Šī mājaslapa izmanto dažādas sīkdatnes. Dažas sīkdatnes ir funkcionāli nepieciešamas, bez kurām Jūs nevarēsiet lietot šo mājaslapu. Bet pārējās sīkdatnes tiks izmantotas tikai tad, ja Jūs tam piekrītat. Uzzināt vairāk

3. septembrī būs satiksmes ierobežojumi Zinību ielā

Lai 3. septembrī nodrošinātu netraucētu Zinību dienas pasākuma norisi pie Salaspils 1. vidusskolas, no pulksten 8 līdz 11 tiks slēgta satiksme Zinību ielā. Sveicam visus skolēnus, viņu vecākus un pedagogus ar jaunā mācību gada sākšanos! Lai panākumiem bagāts gads! 

lasīt vairāk
Pārcelta bezmaksas lekcija “Psihiskā veselība un tās saglabāšana seniora vecumā”

Lekcija Aconē pārcelta uz 06.11.2018. plkst. 12:00 Psihiskās veselības traucējumi veciem cilvēkiem atkarīgi no līdzsvara zuduma starp vecā cilvēka resursiem, fiziskiem, personības un ārējiem apstākļiem. Svarīgs faktors ir spēja tikt galā ar dzīves uzdevumiem. Šī spēja nodrošina līdzsvara saglabāšanu starp vecā cilvēka paša cerībām, priekšstatiem un ārējiem apstākļiem. Lai noteiktu veca cilvēka psihiskās veselības traucējumus, jāņem vērā psiho sociālos, bioloģiskos faktorus un ārējās vides iedarbību. Pie psihosociāliem faktoriem pieder - pašaprūpe jeb spēja tikt galā ar ikdienas uzdevumiem; spēja veidot pozitīvu saskarsmi ar apkārtējiem; nodarbošanās – vaļasprieki, intereses, aktivitātes. Pie bioloģiskiem faktoriem ir jāņem vērā - somatiskās slimības, kas bieži vien ir psiholoģiski nosacītas. Pie ārējās vides faktoriem pieder: sociālā atbalsta sistēma; tuvinieka zaudējums; ekonomiskā situācija, ar ko vecais cilvēks var nespēt tikt galā. Ja kāda no šo faktoru grupām iztrūkst vai tās ir nelabvēlīgas cilvēks kļūst vieglāk ievainojams. Daļa veco cilvēku zaudē iepriekšējo kontaktu tīklu vai arī tas sašaurinās. Aizejot pensijā, viņi zaudē savu ierasto nodarbošanos, tas ir kritisks brīdis, cilvēkam sašaurinās interešu loks un pamazam dzīvei var zust jēga. Tā ir viena no teorijām, kas skaidro veco cilvēku saslimšanu ar psihiskām slimībām. Attīstītajās valstīs pieaugot vidējam dzīves vecumam pieaug arī cilvēku skaits, kuriem ir kāda no demences formām. Kā liecina statistikas dati Zviedrijā šobrīd 150 000 personām ir diagnosticēta kāda no demences saslimšanas formām. Tiek prognozēts, ka 2025. gadā saslimušo skaits pārsniegs 200 000. Par Latviju šāda statistika nav pieejama. Pēc zinātnieku domām pasivitāte sakarā ar pensionēšanās vecuma iestāšanos un dzīves jēgas zudums var būt viens no demenci izraisošajiem faktoriem, kā nākošo jāmin lielo vecumu. Ir vērojama tendence, ka pieaugot vecumam palielinās saslimušo skaits ar demenci, pēc 70 gadu vecuma saslimušo skaits strauji pieaug. Termins demence ir cēlies no latīņu valodas vārda „dementia”, kas nozīmē – neprāts, ārprāts. Ilgi pastāvēja uzskats, ka demence pieder pie normālas novecošanas procesa, kas nebūt tā nav, tas ir sindroms, kopējs jēdziens virknei simptomu, kas liecina par smadzeņu funkciju pasliktināšanos sakarā ar slimību vai smadzeņu bojājumu. Tiek izdalītas trīs demences saslimšanas formas no tām visizplatītākā ir Alcheimers – 50 % no visiem demences saslimšanas gadījumiem, tam seko vaskulārā demence apmēram 23 % un 20 % citas demences formas un tikai 7 % pieres daivas demence, tas gan ir skaidrojams ar to, ka šī saslimšanas forma atklāta visnesenāk. Psihiskās veselības saglabāšana: Fiziskās aktivitātes: Viens no veidiem, kā ikdienā būt fiziski aktīviem, ir doties pastaigās, kā arī veikt vecumam atbilstošus vingrinājumu kompleksus. Savlaicīga vēršanās pie ārsta-speciālista: ļoti svarīgi to darīt sākotnējo simptomu stadijā.

