viņa ir kādas lobija organizācijas pārstāve, vai viņai ir kāds cits statuss? - no minētā iesnieguma man netop skaidrs. Kā jebkurš iesniegums, ņemot vēl vērā tajā pieprasītās informācijas detalizācijas pakāpi, tika nodots domes administrācijai atbildes sagatavošanai tam likumā noteiktā termiņā, proti, mēneša laikā.

Liels bija mans pārsteigums, ka jau cita persona - Ilze Arāja kā “Analītiskās žurnālistikas darbnīcas 6K” pārstāve laikrakstā “Diena” rakstā “Zaudējumi neizdarības dēļ” raksta, ka es neesot atbildējis uz kādiem jautājumiem. Noprotams, ka runa ir par Antras Duntavas uzdotajiem jautājumiem. Pirmkārt, uz jautājumiem Salaspils pašvaldība atbild likumā noteiktā kārtībā un to izdarīs arī šajā gadījumā. Otrkārt, es apzinos preses un masu informācijas līdzekļu lomu demokrātiskā sabiedrībā, tomēr man jāsecina, ka ne biedrība “Analītiskās žurnālistikas darbnīca 6K”, ne tās valdes locekle Antra Duntava un arī ne Ilze Arāja tādas nav likuma “Par presi un citiem masu informācijas līdzekļiem” izpratnē. Vēl vairāk - ne Antra Duntava, ne Ilze Arāja nav žurnālistes, jo nepārstāv nevienu reģistrētu masu informācijas līdzekli. Bet ko tad viņas pārstāv? Biedrības “Analītiskās žurnālistikas darbnīca 6K” mērķis ir, citēju, stiprināt analītiskās žurnālistikas un citu sociālo zinātņu pārstāvju pienesumu pilsoniskās sabiedrības norisēs, veidojot sabiedrisko domu, kas sekmē valstiskumu, Latvijas valsts izaugsmi, tās ilgtspējīgu attīstību un konkurētspēju. Skan cēli, ja vien aiz tā visa nestāvētu noteiktas politiskas intereses un, iespējams, ne tikai.

Žurnālistiku imitējošas biedrības sasaiste ar vienu konkrētu politisku spēku ir acīmredzama. Antru Duntavu ar Nacionālo apvienību vieno ne tikai kopējs starts pašvaldību vēlēšanās, bet arī viņai piederošās SIA “Mēdiju aģentūras” valdes loceklis Arnis Zacmanis, kurš, cita starpā (uzmanību!), bijis padomnieks Nacionālās apvienības ministram Gerhardam – tam pašam, kuram kašķis ar dumpīgajiem salaspiliešiem! Tā vien šķiet, ka pirmsvēlēšanu gadā tiks realizēta “analītiskā žurnālistika” kanāla “Russia Today” stilā.

Pieminētajā rakstā par kultūras namu “Enerģētiķis” tiek atainots kādu būvniecības speciālistu viedoklis, kuri nav atrodami Būvniecības valsts kontroles biroja speciālistu reģistrā, bet viens no viņiem tiešā veidā bijis saistīts ar renovācijas veicēju pilnsabiedrības “MB.L” biedru SIA “Modus būve”. Abi bija iesaistīti bēdīgi slavenajā Aizkraukles arodvidusskolas renovācijā. Turklāt būvnieka interese visu “velt uz pasūtītāju” arī ir acīmredzama – nupat Salaspils pašvaldībai būs jāietur no pilnsabiedrības “Modus un Partneri”, kuras biedrs ir SIA “Modus būve”, līgumsodu vairāk kā 300 000,- EUR apmērā par darbu nodošanas termiņa kavējumu citā salaspiliešiem svarīgā objektā – 1. vidusskolas 4. korpusā ar peldbaseinu.

Laikam jau “analītiskajiem žurnālistiem” nebija tālu jāiet - pilnsabiedrība “Modus un Partneri” atrodas turpat, kur biedrība “Analītiskās žurnālistikas darbnīca 6K”, SIA “Mēdiju aģentūra” un nezin kas vēl – Rīgā, Duntes ielā 34.


Kolēģi, tikai nesakiet, ka man ir paranoja!

Ar cieņu - Salaspils novada domes priekšsēdētājs Raimonds Čudars

Salaspils

°C
Gaisa spiediens: hPa
Vēja stiprums: m/s
Vēja virziens:
tukšītis