lasīt vairāk
Mūsu vecākā novadniece atzīmējusi 101. jubileju

Šis gads ir ļoti nozīmīgs mūsu Latvijai, jo novembrī ar krāšņu pasākumu programmu atzīmēsim tās simtgadi. Spēcīgu valsti veido stipri un sirds gudri cilvēki, un ir patiess prieks, ka mūsu vidū ir tādi ļaudis, kuri ir “pārdzīvojuši” Latviju. 20. augustā 101 gada jubileju atzīmēja mūsu vecākā novadniece Emma Pētersone, kura kopā ar mazmeitas Ramonas ģimeni mīt Salaspils novada “Jaunļipās”. Kundze dzimusi gadu pirms Latvijas Republikas proklamēšanas. Viņas dzīves ceļš, tāpat kā mūsu valstij, bijis līkločiem pilns. Tāpat kā pērn arī šogad Emmu Pētersoni jubilejā sveica Salaspils novada pašvaldība. Tieši dzimšanas dienā pie kundzes ar ziediem, naudas velti un torti ieradās priekšsēdētāja vietniece Malda Caune, vēlot veselību, enerģiju un vēl daudz skaistu mirkļu kopā ar saviem mīļajiem. Emma Pētersone ir Menģelē dzimusi saimniekmeita, tur uzaugusi un apprecējusies. Karš un bēgļu gaitas viņu izšķīra ar vīru, kurš kā leģionārs bija spiests doties trimdā, bet Emmas kundze palika Latvijā ar mazu bērnu uz rokām. Pirms 40 gadiem viņa pārcēlās uz Salaspili, lai palīdzētu auklēt nu jau mazbērnus. Mūža otrajā pusē notika atkalredzēšanās ar vīru, kurš atgriezās Dzimtenē no emigrācijas gaitām. “Kad vecāmamma sāk stāstīt savu dzīves stāstu, liekas, ka mēs, šodienas cilvēki, nemaz to visu nespētu izturēt – gan bēgļu gaitas kara laikā un bombardēšanas, gan izdzīvošanu pēc kara,” stāsta mazmeita Ramona. Emma Pētersone ir arī čakla rokdarbniece – viņas rokām tapuši cimdi, zeķes, jakas, segas un citi ar sirds siltumu pilni rokdarbi, ar ko ļoti lepojas viņas pēcteči. Tas ir patiess lepnums, ka Salaspils novadā dzīvo tik moži un stipri cilvēki, kuri kopā ar saviem tuviniekiem var nosvinēt tik nozīmīgu jubileju. Lai, Emmas kundze, Jūsu bagātīgi nodzīvotais mūžs kalpo par piemēru citiem!

lasīt vairāk
Jaunajās “Salaspils Vēstīs” joprojām vasarīgas noskaņas

Stāstīsim par to, kādi darbi novadā  jau paveikti un kuri vēl turpinās. Ielas un ceļi, labiekārtošana, izglītības iestāžu gatavošanās jaunajam mācību cēlienam – tie ik gadu ir ierastākie pašvaldības darbi vasarā. Lai mainītu vidi, kura gadiem bijusi nesakopta un pat degradēta, nepieciešams laiks, nauda un milzīgs darba apjoms. Tāds ir Saulkalnes “Saulesdārza” projekta īstenošanas ceļš. Tā pirmā kārta ir pabeigta, bet nākamgad sekos apjomīgie otrās kārtas darbi. Pieaugušajiem atkal ir iespēja papildināt vai iegūt jaunu izglītību programmā “Nodarbināto personu profesionālās kompetences pilnveide”. Laiku pa laikam no krastiem iziet Mazā Jugla, tāpēc pašvaldība aicina uz tikšanos applūstošo teritoriju iedzīvotājus, lai kopīgi izvērtētu, cik gatavi un informēti esam par šādām X stundām. Zināms, kurās ūdenstilpēs augustā var droši peldēties un kā atpazīt sliktas kvalitātes peldūdeni. Līnijdejotājas sadejo festivālā “Dāliju liesmas”, mazie salaspilieši lustējas dūmu un burbuļu ballītē, bet lielie – Simtgades zaļumballē, savukārt “Ūsiņa” meitenes varēs dižoties Bārtas novada tērpos. Iespējams, kāds uzdejos arī Daugavas muzejā, ansambļa “Māsa Latvija” mūzikas pavadījumā. Pirmsskolas izglītības iestādes gatavas jaunajam darba cēlienam. Tēma, par ko domāts visvairāk - kompetenču izglītība. 1.septembrī sportot aicina Karlsons. Tradicionālo Bērnu sporta svētku ietvaros ar fotoorientēšanās sacensību startu atklāsim jauno Lauku ielu. Lai vasaras sajūta vēl tik ātri nebeidzas! šā gada 16. numuru varat lasīt šeit.

lasīt vairāk
Militārajās mācībās “Namejs 2018” pārbaudīs Nacionālo bruņoto spēku gatavību valsts aizsardzības uzdevumu izpildei

No 20. augusta līdz 2.septembrim visā Latvijā notiks līdz šim lielākās militārās mācības “Namejs 2018”, lai pārbaudītu un pilnveidotu Nacionālo bruņoto spēku gatavību izvērsties valsts aizsardzības uzdevumu izpildei kā patstāvīgi tā arī kolektīvās aizsardzības sistēmas ietvaros. “Pēc četru gadu intensīvas gatavošanās, šīs būs lielākās militārās mācības kopš Latvijas neatkarības atgūšanas, kurās pārbaudīsim bruņoto spēku gatavību aizsargāt Latviju no jebkura veida apdraudējuma. Šīs mācības ir iespēja trenēt ne tikai Nacionālos bruņotos spēkus, bet gan Latvijas valsts aizsardzības spējas kopumā, jo mācībās piedalās arī mūsu sadarbības partneri,” norāda Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš. “Vēlos izmantot iespēju pateikties katram Latvijas novadam, pašvaldībai un zemju īpašniekiem, kas saskaņojuši mācību norisi. Valsts aizsardzība ir mūsu kopējā atbildība un atbalstot mācību norisi, tiek sniegts nozīmīgs ieguldījums valsts aizsardzības stiprināšanā.” Mācībās piedalīsies vairāk nekā 10 000 dalībnieku – Latvijas un sabiedroto spēku karavīri un zemessargi, rezerves karavīri, brīvprātīgie rezervisti, Aizsardzības ministrijas darbinieki un Iekšlietu ministrijas struktūru personāls – policisti un robežsargi. Mācību aktīvā fāze norisināsies ne tikai Ādažu poligonā, bet arī Skrundas, Meža Mackeviču, Lāčusila un citos reģionālajos poligonos, kā arī vismaz 36 Latvijas novados: Aknīstes, Alūksnes, Apes, Ādažu, Baldones, Daugavpils, Garkalnes, Grobiņas, Gulbenes, Iecavas, Ilūkstes, Jelgavas, Jēkabpils, Līvānu, Krustpils, Kuldīgas, Ķeguma, Ķekavas, Neretas, Nīcas, Mārupes, Olaines, Ozolnieku, Priekules, Rēzeknes, Salas, Salaspils, Saldus, Skrundas, Smiltenes, Stopiņu, Vaiņodes, Vārkavas, Vecumnieku, Viesītes, Viļakas novados. Visvairāk mācību norisi izjutīs Rīgas, Liepājas, Valmieras, Ventspils, Jēkabpils un Daugavpils iedzīvotāji.  Mācību uzdevumi tiks veikti uz juridiskām un privātām personām piederošas zemes īpašumiem, kas iepriekš ir saskaņoti. Plašāka informācija par militārajām mācībām “Namejs 2018” pieejama Nacionālo bruņoto spēku interneta vietnē. Iedzīvotāju ievērībai! Turpinoties intensīvam militāro vingrinājumu un mācību posmam ne tikai Latvijā, bet arī citās Baltijas valstīs, Nacionālie bruņotie spēki atgādina, ka to laikā pa Latvijas autoceļiem pārvietojas gan Latvijas, gan sabiedroto bruņoto spēku militārā tehnika, bet gaisa telpā lido militārās lidmašīnas un helikopteri. Bruņotie spēki atvainojas par sagādātajām neērtībām un lūdz ar izpratni izturēties pret iespējamajiem satiksmes kustības īslaicīgiem apgrūtinājumiem, kas var rasties sakarā ar pastiprinātu militārās tehnikas pārvietošanos pa autoceļiem. Bruņotie spēki aicina iedzīvotājus būt saprotošiem un nekavēt karavīru un militārās tehnikas pārvietošanos. Militārās tehnikas kolonnas pavada Militārā policija, Valsts policija vai Pārvietošanas koordinācijas centrs. Tuvojoties militārās tehnikas kolonnai, bruņotie spēki aicina autovadītājus ievērot ceļu satiksmes noteikumus un netraucēt kolonnu kustību, piemēram, mēģinot to apdzīt. Bruņotie spēki uzsver, ka Latvijas gaisa telpā militāro gaisa kuģu lidojumi notiek tikai normatīvajos aktos noteiktajā augstumā un ātrumā, līdz ar to radītais troksnis ir īslaicīgs un nenodara kaitējumu cilvēkam un īpašumam. Iedzīvotāji tiek aicināti neuztraukties, redzot arī karavīru un zemessargu pārvietošanos ārpus militārajiem poligoniem un vienību izvietojumiem, tehnikas un cita veida aprīkojuma izvēršanu un pozīciju ieņemšanu dažādās Latvijas vietās. Mācību laikā ārpus poligona tiks pielietota tikai mācību munīcija un imitācijas līdzekļi, kā arī notiks kaujas imitācija ārpus poligona iepriekš saskaņotās teritorijās. Mācību munīcija rada troksni, bet neapdraud cilvēku veselību un dzīvību. Tomēr vēršam uzmanību, ka arī mācību munīciju, ja tāda tiek atrasta, nedrīkst aiztikt. Teritorijas pēc tam tiks sakoptas. Iespēju robežās operatīvā informācija par to ir pieejama bruņoto spēku Twitter profilā @Latvijas_armija. Informāciju sagatavoja: AM Militāri publisko attiecību departamenta Preses nodaļa

lasīt vairāk
Alkohols interesē vairāk nekā savi bērni

Pagājušās nedēļas sākumā bija nepieciešama Salaspils pašvaldības policijas, Sociālā dienesta un Bāriņtiesas darbinieku iesaistīšanās situācijā, kad bija jāgādā par trīs mazu bērnu drošību un labklājību. Par šo notikumu jau daļēji informēja arī raidījums “Degpunktā”. Lai saņemtu pārtikas pakas, Sociālajā dienestā ieradās kāda problēmu mākta ģimene, tiesa, gan ģimenes māte, gan viņas vīrs apmeklējuma laikā jau bija manāmi iereibuši. Tas Sociālā dienesta darbiniekos raisīja bažas par trīs mazgadīgo bērnu drošību, tāpēc, piesaistot Pašvaldības policiju un Bāriņtiesu, tika apmeklēta ģimenes dzīves vieta, kur patiešām atradās divi 2016. gadā un viens 2007. gadā dzimis bērns bez vecāku uzraudzības. Mazākie bērni bija ietīti vilnas segās, neraugoties uz to, ka tobrīd ārā un telpā valdīja aptuveni 30 grādu karstums. Visi trīs bērni bija nekopti, dzīvoklī valdīja antisanitāri apstākļi. Kamēr pašvaldības dienestu darbinieki lēma, kā rīkoties tālāk, atklājās, ka savus bērnus novārtā pametusī māte un viņas vīrs šajā pat laikā reibumā vizinās pa Salaspili. Sociālā dienesta rīcībā bija informācija, ar kādu automašīnu pārvietojas šis pāris, tāpēc jau drīz pēc informācijas saņemšanas pašvaldības policijas ekipāža pilsētā pamanīja “Volkswagen” automašīnu, kas pārvietojās “streipuļojot”, turklāt ar pusatvērtām šofera durvīm. Pēc automašīnas apturēšanas policija konstatēja, ka vadītājs –ģimenes galva – ir vairāk nekā divu promiļu reibumā un dzerot jau vairākas dienas. Automašīnā atradās arī iereibusī bērnu māte. Nekavējoties tika izsaukta ceļu policija, un atklājās arī tas, ka iereibušajam vīrietim tiesības ir nevis palikušas mājās, kā viņš apgalvoja, bet to nav vispār. Ņemot vērā, ka par šādu pārkāpumu draud kriminālatbildība, aizturētais tika nodots Valsts policijas darbinieku pārziņā un taisnā ceļā nogādāts galvaspilsētā, savukārt māte drīkstējusi atgriezties dzīvesvietā, kur gan neviens viņu vairs negaidīja, jo bērni jau bija nogādāti krīzes centrā. Salaspils novada bāriņtiesa lems, vai ģimenei atjaunot aizgādniecības tiesības, vai tomēr bērni kādu laiku vēl būs šķirti no vecākiem. Šis lēmums tiks pieņemts, ņemot vērā gan pāra tālāko rīcību pēc šī incidenta, gan to, vai viņi spēs savākties, metīs pie malas grādīgos un nostāsies atpakaļ uz ceļa. Taisnības labad gan jāatzīst, ka šobrīd “ģimenes galva” ir atgriezies dzīvesvietā, abi kopā ar bērnu māti ir jau redzēti “kunga prātā” un īpaši neinteresējas par bērnu likteni.  Sižets raidījumā "Degpunktā"  

lasīt vairāk
Mobilais mamogrāfs Salaspilī

Aicina sievietes veikt krūšu izmeklējumus tuvāk savai dzīvesvietai – “Veselības Centra 4” mobilajā mamogrāfā, kas ieradīsies 13. augustā pie Salaspils veselības centra Lauku ielā 8. Sievietēm, kuras ir saņēmušas uzaicinājuma vēstuli no Nacionālā veselības dienesta Valsts skrīninga programmas ietvaros, izmeklējums ir bez maksas (uzaicinājuma vēstule ir derīga 2 gadus kopš iesūtīšanas datuma). Ar norīkojumu no ģimenes ārsta vai ārstējoša ārsta, kuram nav līgumattiecību ar Nacionālo veselības dienestu – izmeklēšana par maksu. Pieraksts notiek pa telefonu 27866655 (lūgums iepriekš sagatavot personas kodu un tālruņa numuru).

lasīt vairāk
Notiks pasākums politiski represētajām personām

25. augustā pulksten 13.00 Ikšķiles estrādē notiks ikgadējais pasākums politiski represētajām personām, kurā aicināti piedalīties arī salaspilieši. Sīkāku informāciju varat iegūt, zvanot Salaspils politiski represēto nodaļas vadītājai Zojai Rimšai pa tālruni 29254353. 

lasīt vairāk
Par vasaras aktualitātēm raksta jaunās "Salaspils Vēstis"

Vēl ir palicis mēnesis, līdz skolēni atkal sēdīsies savos skolas solos, lai gūtu jaunas zināšanas. Patiesi lepojamies, ka Salaspils skolēni vasaru izmanto lietderīgi- kāds atpūšas nometnēs, kāds strādā, kāds sevi pilnveido. Tomēr īpašs prieks ir par mūsu skolēnu Arti Vijupu, kurš nule kā atgriezies no Krievijas pilsētas Innopoles, kur izcīnījis 3. vietu Eiropas informātikas olimpiādē. Arī Mūzikas un mākslas skolas audzēkņi vasaru pavada krāšņi- par to vairāk lasītājus informē skolas direktore Rūta Bugavičute. Atgādinām, ka karstajā laikā ir jābūt īpaši piesardzīgiem un jāsaudzē sava veselība. Līdz 24. augustam pašvaldība gaidīs jūsu pieteikumus kultūras projektu konkursam. Iedzīvotāji bieži vaicā, kas notiek ar k/n “Enerģētiķis”? Izdevuma 2.lpp. ir publicēts pilns lēmums ar pamatojumu, kamdēļ ir nolemts būvdarbus pārtraukt. 13. augustā būs slēgta Dzimtsarakstu nodaļa. Šajā dienā aicinām pakalpojumus izmantot  tuvākajās nodaļās Rīgā, Stopiņos un Ikšķilē. Savu viedokli par to, kādēļ Kasparam Gerhardam ir jāatvainojas un jāsamaksā 2046 eiro, pauž deputāts Vitālijs Berezņevs. Kā var pieteikt kandidātus 13. Saeimas vēlēšanu komisijai, lasiet 3.lpp. No oktobra stāsies spēkā jauns sadzīves atkritumu apsaimniekošanas tarifs. Tāpat atgādinām, ka līdz 1. septembrim ir jāpārslēdz līgumi. Ar kādiem likumpārkāpumiem policija saskarās jūlijā, lasiet 4.lpp. “Sports mūsu pagalmā”  šoreiz bērnus un jauniešus pulcēja Salaspils skeitparkā, kur Rīgas skeitborda skolas treneru vadībā aizvadīta meistarklases. Jau svētdien Doles salā atkal skanēs Kamermūzika. Par to sīkāk 6.lpp. 11. augusts Salaspilī būs notikumiem ļoti bagāta diena – botāniskajā dārzā notiks gadatirgus un līnijdejotāju festivāls, “Rīgavā” norisināsies simtgades prāta spēles, bet Rīgavas dārzā būs dūmburbuļdiskotēka bērniem pa dienu, vakarā- simtgades zaļumballe. Darbu pēc neliela pārtraukuma ir atsācis Salaspils peldbaseins. Kam Daugavas ūdeņi nevilina, tie laipni gaidīti baseinā! Jauna izstāde atklāta Daugavas muzejā- divas upes caur savu prizmu piedāvā māksliniece Lilita Līce. Izdevumu lasiet ŠEIT. 

lasīt vairāk

Salaspils

°C
Gaisa spiediens: hPa
Vēja stiprums: m/s
Vēja virziens:
tukšītis

Arhīvs